Farmaceitu biedrība aicina uz sadarbību Valsts kontroli zāļu kompensācijas sistēmas revīzijas ietvaros
Reaģējot uz Valsts kontroles (VK) sākto revīziju par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu kompensējamām zālēm, Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) jūlijā nosūtījusi vēstuli VK, kurā rosinājusi VK izvērtēt savu aicinājumu iedzīvotājiem sniegt informāciju par kompensējamo zāļu pieejamību, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja LFB prezidente Kitija Blumfelde.
LFB izsaka šaubas, vai sabiedrībai izteiktā aicinājuma formulējums ļaus iegūt vajadzīgo informāciju un sasniegt nepieciešamo rezultātu. LFB uzskata, ka VK sagatavotā aicinājuma formulējums rada tikai papildu spriedzi aptiekās, norāda Blumfelde.
VK revīzijas mērķis ir pārbaudīt valsts budžeta līdzekļu izlietojuma likumību, efektivitāti un ekonomiskumu ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu iegādes izdevumu kompensācijai. Lai informācija būtu pilnīgāka un iespējami plaši atspoguļotu esošo situāciju, VK lūdza iedzīvotājus ziņot par problēmām, iegādājoties kompensējamos medikamentus.
VK norādīja, ka revidentu darbā noderētu informācija par gadījumiem, kad, pērkot valsts 100% apmaksātus medikamentus, iedzīvotājiem tomēr jāpiemaksā, kad aptiekās nav pieejamas ārsta izrakstītās valsts kompensējamās zāles un aptiekas darbinieks piedāvā iegādāties līdzvērtīgus kompensējamos medikamentus, liekot piemaksāt par tiem.
Vai arī, kad receptē norādīts medikamenta vispārīgais nosaukums vai ir atzīme "atļauts aizvietot", un farmaceits nepiedāvā lētāko valsts apmaksājamo alternatīvu, kā arī, kad ārsts izraksta recepti ar valsts kompensējamiem medikamentiem, norādot medikamenta vispārīgo nosaukumu, un aptiekas darbinieks piedāvā lētāko jeb references medikamentu, taču tas nedot vēlamo ārstēšanas efektu.
VK aicināja uz tikšanos 31.jūlijā LFB un Aptieku biedrību, kas arī bija nosūtījusi VK līdzīga rakstura vēstuli, lai kopā rastu optimālu risinājumu revīzijas procesam un sasniegtu pozitīvu rezultātu Zāļu iegādes kompensācijas sistēmas (ZIKS) uzlabošanā.
Sarunu laikā nonākts pie secinājuma, ka sistēma ir piņķerīga un nesaprotama ne vien pacientiem, bet arī daudziem veselības aprūpes nozares speciālistiem, ir pieļautas kļūdas komunikācijā ar pacientiem un nozares speciālistiem.
Arī VK atsevišķos jautājumos nebija viennozīmīgi izpratusi Ministru kabineta noteikumus, kas regulē šo kārtību. VK arī vēlējās noskaidrot, cik ilgi,saskaņā ar jauno zāļu iegādes kompensācijas kārtību, kas stājās spēkā 2012.gada sākumā, slimnieks ir uzskatāms par pirmreizēju pacientu, kam receptē obligāti rakstāms zāļu starptautiskais nepatentētais nosaukums.
LFB un AB vienojušās ar VK par sadarbību, kā ietvaros VK tiks sniegts arī faktu materiāls. LFB prezidente Blumfelde pauž gandarījumu, ka VK ir atsaukusies nozares sabiedrisko organizāciju aicinājumam iesaistīties sarunās, turklāt dara to ļoti ieinteresēti, cenšoties iedziļināties zāļu kompensācijas sistēmas īpatnībās un apzināt pēc iespējas plašāku jautājumu loku.
"Svarīgi, lai Valsts kontroles revīzijas rezultāts un vērtējums būtu praksē pielietojams un dotu arī kādu ieguldījumu praktiskā sistēmas uzlabošanā," norāda Blumfelde.
Viņa skaidro, ka revīzija vēl ir tikai sākuma stadijā un apjomīgāki secinājumi taps vēlāk, taču jau tagad redzams, ka jaunās, 2012.gada sākumā ieviestās kārtības mērķi nav sasniegti, jo sistēmai aizvien tiek prasīti papildu līdzekļi no valsts budžeta.
VK veiktās ZIKS revīzijas rezultāti gaidāmi šā gada novembra beigās, atzīmē Blumfelde.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Jamie