medicine.lv skaitļos

Lietotāji online276
Aktīvie uzņēmumi12657
Nozares raksti11789
Ekspertu atbildes21477
Ergoterapija – pacienta palīgs ceļā uz patstāvību, veselību un labklājību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ergoterapija – pacienta palīgs ceļā uz patstāvību, veselību un labklājību

Ergoterapeits ir veselības aprūpes speciālists, kura galvenais uzdevums ir cilvēkam atvieglot ikdienas darbību veikšanu, tā veicinot patstāvību, veselību un labklājību visos dzīves aspektos. Par ergoterapijas nozīmi pacienta rehabilitācijas procesā konsultē sertificēts ergoterapeits Filips Bernadskis.

Kas ir ergoterapija un kāds ir tās mērķis?

Ergoterapija ir viena no rehabilitācijas nozarēm. Tās mērķis ir veicināt indivīda veselību un neatkarību. Ergoterapeits māca darīt ikdienas aktivitātes gan gados vecākiem cilvēkiem, gan bērniem, gan personām ar funkcionāliem traucējumiem, pielāgojot tās katra individuālajām spējām un vajadzībām. To dara gan fiziski, pielietojot atbilstošus darbarīkus vai palīgierīces, piemēram, ratiņkrēslu, gan mācoties, kā labāk izpildīt pašu aktivitāti, lietojot dažādas atvieglojošas stratēģijas. Tā kā cilvēki ikdienas aktivitātēs daudz izmanto pirkstus, tiek strādāts arī pie sīkās motorikas atjaunošanas pēc lūzumiem un nervu bojājumiem. Tiek taisītas ortozes, lai stabilizētu vai aktīvi nodarbinātu pirkstus, tāpēc tāda joma kā roku terapija ir ļoti izplatīta ergoterapeitu vidū.

Kā tiek pielāgotas aktivitātes, vai varat minēt kādu piemēru?

Banner 280x280
Banner 280x280
Banner 280x280

Piemēram, mazgāšanās process, kas daudziem šķiet ļoti ikdienišķs, cilvēkam ar funkcionāliem traucējumiem var sagādāt grūtības. Ergoterapeits var palīdzēt to risināt, padarot attiecīgo telpu atbilstošu, piemēram, ar speciālu dušas krēslu vai dušas palīgierīcēm, lai panāktu, ka cilvēks spēj patstāvīgi nomazgāties.

Vēl viens piemērs ir telefona pielāgošana cilvēkiem ar sīkās motorikas traucējumiem. To var risināt, izveidojot turamo no materiāliem, ko izmanto ortožu veidošanā, lai būtu vieglāk noturēt telefonu un piespiest pogas, arī ja pirksti nestrādā. Protams, ka vienkāršāk būtu nopirkt jaunu viedtālruni ar funkciju, kurā var ierunāt norādījumu un tas tiek izpildīts, taču mēs cenšamies strādāt ar cilvēkam pieejamajiem resursiem, kas bieži vien ir ierobežoti.

Ergoterapeits palīdz arī atgūt spēju aprūpēt pašam sevi un no jauna māca veikt ikdienas aktivitātes, piemēram, ģērbšanos, cilvēkiem pēc smagiem muguras smadzeņu bojājumiem. Pacienti pēc insulta mācās veikt aktivitātes ar vienu roku – pagatavot ēdienu, kā arī veikt higiēnas aktivitāti, tīrot zobus. Svarīgs punkts tieši aktivitāšu pielāgošanā ir vide, kurā persona dzīvo. Ergoterapeits palīdz arī izvērtēt un noteikt vides barjeras, kas bieži vien ir jāpamaina.

Kā cilvēks var nokļūt pie ergoterapeita?

Visbiežāk cilvēku pie ergoterapeita nosūta ārsts. Protams, tas ir atkarīgs no situācijas un cilvēku zināšanām par to, ko un kā ergoterapeits var darīt cilvēka labā. Ir daudz gadījumu, kad cilvēki nezina, kas ir ergoterapeits. Es ceru, ka nākotnē izglītosim sabiedrību, un cilvēki būs informētāki. Bieži cilvēku pie ergoterapeita nosūta ārsts rehabilitologs, kurš izvērtē, kāda palīdzība pacientam ir nepieciešama – fizioterapeita, ergoterapeita vai abu speciālistu. Var būt arī tā, ka ģimenes ārsts uzreiz nosūta pacientu pie viena no šiem speciālistiem, jo ne vienmēr ir nepieciešams daudzu speciālistu skatījums, pietiek arī ar viena terapeita palīdzību. Ārsts, kurš izvērtē pacienta veselības stāvokli, zina, kas cilvēkam ir nepieciešams konkrētajā situācijā.

Kā notiek darbs ar pacientu? Jūs dodaties pie cilvēkiem uz mājām vai pieņemat pacientus savā kabinetā?

Tas ir atkarīgs no terapeita darba specifikas. Ir terapeiti, kas strādā tikai slimnīcās, taču tā nevar redzēt, kas notiek cilvēka mājās. Nonākot slimnīcā, cilvēks var aprakstīt, kā izskatās viņa mājoklis, taču ir ļoti grūti to izdarīt precīzi. Bieži vien aizmirstas kāda nozīmīga detaļa, piemēram, pakāpiens vai kāda vides barjera – durvju platums. Man patīk, kad ir iespēja pašam redzēt un novērtēt kāda ir mājas vide un iespējamās barjeras – sliekšņus un durvju platumus. Tā ir iespējams efektīvi veikt pielāgojumus un izvērtēt palīglīdzekļa nepieciešamību vai atbilstību.

