Ērglis: Forums Jūrmalā dod iespēju Latvijas medicīnu "pareklamēt" Krievijas pacientiem
Tāda starptautiska ārstu foruma kā "Jaunais vilnis medicīnā" rīkošana Latvijā ļauj speciālistiem iepazīties ar Rietumos sasniegto, kā arī pareklamēt Latvijas medicīnas iespējas Krievijas pacientiem, aģentūrai LETA viedokli pauda kardiologs Andrejs Ērglis.
Vaicāts, ko šāds forums, kur lielākoties tiekas krievu valodā runājoši speciālisti, nozīmē Latvijai, Ērglis norādīja, ka jebkura informācijas apmaiņa ir laba, tomēr ne viss ir "jāpieņem". "Es mazliet saprotu arī politisko zemtekstu, tas nav viegls jautājums, bet ir jāsaprot, ka visos laikos dažas lietas, nenoliedzot savas valsts uzstādījumus, iet pāri tam. Tās ir cilvēciskas lietas," skaidroja kardiologs.
Runājot par forumu, Ērglis skaidroja, ka Krievijas un Ukrainas ārstiem par to ir diezgan liela interese un viņiem šādi tiek radīta iespēja paskatīties uz Rietumu sasniegumiem caur pašu "Rietumu un arī Latvijas prizmu sev saprotamā valodā".
Viņš arī atzina, ka Latvijā ir lielas problēmas medicīnas organizācijā, tomēr medicīnas kvalitāte ir ļoti augstā līmenī, piebilzdams, ka tajā pašā laikā nevajag "noliegt Krievijas, Ukrainas un Kazahstānas "ķirurģijas skolas".
Ērglis arī atzīmēja, ka "mēs ļoti vēlamies", lai krievu pacienti dotos ārstēties uz Latviju, jo tas būtu ekonomiski izdevīgi. "Tad tiek aizmirsts par politiku un citām lietām, bet mēs nevaram būt pilnīgi divkosīgi," piebilda kardiologs.
Viņš vēlreiz uzsvēra, ka Latvijai ir sava politiskā pozīcija un arī katram pilsonim ir sava pozīcija un attieksme pret varas un politiskajām attiecībām, tomēr, "kas attiecas uz vispārcilvēciskām lietām - medicīnu un arī ekonomiku, mums ir jādomā plašāk".
"Šādi forumi "ir reklāma un ir ekonomika". Šī viesnīca, [kurā notiek forums] ir pilnīgi pilna. Tas var strādāt labāk par vienu otru koncertu," skaidroja kardiologs.
Vaicāts par situāciju ar Krievijas pacientiem Latvijā, Ērglis atzina, ka var runāt tikai par kardioloģiju, un sacīja, ka "mums ir dažas operācijas, bet ar medicīnas tūrismu ir jāstrādā, ja gribam to attīstīt lielu". Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā sirds un asinsvadu operācijas ārzemju pacientiem tiekot veiktas no vienas līdz piecām reizēm mēnesī, "bet tas ir daudz par maz", piebilda ārsts.
Lai attīstītu medicīnas tūrismu, nepieciešamas investīcijas un "idejiska sistēma". Tāpat jāsakārto slimnīcas infrastruktūra un tas ir viens no iemesliem, bet ne galvenais, kāpēc "mums vajadzīga jauna slimnīca", stāstīja Ērglis.
"Kad cilvēki, kuri ir gatavi par operāciju maksāt 30 000, 40 000 un 50 000 eiro, ierauga, kādās istabiņās viņiem ir jādzīvo, viņi nobīstas, neskatoties uz to, ka viņi zina, kāds ir mūsu medicīnas līmenis," sakārtotas infrastruktūras nepieciešamību skaidroja kardiologs.
Viņš arī vērsa uzmanību, ka forumā piedalās ne tikai ārsti, kuri apmainās ar pieredzi, bet arī Pārtikas veterinārais dienests un "Eiropas kolēģi". "Par ko visvairāk runā? Par to, kāds ir viens vai otrs embargo. To vajag izmantot gudri," uzskata Ērglis.
"Man ir diezgan stingra nostāja par to, kas notiek, bet tas nenozīmē, ka mums nevajag turpināt šos kultūras sakarus. Tas var noteikti dot kādu ieguldījumu, un cilvēciskais faktors var nostrādāt daudz vairāk," pārliecināts ir ārsts.
Vaicāts, vai šāds forums palīdzētu uzlabot Rietumu un Krievijas attiecības, Ērglis norādīja, ka "ar vienu ķieģeli māju uzbūvēt nevar, bet nevar uzbūvēt māju, ja nav viena ķieģelīša".
Kardiologs arī atgādināja, ka forumā nepiedalās tikai Krievijas pārstāvji, bet arī ārsti no Ukrainas, Baltkrievijas un "tas nozīmē, ka viņi sēž pie viena galda un, ja runā, tas nozīmē, ka viņi nekaro".
Ērglis arī stāstīja, ka tikai četru valstu - Igaunijas, Lietuvas, Bulgārijas un Latvijas - iedzīvotāji var salīdzinoši brīvi "mainīt valodu no krievu uz angļu", līdz ar to iespējams komunicēt ar abām pusēm, stāstīja kardiologs un piebilda, ka "tā ir vēl neapgūta ekonomiska niša. Mēs faktiski esam platforma, un to vajag saprast un izmantot".
Jau ziņots, ka no šodienas līdz 8.augustam Rīgā un Jūrmalā notiks trešais starptautiskais ārstu forums "Jaunais vilnis medicīnā", kas vienkopus pulcēs vadošos speciālistus, jaunos zinātniekus, veselības aprūpes organizatorus, praktizējošos ārstus no dažādām pasaules valstīm, lai diskutētu, dalītos pieredzē un atrastu jaunus sadarbības partnerus.
Šogad forums notiks jaunā formātā un dalībniekiem būs iespēja piedalīties četrās konferencēs.
Pirmā konference "Invazīvā radioloģija un kardioloģija" pulcēs radiologus, kardiologus, kardioķirurgus, anģioķirurgus.
Otrā konference sauksies "Viena pasaule - viena veselība", kurā satiksies veterinārās medicīnas speciālisti, internās medicīnas pārstāvji un infektologi.
Savukārt konferencē "Rehabilitācija un kūrortoloģija" būs saistoša fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem, kā arī ģimenes ārstiem, pediatriem un neirologiem.
Tāpat notiks arī konference "XXI gadsimta medicīnas ētikas un filozofijas jautājumi".
Paralēli forumam Paula Stradiņa Medicīnas muzeja telpās notiks konference "Jaunais vilnis medicīnas vēsturē".
Šo kongresu virsmērķis ir apvienot dažādus speciālistus un meklēt vienojošo starp dažādām nozarēm.
LETA