Enurēze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Enurēze jeb "slapināšana gultā" ir nakts urīna nesaturēšana bērniem, kas vecāki par pieciem gadiem. Šī rīcība, kas bērniem ir ļoti izplatīta parādība, nav apzināta un mērķtiecīga, bet gan periodiska, nekontrolēta urīna noplūde nakts miega vai diendusas laikā. Līdz piecu gadu vecumam šo diagnozi neuzstāda. Lielākajā daļā gadījumu nakts slapināšana gultā pāriet pati no sevis, bez ārstēšanas, tomēr tajos gadījumos, kad enurēze saglabājas pēc sešu septiņu gadu vecuma, ir jāmeklē speciālista palīdzība.
Simptomi
Lielākā daļa bērnu, sasniedzot piecu gadu vecumu, prot iet uz tualeti; tomēr jāņem vērā, ka konkrētais vecums ir tikai kopējā norma, un arī no tās ir iespējamas novirzes. Nakts enurēze jeb bērnu slapināšana gultā naktī skar daudzas ģimenes. Enurēze var būt iedzimta, vai arī tā liecina par to, ka ģimenē un bērna dzīvē notikušas kādas pārmaiņas. Urīna nesaturēšana saistās ar kaunu, un pārdzīvo kā bērns, tā arī vecāki un citi ģimenes locekļi. Dažreiz vecāki kavējas ar došanos pie speciālista.
Cēloņi
Enurēze var būt gan primāra, gan sekundāra; tā var būt nakts vai dienas, vai nakts un dienas. Enurēzes cēloņus iedala organiskos, neorganiskos, kā arī neskaidras izcelsmes, ja iemeslu nav iespējams noteikt. Gadījumos, kad bērni nekad tā arī nav sasnieguši apmierinošu nakts sausuma periodu, ir primāra enurēze, kamēr bērniem, kam slapināšana gultā parādās pēc vismaz sešu mēnešu sausa perioda, ir sekundāra enurēze (tās cēloņi visbiežāk ir saistīti ar stresu). Primārā nakts enurēze var būt pārmantota; pastāv iespēja šo problēmu mantot ģimenē, atkarībā no tā, vai to manto no viena vai abiem vecākiem.
Iemesli neorganiskai nakts enurēzei lielākoties ir psihosomatiskas dabas. Tā ir periodiska, nekontrolēta un neapzināta urīna noplūde nakts miega laikā vai diendusas laikā, kas bērniem ir ļoti izplatīta parādība. Urīna nesaturēšanu var izsaukt dažādi faktori, kam nav saistības ar bērna fizioloģiju; tās var būt gan bailes no tumsas vai sarežģījumi nokļūt līdz tualetei. Bērns gluži vienkārši var nesaprast, ka gultā slapināšana nav norma, un to var veicināt pārlieku agri un stingri uz podiņa iešanas mācīšanas mēģinājumi. Enurēzi var izraisīt arī pārlieku liels pārdzīvojums, jauni un spilgti iespaidi vai izbīlis.
Ļoti bieži enurēzes iemesli ir organiskas izcelsmes. Tie ir, piemēram, miega traucējumi, nakts poliūrija vai maza urīnpūšļa ietilpība nakts laikā; tas var būt arī hiperaktīvs urīnpūslis vai disfunkcionāla urīnpūšļa iztukšošanās, urīnpūšļa un urīnceļu iekaisums, aizcietējumi, kā arī citi.
Ārstēšana
Vecākiem jāstrādā kopā ar bērnu, jāmotivē, jābūt pacietīgiem un saprotošiem. Ļoti palīdz arī mierīgi gulētiešanas rituāli, tāpat arī kopīga lasīšana un sarunas. Daži bērni spēj pielāgoties ātrāk, citiem nepieciešams ilgāks laiks, lai sausa gulta kļūtu par ikdienišķu parādību. Cilvēks ir indivīds, un arī problēmas iemesli ir dažādi. Pēc konsultācijas ar speciālistu problēmu var novērst ar dažādām metodēm.
Var pielietot gan tā saukto modināšanas (alarm) terapiju, kas būs piemērota motivētiem vecākiem un bērniem. Ja problēmas cēlonis ir organisks, piemēram, mazs urīnpūšļa funkcionālais tilpums, ir pieejami dažādi medikamenti. Arvien izplatītākas kļūst psihoanalītiskās terapijas metodes, kas sniedz ilgtermiņā noturīgus rezultātus.
Jāmin, ka statistiski arī 18 gadu vecumā gultā čurā 2,5% pieaugušo; tā ir liela problēma, jo cilvēku sociālā dzīve ir apgrūtināta. Tāpēc jo sevišķi būtiski ir laicīgi vērsties pie ārsta pēc palīdzības.