Ērta kontracepcijas metode ilgam laikam
Mūsdienās sievietes dzīves ritms necieš pauzes – darbs, mācības, labas fiziskās formas uzturēšana un ģimenes rūpes prasa daudz laika, spēka un enerģijas. Pie tam esošā ekonomiskā situācija valstī daudzām ģimenēm ir atlikusi lēmumu par ģimenes pieauguma gādāšanu. Ko ilglaicīgo pretapaugļošanās līdzekļu klāstā var atrast sieviete, kura tuvākajos gados nav ieplānojusi laist pasaulē bērniņu?
Kontracepcijas izvēle
Aizņemtai, strādājošai sieviete ir augstas prasības ne vien pret dzīvi, bet arī pret kontracepcijas līdzekļiem, tas nozīmē, ka viņa vēlas, lai tie būtu efektīvi, pietiekami lēti un lai to lietošana neprasītu daudz pūļu.
Izvēloties kontracepciju, noteikti jāņem vērā gan sievietes vecums un veselība, gan dzimumdzīves īpatnības, gan tas, vai viņa jau bijušas dzemdības un vai tuvākajā laikā plānota grūtniecība. Protams, ka sieviete pati nevar izvēlēties, vai viņa lietos kontracepcijas tabletes, plāksterus vai ievietos dzemdes spirāli. Taču viņa savu vēlmi var izteikt ginekologam, kurš piemeklēs katrai pacientei vispiemērotāko risinājumu.
Ja sievietei seksuālās attiecības ir divas vai vairākas reizes nedēļā, tad būtu jādomā par kontracepciju ilgam laika periodam.
Ilgas darbības kontracepcijas metodes
Sievietēm, kas nevēlas vai nevar lietot hormonālo kontracepciju, piemērotas ir intrauterīnās, metālu saturošās spirāles. Tas ir neliels, no plastikāta veidots pretapaugļošanās līdzeklis ar nelielu vara, sudraba vai zelta piedevu, ko ievieto tieši dzemdē. Metāls izdala jonus, kas rada nelabvēlīgu vidi apaugļošanai un novērš apaugļotās olšūnas implantāciju. Varu un sudrabu saturošās spirāles aizsargā no nevēlamas grūtniecības piecus, bet zelta – pat 7 gadus. Rēķinot izmaksas uz vienu mēnesi, spirāle, pat zelta, ir viens no lētākajiem kontracepcijas veidiem.
Taču pirmā un galvenā izvēle sievietēm, kas vēlas ilgāku laiku nedomāt par izsargāšanos no nevēlamas grūtniecības ir hormonālā kontracepcija. Šobrīd pieejamas gan hormonālās kontraceptīvās tabletes, gan intrauterīnā sistēma (IUS) jeb spirāle ar hormoniem, gan vienu vai vairākus hormonus saturošas injekcijas, kuras veic ik pēc trim mēnešiem. Ārzemēs pieejami arī hormonu implanti, taču šī kontracepcijas metode nav īpaši populāra.
Spirāle ar hormonu ir viena no efektīvākajām kontracepcijas metodēm, kurā apvienotas visas hormonālo kontraceptīvo tablešu un metālu saturošās spirāles priekšrocības – tā ir ērta, maksimāli efektīva un sniedz veselībai labvēlīgus papildus efektus sievietes dzīves kvalitātes uzlabošanai, piemēram, samazina menstruālo asiņošanu. Ja tā ir ļoti apjomīga un ilga, spirāle ar hormonu to samazina gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi– tas nozīmē, ka saruks ne tikai apjoms, bet arī "grūto" dienu skaits.
Spirāles ar hormonu un parastās spirāles atšķirības
Šīm spirālēm kopīga ir tikai forma, kā arī ievietošanas un izņemšanas veids, taču tās darbības princips ir pilnīgi atšķirīgs. Pēc ievietošanas dzemdē spirāle ar hormonu nelielās devās sāk izdalīt hormonu, kas sabiezina dzemdes kakla gļotādu, izveido korķi un neatļauj notikt ovulācijai un iestāties grūtniecībai. Tā ir vienīgais hormonālais kontraceptīvais līdzeklis, kas darbojas tieši dzemdē.
Savukārt metālu saturošā spirāle neaizkavē ovulāciju, bet atrodas dzemdes kaklā kā šķērslis, neļaujot olšūnai "ieligzdoties". Līdz ar to pieaug ārpusdzemdes grūtniecības, kā arī infekciju risks, jo tiek izjaukts gļotu korķis, kas pasargā dzemdi. Turklāt pēc metālu saturošas spirāles ievietošanas, menstruācijas mēdz kļūt smagākas, ilgākas un bieži arī daudz sāpīgākas. Var rasties citas nevēlamas blakusparādības: dzemdes iekaisums, sāpes vēdera apakšējā daļā un neregulāra asiņošana. Turklāt šī spirāle var nemanot izkrist un iestāties grūtniecība.
Piemēram, Romas katoļu baznīca uzskata metālu saturošas spirāles par abortīvu kontracepcijas veidu, jo, to lietojot, apaugļošanās ir notikusi, tādēļ Itālijā tās aizliegusi lietot.
