Faktori, kas ietekmē tavu menstruālo ciklu
Ja tavas menstruācijas piepeši kļuvušas izteikti spēcīgas vai neregulāras, tas, iespējams, ir signāls, ka kaut kas nav kārtībā ar tavu ķermeni un veselību.
Fiziskās aktivitātes
Intensīvs sports un zema ķermeņa tauku masa rada tavam ķermenim stresu, kura rezultātā smadzenes var pārstāt ražot reproduktīvos hormonus. Ja tavas menstruācijas kavējas dažas dienas, uztraukumam nav pamata, taču, ja šis stāvoklis turpinās ilgāk par diviem mēnešiem, apmeklē savu ārstu.
Liekais svars
Liekās tauku šūnas paaugstina estrogēna līmeni, kas var traucēt olnīcām izdalīt olšūnas. Sievietes ar lieko svaru nereti piedzīvo smagas, neregulāras un ilgstošas menstruācijas. Ja piedzīvo šos simptomus, ņem vērā, ka ilgstoši paaugstināts estrogēna līmenis palielina dzemdes vēža risku. Konsultējies ar savu ginekologu, lai izlemtu, kā šo problēmu novērst.
Pazemināts svars
Arī gadījumos, kad tavs svars ir pārāk zems, menstruācijas var izzust – tādā gadījumā organisms estrogēnu neražo pietiekamā daudzumā. Tomēr, ja tavs svars ir pazemināts dabiski, visbiežāk šāda problēma neparādīsies. Visdrīzāk tas iespējams, ja svaru esi strauji zaudējusi īsā laika periodā.
Atsevišķi medikamenti
Medikamenti, kas satur hormonus, piemēram, vairogdziedzera zāles vai steroīdi, var mainīt tavu menstruālo ciklu. Hormoni mūsu ķermenī darbojas kā vienota sistēma, līdz ar to tie nedarbojas izolēti un viens otru ietekmē.
Darbs ar ķimikālijām
Atsevišķas ķimikālijas, piemēram, pesticīdi, atdarina hormonus. Nokļūstot tavā organismā, tie bloķē dabiskos hormonus, un endokrīnā sistēma nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. Pētījumi apliecina, ka darbs ar pesticīdiem var veicināt garāku menstruālo ciklu, biežāku menstruāciju iztrūkumu un smērēšanos.
Stress
Laikā, kad tavs ķermenis izjūt pastāvīgu stresu, tas nespēj pilnvērtīgi ieņemt, iznēsāt un pabarot mazuli. Šī iemesla dēļ tavs menstruālais cikls nedarbojas kā nākas.
Vecums
Pirms menopauzes hormonu ietekmē tavs cikls var kļūt īsāks, un menstruācijas var notikt biežāk, savukārt pēc tam olšūnu skaits var samazināties, un menstruācijas kļūs neregulāras.
Miega trūkums
Sievietes, kas strādā darbu maiņās, biežāk piedzīvo neregulāru menstruālo ciklu, liecina pētījumi. Mainoties tavam bioloģiskajam ritmam, mainās arī tavi reproduktīvie hormoni, ietekmējot ovulāciju un menstruācijas.