Faktori, kas veicina priekšlaicīgu menopauzi
Aptuveni 45-55 gadu vecumā sievietes olnīcas pakāpeniski beidz pildīt tām uzticētās funkcijas, un iestājas menopauze – dabisks dzīves cikls, kam raksturīgas būtiskas hormonālās pārmaiņas. Laiku, kad iestājas menopauze, ietekmē ne tikai iedzimtība un organisma individuālās īpatnības, bet arī ikdienas ieradumi un saslimšanas.
Ikdienas un ģenētikas faktoru ietekmē menopauze var iestāties vēl pirms noteiktā laika. Tādā gadījumā iespējams diagnosticēt agrīnu menopauzi, kas ietekmē ne tikai reproduktīvās funkcijas, bet veselību kopumā. Pētījumi liecina, ka priekšlaicīga menopauze veicina virkni saslimšanu turpmākajā dzīvē – dažādas hroniskas kaites, hormonu disbalansu, insultu, sirds slimības, osteoporozi, depresiju un demenci. Ja novēro menopauzei raksturīgos simptomus, vērsies pie sava ārsta. Viņš ieteiks labāko risinājumu, kas ļaus saglabāt ierasto dzīves kvalitāti.
Smēķēšana
Saskaņā ar "British Medical Journal" publicētu pētījumu aktīvajām un pasīvajām smēķētājām, proti, tām sievietēm, kas pašas vai viņu dzīvesbiedri smēķējuši vairāk nekā desmit gadus, menopauze iestājas aptuveni divus gadus ātrāk nekā nesmēķētājām. Cigaretēs atrodamās vielas nodara būtiski kaitējumu ķermeņa šūnām. Smēķēšana bojā arī olnīcu šūnas, kā rezultātā tās priekšlaicīgi nespēj pildīt savas funkcijas.
Stress
Bostonas universitātes pētnieki secinājuši, ka sievietes, kas pastāvīgi saskaras ar finansiāla rakstura grūtībām, par 80% biežāk piedzīvo priekšlaicīgu menopauzi. Galvenais cēlonis organisma pārmaiņām ir hronisks stress. Tāpat šīs sievietes ietekmē arī tādi faktori kā diabēts, aptaukošanās, neveselīgs uzturs un nepietiekams miegs, kas arī atstāj negatīvu iespaidu uz olnīcu darbību.
Pārmērīga alkohola lietošana
Sievietēm, kas pārmērīgi patērē alkoholu, visbiežāk ir nepilnvērtīgs uzturs. Viņas neuzņem pietiekami daudz vitamīnu, minerālvielu, šķiedrvielu un veselīgo olbaltumvielu, kā rezultātā cieš viss organisms. Tāpat alkohols būtiski ietekmē reproduktīvo hormonu ražošanu un veicina orgānu traucējumus, piemēram, aknu un aizkuņģa dziedzera saslimšanas. Šo faktoru kopums ietekmē menstruālo ciklu. Mēnešreizes iesākumā kļūst neregulāras, līdz izzūd pavisam, un iestājas priekšlaicīga menopauze. Turklāt Hārvardas medicīnas skolas pētījums apliecina, ka šādu rezultātu var izraisīt pat mērena, tomēr pastāvīga alkohola lietošana.
Autoimūnas saslimšanas
Autoimūnām saslimšanu gadījumā rodas imūnsistēmas traucējumi – tā cīnās pret organisma audiem, un, slimībai skarot olnīcas vai estrogēnu receptorus, tiek traucēta reproduktīvā funkcija, tādējādi veicinot priekšlaicīgu menopauzi. Zinātnieki norāda, ka īpaši riska faktori ir reimatoīdais artrīts un dažādas saistaudu slimības.
Epilepsija
Sievietēm, ko piemeklē smadzeņu radīti krampji, ir lielāka iespēja piedzīvot priekšlaicīgu olnīcu mazspēju, liecina Džordžtaunas universitātes zinātnieku pētījums. Aptuveni 14% epilepsijas pacienšu saskaras ar priekšlaicīgu menopauzi.
Ķīmijterapija
Ķīmijterapija nodara kaitējumu dzimumšūnām un ietekmē reproduktīvo sistēmu, veicinot pāragru menopauzes iestāšanos. Atsevišķām sievietēm, lielākoties tām, kas vēl nav sasniegušas 40 gadu vecumu, reproduktīvās funkcijas mēdz pēc kāda laika atjaunoties, kamēr vairumam sieviešu pēc 40 ķīmijterapijas rosinātā menopauze ir neatgriezeniska.