Ilga laika kontracepcijas izmaksas
Nesen Eiropā un pasaulē veikts pētījums intrauterīno sistēmu lietotāju vidū. Pētījums liecina, ka pārsvarā tās nav jaunas meitenes, bet nobriedušas sievietes, kuras var to atļauties. Latvijā tā ir apmēram 39 gadus veca sieviete, kas dzīvo kopā ar partneri un kurai ir divi bērni.
Jā, pirmajā brīdī šķiet, ka izdot vairāk kā 100 latus par spirāli ar hormonu, ir pārāk liela izšķērdība. Taču piecu gadu garumā šī kontracepcijas metode izmaksā apmēram divus latus mēnesī. Lētāku kontracepcijas veidu ir grūti iedomāties.
Starp citu, IUS iekļauta arī kompensējamo medikamentu sarakstā. Ar 50% atlaidi to var saņemt sievietes, kam ir nopietni veselības traucējumi – ļoti ilga un apjomīga menstruālā asiņošana, un kurām tā nepieciešama nevis kā kontracepcijas, bet ārstnieciskais līdzeklis . Izrādās, ka apmēram 65% sieviešu, ilgās un garās mēnešreizes ir veselības problēma, taču viņas bieži vien uzskata, ka tas ir normāli, ka tā tam jābūt.
Pat , ja tā ir tikai sievietes īpatnība, nevis veselības problēma, un intrauterīno sistēmu ar atlaidi iegūt nav iespējams, lietojot to kā kontracepcijas metodi, asiņošana noteikti mazināsies un sieviete vienalga būs ieguvēja.
Asiņošana katru mēnesi vai nē
Bailes no mēnešreižu pazušanas ir ļoti tipiskas, tādēļ daļa sieviešu mēnešreižu izzušanu sākumā neuztver kā pozitīvu ieguvumu, baidās, ka tas varētu izjaukt viņas dabisko menstruālo ciklu. Taču šīm bažām nav pamata. Uz sievietes dzimumsistēmu iedarbojas ļoti zemas hormonu devas, turklāt tas notiek lokāli – dzemdē. IUS neļauj izaug gļotādai, kas "nolobās" mēnešreižu laikā, vai arī tā izaug ļoti plāna. Pirmajā gadījumā menstruālās asiņošanas nav vispār, bet otrajā tā ir tik neliela, ka atgādina vieglu "smērēšanos".
Izņemot spirāli ar hormonu, auglība samērā ātri atjaunojas. Apmēram 75% sieviešu grūtniecība iestājas jau pirmā gada laikā.
Spirāle ar hormonu un nedzemdējusi sieviete
Rietumu valstīs ginekologi jaunām sievietēm aktīvi iesaka IUS, taču Latvijas ārsti šajā ziņā ir daudz piesardzīgāki, nogaidot, lai sieviete vispirms laiž pasaulē bērniņus. Taču ražotāji šobrīd jau strādā pie tā, lai izveidotu IUS ar atšķirīgu hormonu daudzumu dažādu vecumu grupu sievietēm.
Man ir bijušas pacientes, kuras brauc studēt uz ārzemēm un vēlas ievietot spirāli ar hormonu, jo valodas barjeras ar ārstu varētu apgrūtināt kontracepcijas pieejamību. Dažreiz IUS var ievietot arī nedzemdējušām jaunietēm, jo nav nekādu objektīvu pierādījumu, kāpēc to nevajag darīt.
Spirāle ar hormonu ir laba izvēle pēc dzemdībām, jo to var lietot arī tās jaunās māmiņas, kas baro bērnu ar krūti. Ja krūts barošana notiek kaut vai reizi dienā, piemēram, uz nakti, tas ierobežo jaunās māmiņas kontracepcijas izvēli – viņa nevar lietot kombinētās hormonālās kontracepcijas tabletes, plāksteri vai vaginālo riņķi ar hormonu, jo tas ar mātes pienu var nonākt bērna organismā.
Ievadot intrauterīno sistēmu, hormons izdalās pakāpeniski un tik niecīgās devās, ka tas neietekmē ne piena kvalitāti un daudzumu, ne barošana ilgumu. Manuprāt, tās ievietošana to ietekmē labvēlīgi, jo sievietei vairs nav jāraizējas par neplānotu grūtniecību, tāpēc viņa visu savu enerģiju var ziedot bērniņa barošanai.
Spirāles ievietošana
Medicīniska manipulācija vienmēr saistās ar nepatīkamām izjūtām. Tā kā spirāli ar hormonu var ievietot uzreiz pēc dzemdībām, kad sievietes dzimumorgāni vēl ir pietiekami elastīgi, arī sāpju sajūta ir mazāka, nekā ievietojot to mēnešreižu laikā. Ir iespējama arī lokāla atsāpināšana, lai padarītu šo manipulāciju mazāk nepatīkamu.
Spirāli ar hormonu nedrīkst ievietot tad, ja ir akūts iekaisums vai dzemdes dobuma deformācijas, piemēram, polipi vai miomas mezgli. Taču, kad iekaisums ir izārstēts vai deformācija novērsta, šo metodi var lietot.