Emocionālais diskomforts vasarā: Biežākie iemesli un padomi, kā to novērst
Nereti ar vasaras laiku saistām daudz cerību – gribam to sagaidīt ar skaistu augumu, nomest svaru, izbaudīt perfektu atvaļinājumu, uzliekam sev pārāk augstus mērķus, ko bieži vien nav iespējams sasniegt. Kā izbaudīt vasaru, nenomokot sevi ar neizpildāmiem mērķiem? Kas var būt par iemeslu emocionālajam diskomfortam vasarā un kā no tā izvairīties? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītais eksperts psihoterapeits Andris Veselovskis un farmaceite Zanda Ozoliņa.
Visbiežākie emocionālā diskomforta iemesli vasarā
Psihoterapeits uzsver – izbaudīt vasaru nozīmē redzēt, dzirdēt un sajust to, neizvirzot nekādus ideālus un "supermērķus". Tieši šie nereālistiskie "supermērķi" neļauj mums justies labi un izbaudīt šo laiku. Cilvēks domā par mērķi, nespējot priecāties par ikdienišķo. Izvirzītajiem mērķiem jābūt reāli izpildāmiem, piemēram: iešu uz darbu kājām, vērojot apkārt notiekošo; braukšu ceļojumā, bet neskriešu tik daudz ekskursijās, jo pagājušajā gadā no tām noguru; mācīšos redzēt skaisto jebkurā situācijā; sākšu skriet, bet kāpināšu slodzi pamazām, izbaudot procesu. Nevajadzētu prasīt no sevis perfektu atvaļinājumu. Ļauj sev atslābināties, atpūsties, paskaties, kas notiek apkārt. Izbaudi tās iespējas, kuras ir pieejamas.
Vēl viens būtisks emocionālā diskomforta iemesls ir salīdzināšana. Bieži vien cilvēkiem liekas, ka citi noteikti atpūšas labāk, viņiem nav diskomforta, garlaicības un citu nepatīkamu emociju. Salīdzinot sevi ar iedomāto "citu", veiksmīgāku, cilvēks pats sevi redz kā neveiksmīgāku. Tie "citi" ir labāki, veiksmīgāki, es neveiksmīgāks… Domājot šādas domas, garastāvoklis pasliktinās, un atvaļinājums ir sabojāts. Nesalīdzini sevi ar citiem, bet izproti – kas patiesi sagādā prieku tieši tev.
Sociālo tīklu ietekme
Sociālajiem tīkliem ir liela ietekme uz mūsu vēlmēm, izvirzītajiem mērķiem un standartiem, kam vēlamies līdzināties. Sabiedriskajā telpā un sociālajos tīklos dominē "ideālie standarti", kādi mēs gribētu būt – smaidīgi, stipri, gudri, pārliecināti, ar savu viedokli... Taču tādējādi tiek izcelta tikai kāda viena, konkrēta daļa no realitātes, turklāt tā tiek idealizēta un pārspīlēta. Ir jāsaprot, ka realitātē mēs esam gan priecīgi, gan bēdīgi, gan zinoši, gan apjukuši. Bieži vien mums nesanāk piepildīt lielu daļu no iecerētā un vēlamā, gribās būt vēl un vēl labākiem, skaistākiem un veiksmīgākiem. Ir jāpieņem, ka šos ideālos sapņus nav iespējams piepildīt, tomēr ir iespējams sadzīvot ar savām nepiepildāmajām vēlmēm. Ir iespējams pilnveidoties, taču vienmēr jāņem vērā realitātes ierobežojumi. Ir jāmācās priecāties par sevi tagad un pilnveidoties atbilstoši reālajām iespējām.
Sava ķermeņa pieņemšana
Viens no visbiežāk izvirzītajiem mērķiem vasaras sezonai ir saistīts ar sava "ideālā auguma" iegūšanu, nereti arī šajā jomā nospraužot nesasniedzamus vai pārspīlētus standartus. Tā ir nepareiza pieeja, jo, nesasniedzot šos ideālus, cilvēks var sākt sevi šaustīt un ciest, domājot aizvien negatīvākas domas un zaudējot dzīvesprieku un motivāciju kaut ko darīt.
Daudz veiksmīgāk uzlabot savu fizisko formu un labsajūtu par savu ķermeni palīdzēs tas, ja izbaudīsi kustību prieku, piemēram, dejošanas prieku, izbaudīsi savu sievišķību vai vīrišķību, priecāsies par pašu procesu, nekoncentrējoties tik ļoti uz mērķi, kas jāsasniedz. Ir jāiemācās pieņemt to, ka mums visiem nav jābūt vienādiem, atbilstošiem vienādiem, izdomātiem standartiem. Svarīgāk ir pieņemt sevi unikālu, atšķirīgu, nestandarta. Sevis pieņemšana dos vairāk labsajūtas un laimes hormonu nekā atbilstība ideālajam standartam, skaidro psihoterapeits.
Padomi emocionālai labsajūtai vasarā
• Vasara Latvijā ir īsa, izbaudi to.
• Pieņem sevi tādu, kāds esi – varbūt esi noguris, varbūt bēdīgs, varbūt dusmīgs. Nekoncentrējies uz šīm negatīvajām emocijām – tās aizies, un vietā nāks pozitīvās.
• Priecājies par savu ķermeni, domājot par to, ko daba ir tev devusi, nedomā par to, kas nav dots. Katrs var atrast sev atbilstošas fiziskās nodarbes, ko izbaudīt.
• Pēc iespējas vairāk esi ārpus telpām, kusties, strādā mazāk.
• Ievēro mērenību ēšanā, arī sportošanā. Izvirzi sev reālistiskus mērķus, darbojies, bet nepārcenties.
Farmaceita padoms
Farmaceite atgādina, ka emocionālajam diskomfortam, nogurumam, enerģijas un motivācijas zudumam par iemeslu var būt arī vitamīnu un minerālvielu trūkums. Vasarā bieži vien par to neiedomājamies, jo šķiet – ēdienkarte ir daudzveidīgāka, viss nepieciešamais tiek uzņemts. Tomēr tā ne vienmēr ir. Nogurumu, nespēku un nomāktību var izraisīt, piemēram, magnija un D vitamīna trūkums organismā. Vasarā visbiežāk atpūšamies brīvā dabā. Pavadot dienā 20 minūtes saulītē, mēs nodrošinām organismam D vitamīna devu, ja netiek lietoti medikamenti, kas nomāc D vitamīna sintēzi organismā. Tomēr ne katram sanāk vasaras periodā atpūsties, kādam tas dažkārt ir aktīvākā darba posms, tāpēc ieteicams sabalansēt savu uzturu, miega režīmu un fiziskās aktivitātes.
Izmanto dabas sniegtās sezonālās veltes, uzturā lietojot vairāk ogas, piemēram, zemenes, kas bagātas ar dzelzi. Noteikti uzturā iekļauj dažāda veida zaļumus – lociņus, dilles, pētersīļus, kas ir lielisks vitamīnu un minerālvielu avots.
Izturies atbildīgi pret savu veselību! Ja nogurums, nespēks un nomāktība tevi nomoka vairāk nekā mēnesi bez zināma iemesla, noteikti vērsies pēc padoma pie speciālista!