Vai ergoterapeita palīdzība ir nepieciešama arī cilvēkiem, kas veselības indikāciju dēļ nevar kļūt patstāvīgi?

Ja nav iespējams palīdzēt cilvēkam kļūt patstāvīgam, tad tiek veikts darbs ar tuviniekiem, asistentiem vai aprūpētājiem, izveidojot darba vidi tādu, lai šie cilvēki, rūpējoties par personu, nenodarītu pāri savai veselībai. Piemēram, mēs mācām, kā pareizi celt un pārvelt guļošu cilvēku, vai palīdzēt pārsēsties. Te liels uzsvars ir uz ergonomikas zināšanām.

Vai cilvēkam, ar ergoterapeita palīdzību kļūstot patstāvīgākam, uzlabojas arī psihiskā veselība?

Atkarīgs no katra gadījuma, bet visbiežāk jā. Jāņem vērā, ka mēs strādājam gan ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī ar kognitīviem traucējumiem. Piemēram, ja persona dzīvo mājā, kur mājas durvis no ielas šķir pakāpieni vai nav lifta, personai ir grūti iziet no mājām bez kāda palīdzības un socializēties. Nevēloties vai nevarot katru reizi jautāt pēc palīdzības, lai izkļūtu ārā, cilvēks paliek mājās. Tāpēc kopā ar sociālo dienestu parasti tiek risināts mājokļa maiņas variants. Ja tas nav iespējams, jāmeklē citi risinājumi. Tas ietekmē psihisko veselību, jo cilvēks ir sociāla būtne un komunikācija ir būtiska veselīgas ikdienas sastāvdaļa. Cilvēkam ir būtiska pašrealizācija, ko var panākt, kad personai ir iespēja pašam veikt sevis izvēlētās aktivitātes tam paredzētajā laikā. Jūtoties patstāvīgs un neatkarīgs, cilvēks ir pašpārliecinātāks.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Jaunums Dr. Mauriņa klīnikā – plastiskā ķirurģija

Jaunums Dr. Mauriņa klīnikā – plastiskā ķirurģija

Diemžēl, gadiem ejot, ar ādas kopšanu vien ir par maz – lai saglabātu izskatu, kādu to vēlamies redzēt, bieži vien bez ķirurģijas neiztikt. Tāpēc Dr. Mauriņa klīnika Mežaparkā līdztekus jau tā plašajam pakalpojumu klāstam tagad piedāvā arī plastiskās ķirurģijas operācijas, tā nodrošinot pilnvērtīgu un kvalitatīvu aprūpi vienuviet.

Aktuālie piedāvājumi

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Kvalitatīvs matracis var ievērojami uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, nodrošinot komfortu un cieņpilnu aprūpi dzīves visgrūtākajos brīžos. Investīcijas šādā matracī ir ieguldījums pacienta veselībā un labklājībā, kas sniedz ieguvumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Novērs muguras sāpes!

Novērs muguras sāpes!

Vai kaut vienu reizi dzīvē esi jutis muguras sāpes, īpaši muguras lejasdaļā? “Veselības sporta stacijas” treneri nodarbībās risina sūdzības par muguras sāpēm savas kompetences ietvaros un sadarbojoties ar citu jomu speciālistiem. 

Kā izvēlēties sev piemērotu SPA Rīgā?

Kā izvēlēties sev piemērotu SPA Rīgā?

Rīgā tiek piedāvātas dažādas SPA iespējas, sākot no sabiedriskām iestādēm līdz augstas klases SPA. Ideāla SPA izvēle Rīgā ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Uzzināsim vairāk, kāpēc izvēlēties Inlux SPA!

Video

Produktu testi

FITY unikālie dabas zaļie pulveri Nātre, Gārsa un Balanda – Latvijas dabā augošās nezāles, kuru vērtību tik retais apzinās!

FITY unikālie dabas zaļie pulveri Nātre, Gārsa un Balanda – Latvijas dabā augošās nezāles, kuru vērtību tik retais apzinās!

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvā testēt FITY dabas pulverus pēc izvēles – Nātru, Gārsas vai Balandas pulveri.

Testa rezultāti: OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Testa rezultāti: OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fit & Healthy" piedāvāja izmēģināt zīmola "OstroVit" uztura bagātinātāju - magnija bisglicinātu.

Testa rezultāti: RUUTe® Sejas krēms Roze

Testa rezultāti: RUUTe® Sejas krēms Roze

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas krēmu Roze, kas domāts jebkuram sejas ādas tipam, arī sausai un iekaisušai ādai.

Testa rezultāti: Zepter Myion – izbaudi tīru gaisu, lai kurp tu dotos!

Testa rezultāti: Zepter Myion – izbaudi tīru gaisu, lai kurp tu dotos!

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Zepter International Baltic" piedāvāja testēt "Myion" – inovatīvu portatīvo gaisa attīrītāju.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.

Aerify Recovery: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aerify Recovery: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aerify Recovery ir Latvijas zīmols, kas no 2018. gada izstŗādā un ražo gaisa kompresijas ierīces, ko izmanto limfodrenāžas un sporta atjaunošanās nolūkos. Šīs iekārtas ir iecienījuši fizioterapeiti, sporta ārsti un masāžas speciālisti visā pasaulē, kā arī tos lieto visi top Latvijas atlēti.