Faktori, kas veicina prostatas vēzi
Statistika liecina, ka no prostatas vēža Latvijā ik dienu mirst kāds vīrietis. Lai gan nav skaidrs, kas tieši šo slimību izraisa, pastāv vairāki riska faktori un ikdienišķi ieradumi, kas šo saslimšanu var veicināt.
Prostatas vēzis mūsdienās ir ārstējama slimība. Tomēr tikai nelielai daļai pacientu tas tiek diagnosticēts agrīnā stadijā, kad iespējas izveseļoties ir vislielākās.
Zem urīnpūšļa vīriešiem atrodas neliels dziedzeris – prostata. Izdalot īpašu šķidrumu, kas atrodams vīrieša sēklas sastāvā, šis dziedzeris pasargā un baro spermas šūnas. Vēzis rodas tad, kas prostatas šūnas sāk nekontrolēti augt, ātrāk dalīties un veidot audzēju. Atšķirībā no citām onkoloģiskām saslimšanām, prostatas vēzis aug ļoti lēnām – tas var ilgstoši palikt prostatā, neradot itin nekādas veselības problēmas. Precīzs iemesls šim procesam nav zināms, taču ir noteikti vairāki riska faktori.
Vecums. Iespēja saslimt ar prostatas vēzi palielinās, sasniedzot 50 gadu vecumu. Pēc tam būtu nepieciešamas regulāras ikgadējas pārbaudes pie urologa, lai savlaicīgi novērstu šo un citas saslimšanas. Prostatas vēzi iespējams diagnosticēt, veicot īpašas analīzes – prostatas specifiskā antigēna līmeņa pārbaudi asinīs.
Iedzimtība. Bieži priekšdziedzera vēzis tiek pārmantots – ja ar to slimojis kāds no taviem tuviniekiem, iespēja saslimt ir lielāka.
Smēķēšana. Tabakas lapas uzkrāj ievērojamu daudzumu smagā metāla kadmija. Zinātnieki uzskata, ka augsts kadmija līmenis vairāk nekā divas reizes palielina iespēju saslimt ar prostatas vēzi. Atmetot smēķēšanu, tu sevi pasargāsi ne tikai no plaušu vēža un elpošanas un sirds slimībām, bet arī netiksi pakļauts kaitīgajām vielām tabakas sastāvā, tādējādi mazinot risku saslimt ar prostatas vēzi.
Dzīvnieku tauki. Dzīvnieku, īpaši zivju, taukaudos uzkrājas kaitīga viela – polihlorētie bifenili (PHB). Tās ir hloru saturošas, ķīmiskas vielas, kas uzskatāmas par vienu no bīstamākajiem un noturīgākajiem piesārņojumiem. Lai gan to izmantošana rūpniecībā ir aizliegta, tie vēl joprojām ir saglabājušies vidē, nodarot kaitējumu veselībai.
Izvēlies liesāku gaļu un zema tauku satura piena produktus. Sabalansēts uzturs, kurā iekļauts arī pietiekams daudzums augļu un dārzeņu, ir viens no veselības stūrakmeņiem, un tas pasargās arī tavu uzņēmību pret kaitīgajām vielām.
Pesticīdi. Lietojot uzturā pārtiku, kas apstrādāta ar pesticīdiem – ķīmiskām vielām, ko izmanto kaitēkļu un slimību apkarošanai, palielinās risks saslimt ar prostatas vēzi.
Centies iekļaut ēdienkartē dabiskus produktus. Visbiežāk pesticīdi izmantoti, audzējot ābolus, persikus, kartupeļus, ķiršu tomātus, gurķus, zemenes, vīnogas, nektarīnus un saldo papriku, savukārt vismazāk – avokado, sīpolus, kabačus, ananasus, pupiņas, greipfrūtus, kivi un citus.