Faktori, kas var ietekmēt orālās kontracepcijas efektivitāti
Orālā kontracepcija uzskatāma par vienu no drošākajām izsargāšanās metodēm – tās efektivitāte ir aptuveni 99%. Pareizi lietojot tabletes, neplānotas grūtniecības risks ir minimāls, taču, pieļaujot kļūmes, kontracepcijas efektivitāte samazinās.
Tu nelieto tabletes atbilstoši norādījumiem
Lai orālā kontracepcija darbotos efektīvi, to nepieciešams lietot regulāri – tabletes jāieņem katru dienu un ieteicams vienā un tajā pašā laikā. Ja esi piemirsusi par ikdienišķo devu, iedzer tableti tiklīdz esi par to atcerējusies, savukārt nākamo tableti atkal lieto ierastajā laikā. Savukārt, ja esi izlaidusi vairākas tabletes, nepieciešams izmantot papildu izsargāšanos. Neregulāra kontracepcijas lietošana ir viena no izplatītākajām kļūdām, kas izraisa neplānotu grūtniecību.
Visvienkāršākais veids, kā atcerēties par to, ka pienācis laiks iedzert kārtējo tableti, ir modinātājs tālrunī. Uzstādi to ik dienas noteiktā, sev ērtā laikā, un tu būsi droša, ka saņemsi atgādinājumu. Tāpat vari izmēģināt kādu no īpaši šim nolūkam paredzētajām aplikācijām viedtālruņiem.
Tev ir zarnu darbības traucējumi
Dažādas saslimšanas, piemēram, iekaisīgo zarnu sindroms, spēj būtiski ietekmēt organisma spēju absorbēt medikamentus, tai skaitā orālo kontracepciju. Tāpat kontracepcijas efektivitāti ietekmē spēcīga vemšana vai caureja, ja tā sākusies ātrāk nekā četras stundas pēc tabletes ieņemšanas. Ja gremošanas traucējumi turpinās ilgāk nekā divas dienas, papildus jālieto cits izsargāšanās līdzeklis. Savukārt, ja zarnu darbības traucējumi ir hroniski, ieteicams izmantot citu kontracepcijas veidu.
Tu vienlaikus lieto atsevišķus citus medikamentus, piemēram, zāles pret migrēnu
Atsevišķi medikamenti, piemēram, zāles, kas novērš epilepsijas lēkmes, darbojas kā aknu fermentu stimulatori, proti, palielina ātrumu, ar kādu aknas sašķeļ hormonus. Tādējādi šāda veida medikamenti ietekmē ikvienu hormonālās kontracepcijas metodi, tostarp arī tās, ko nav nepieciešams lietot orāli, piemēram, hormonālo plāksteri. Līdzīgs efekts piemīt arī virknei citu vielu, tāpēc, pirms uzsāc lietot jaunus medikamentus, konsultējies ar savu ārstu un pārliecinies, ka izvēlētās zāles nekādi neietekmēs tavu izsargāšanos.