Es tagad sienu pats!
Bērnam aukliņu sasiešana ir ļoti grūts un sarežģīts uzdevums, kas būtu jāapgūst līdz skolas vecumam. Pīt bizītes, darboties ar aukliņām un sasiet tās var sākt mācīt no divu triju gadu vecuma.
Konsultē JŪLIJA KEZIKA un MĀRA JAUNOZOLA, Montesori pedagoģes Montesori bērnudārzā Pētnieku darbnīca.
Vecāki, esiet pacietīgi!
Gan sasiet mācību aukliņas, gan vēlāk kurpju auklas bērnam ieteicams sāk mācīt tad, kad nekur nav jāsteidzas. Mazajam jāparāda, kā aukliņa atsienama. Kad bērns to ir iemācījies – kā sasienama. Pieaugušajiem jādarbojas lēnām, lai mazais varētu iegaumēt katru kustību un censties darīt tāpat. Pieaugušajiem, ikreiz rādot, kā sienamas aukliņas, īpaši nevajadzētu komentēt katru savu darbību, jo bērnam klausīšanās un darbības vērošana, atcerēšanās un vēl darīšana ir liela slodze, tāpēc mazais nereti visu laiž gar ausīm, jo vienkārši vēl nespēj vienlaikus koncentrēties tik daudzām darbībām.
Sākt darboties ar aukliņām bērni var mācīties divu triju gadu vecumā. Tas ir laiks, kad mazajam ir dabiska vēlme apgūt kaut ko jaunu. Ja viņš atnāk un saka: «Mamma, apsien lācim šalli!», tad tas ir piemērots brīdis, lai sāktu mācīt siet.
Taču vissvarīgākais sietmācības noteikums ir ļaut bērnam darboties pašam un neiejaukties. Ja viņš kaut ko dara nepareizi, vecākiem vēlreiz jāparāda, kā darbiņš veicams, un jāmudina to atkārtot.
Divu triju gadu vecumā bērnam var sākt mācīt pīt bizīti. To mazais var darīt, sēžot uz paklāja un krustojot atšķirīgu krāsu veļas auklas. Turklāt tas ir pirmais solis pretī siešanai.
Lai bērnam vieglāk atcerēties, kura aukliņa jāliek pāri, katrai aukliņai jābūt savā krāsā. (Tā bērns papildus iemācās un/vai atkārto krāsas.) Vispirms izklāj auklas katru uz savu pusi, tā lai viena ir pa vidu. Tad ņem labo auklu un liek pāri vidējai, tad ņem kreiso un atkal liek pāri vidējai. Turpina darbiņu, līdz bizīte gatava!
Labi, ja bērns var mācīties siet ar divu krāsu aukliņām, tad viņš labāk redzēs, kur iet katra cilpiņa un labāk sapratīs siešanas gaitu. Kurpju auklas nereti ir tumšas, turklāt jau ievērtas krustu šķērsu, un tas sajauc bērnam galvu. Labi, ja mācību aukliņas ir pietiekami rupjas, lai mezgls neraisītos vaļā un mazais tās viegli var satvert rokās. Montesori bērnudārzos siet māca, izmantojot īpašu siešanas rāmīti, taču ko līdzīgu viegli var pagatavot mājās no kartona un aukliņām, vai arī piešujot kādam spilvenam vairākas aukliņas.
Daži bērni negrib siet... Kāpēc?
* Bērns, iespējams, vēl nav iemācījies aiztaisīt klipšus vai sprādzītes. Kad mazais to apgūs, viņš kļūs pašpaļāvīgāks un ar prieku ķersies arī pie sarežģītās auklu siešanas.
* Kurpju un vai zābaciņu sasiešana parasti aktuāla ir no rītiem, kad vecākiem, visticamāk, jāsteidzas un viņi mudina: «Nu, ko tu tur mokies, dod, es tev ātri sasiešu!» Tā bērnam var zust vēlme censties, jo vecāki tik un tā sasies tās briesmīgās auklas. Tāpēc sietmācībai ieteicams izvēlēties apavus, kurus nav jāvelk katru dienu, turklāt tādus, kas bērnam ļoti patīk.
* Ja vecāki pārlieku centīgi mudina bērnu mācīties siet, atkārtojot to neskaitāmas reizes.
Edīte Valtere