Fāstings: Priekšrocības, trūkumi un piesardzības pasākumi
Vienkāršotiem vārdiem sakot, fāstings (fasting: no angļu valodas – gavēšana, badošanās) – līdzīgi kā citas diētas – ir apzināta daļēja vai pilnīga atturēšanās no ēšanas un dzeršanas noteiktu laika periodu. Ar cilvēkiem, kas ievēro fāstingu, veiktie pētījumi gandrīz visos aspektos ir parādījuši, ka tas ir drošs un neticami efektīvs tievēšanas līdzeklis, lai gan patiesībā nav efektīvāks par jebkuru citu diētu. Turklāt daudziem cilvēkiem šo tievēšanas rutīnu ir grūti ievērot.
Jāsaka gan, ka augošais veikto pētījumu skaits saistībā ar fāstingu vedina domāt par ko citu. Proti, ka tieši laika posms, kad tiek ievērota šī badošanās, ir galvenais priekšnosacījums, kas padara fāstingu par reālāko, ilgtspējīgāko un efektīvāko pieeju liekā svara zaudēšanai, kā arī diabēta novēršanai.
Fāstings ar pārtraukumiem (angliski: intermittent fasting) ir noteikta cikla ievērošana starp ēšanas un badošanās periodiem, kas ilgst no dažām stundām līdz pat dažām dienām vienā reizē. Kādas tad ir tā priekšrocības?
Fāstinga priekšrocības
Ir pierādīts, ka tas uzlabo veselību, sākot no liekā svara zaudēšanas un beidzot ar smadzeņu darbības uzlabošanos. Tālāk uzskaitīti astoņi ieguvumi tavai veselībai, ko var nodrošināt fāstings.
1. Vairāki pētījumi ir atklājuši, ka badošanās var uzlabot cukura līmeņa normalizēšanos asinīs, kas varētu būt īpaši noderīgi tiem, kam ir risks saslimt ar cukura diabētu;
2. Kamēr akūts iekaisums ir normāls imūnprocess, kas palīdz cīnīties pret infekcijām, hronisks iekaisums var nopietni kaitēt tavai veselībai. Daži pētījumi ir atklājuši, ka fāstings var palīdzēt mazināt iekaisumu;
3. Fāstings var veicināt sirds veselību, uzlabojot asinsspiedienu, kā arī triglicerīdu un holesterīna līmeni;
4. Lai arī pētījumi veikti ar dzīvniekiem, ir pierādījies, ka periodiska badošanās palīdz uzlabot to smadzeņu darbību un novērst neirodeģeneratīvos traucējumus. Jāsaka gan, ka būtu nepieciešams veikt vairāk pētījumu, lai novērtētu tukšās dūšas ietekmi uz smadzeņu darbību konkrēti cilvēkiem;
5. Fāstings palīdz samazināt lieko svaru, jo tiek ierobežots kaloriju daudzums, kā arī veicināts metabolisms;
6. Somatotropais hormons – STH (cilvēka augšanas hormons) – ir tieši saistīts ar cilvēka augšanu, metabolismu, svara zudumu un muskuļu spēku. Vairāki pētījumi ir atklājuši, ka fāstings dabiskā ceļā var paaugstināt STH līmeni;
7. Ar dzīvniekiem veiktie pētījumi atklāj, ka šī diēta var aizkavēt novecošanos un pagarināt mūžu. Tomēr būtu nepieciešams veikt vairāk pētījumu konkrēti saistībā ar cilvēkiem;
8. Fāstings var palīdzēt novērst vēzi, kā arī palielināt ķīmijterapijas efektivitāti.
Neskatoties uz garo iespējamo veselības ieguvumu sarakstu, kas saistīts ar šo diētu, fāstings var nebūt piemērots visiem.
Trūkumi un piesardzības pasākumi
Ja tu slimo ar cukura diabētu vai tavās asinīs ir pārāk zems cukura līmenis, badošanās var novest pie cukura līmeņa straujiem kāpumiem un kritumiem, kas, savukārt, var būt pat bīstami. Vislabāk ir vispirms konsultēties ar ārstu, ja tev ir kādi veselības traucējumi vai esi ieplānojis badoties vairāk nekā 24 stundas.
Tāpat jāņem vērā, ka ievērot fāstingu bez medicīniskas uzraudzības parasti nav ieteicams gados vecākiem cilvēkiem, pusaudžiem vai cilvēkiem ar pārāk mazu svaru.
Ja tomēr esi nolēmis šo diētu izmēģināt, atceries uzņemt pietiekami daudz ūdens, kā arī ieplānotajos ēšanas periodos iekļauj tādus ēdienus, kas bagāti ar uzturvielām, lai maksimāli palielinātu iespējamo ieguvumu veselībai. Turklāt, ja badošanās notiek ilgākus laika periodus, mēģini samazināt intensīvas fiziskās aktivitātes, kā arī pietiekami daudz atpūsties.