REOXY® ir jauna elpošanas terapijas medicīniska ierīce. Ar šīs ierīces palīdzību pacients saņem individuāli dozētu gāzu maisījumu ar samazinātu skābekļa daudzumu (hipoksiju).
Intervālu hipoksijas terapija (IHT) sastāv no īslaicīgas atkārtotas hipoksijas (9–15% O2), kas mainās ar īsiem atjaunošanās periodiem. Šie atjaunošanās periodi var būt vai nu normoksiski (21% O2, hipoksijas-normoksijas režīms), vai hiperoksiski (30–35% O2, hipoksijas- hiperoksijas režīms).
Nedaudz par ražotāju: AiMediq SA ir t.s. bioveselības tehnoloģiju kompānija, dibināta 2010. gadā Luksemburgā. Ražotne atrodas Vācijā.
Pētījumi tiek veikti galvenokārt par pozitīvu fizioloģisku adaptācijas efektu pie īslaicīgām hipoksijas epizodēm terapeitiskiem mērķiem dažādās medicīnas nozarēs. Šī ideja tiek attīstīta kopā ar vadošajiem speciālistiem kalnu medicīnā, ar fiziologiem un klīnicistiem.
2014. gadā tika izveidota pirmā elpošanas terapijas ierīce, kas nodrošina t.s. IHHT terapiju (intervālu hipoksijas terapija "hipoksijas- hiperoksijas" režīmā). Tiek izmantoti personalizēti terapijas parametri un drošības ierobežojumi ar bio-atgriezeniskās saites (biofeedback) kontroli.
Pašlaik prioritāte ir kardiorehabilitācija un pulmonoloģisko pacientu rehabilitācija. Ir pabeigti vairāki klīniskie pētījumi, vēl pašlaik notiek pētījums "Intermittent Hypoxia Therapy in Cardiac Rehabilitation".
ReOxy terapijas būtība tiek atspoguļota nosaukumā: "Re" norāda, ka tas ir atkārtoti atjaunojams, "Oxy" – skābeklis, bet "ReOxy" tā ir cilvēka organisma atgriešana pie normālas skābekļa apgādes un tā rezultātā notiek plaušu funkciju un spēku atjaunošana, kas ir viens no prioritārajiem uzdevumiem rehabilitācijā pēc Covid-19.
Svarīgi ir tas, ka individuālie procedūras parametri tiek aprēķināti automātiski, pamatojoties uz testēšanas rezultātiem – hipoksisko testu. Tas ir fundamentāli svarīgi pacientiem pēc Covid-19, ņemot vērā, ka pacienti pēc koronavīrusa infekcijas ir novājināti un tiem ir vērojami funkcionāli traucējumi.
Hipoksiskais tests – unikāls un ātrs instruments, lai novērtētu organisma funkcionālās rezerves, kas palīdz izvēlēties konkrētam pacientam piemērotu atjaunošanas programmu.
Testēšana un pati ReOxy terapijas procedūra ir pietiekami vienkārša un pilnīgi automatizēta: pacientam ar speciālu masku tiek padoti gāzes maisījumi ar samazinātu (līdz 2 reizēm) skābekļa saturu. Apkārtējā gaisā skābeklis ir 21% robežās, bet terapijas laikā cilvēks ieelpo gaisu ar skābekļa saturu no 15 līdz 10%. 10% ir skābekļa līmenis Elbrusa augstumā (aptuveni 5500 m). Bet atšķirībā no augstuma:
• gāzes maisījums ar samazinātu skābekļa saturu tiek dots īsos intervālos (līdz 10 minūtēm);
• visā iedarbības laikā, izmantojot speciālu sensoru, tiek kontrolēti pacienta vitāli nozīmīgie rādītāji. Ja notiek kādas novirzes, iebūvētā drošības sistēma nekavējoties signalizē par notiekošo, bet, sasniedzot drošības robežas, tests vai procedūra tiek pabeigta un pacients nekavējoties "nolaižas lejā no kalna".
Mērķa klients ReOxy terapijai ir pacienti ar ievērojami novājinātu vispārējo stāvokli un zemu funkcionalitātes spēju (piemēram, pacienti ar kustību ierobežojumiem), ļoti vāji cilvēki, cilvēki ar lieko svaru, ar dažādām blakusslimībām. Šāda tipa pacientiem IHHT terapija var tikt lietota kā vienīgā terapija un kā stimulējoša terapija pirms fiziskiem vingrinājumiem, tādējādi padarot fiziskos vingrinājumus komfortablākus un palielinot to efektivitāti. Turklāt pacienti novēro uzlabotu miega un nomoda stāvokli, palielinās motivācija piedalīties rehabilitācijas programmās.
Šī iekārta ar ļoti labu efektivitāti tiek izmantota arī citās medicīnas nozarēs:
• senioru aprūpē (arī ar demenci);
• agrīnai pēcinsulta rehabilitācijai;
• multiplās sklerozes pacientu aprūpē.
Pašlaik ir sākti aktīvi pētījumi par ReOxy terapijas lietojumu Covid pacientu rehabilitācijā. Prof. Pedretti no Milānas, kam ir liela pieredze smagu kardioloģisku pacientu rehabilitācijā, uzskata, ka šī pieredze var tikt izmantota Covid-19 pacientu rehabilitācijā, jo šiem pacientiem ir līdzīga simptomātika: zema slodzes tolerance un smaga aizdusa. Turklāt smagākiem Covid-19 pacientiem, kam tika izmantota mākslīgā plaušu ventilācija, bija kardioloģiskas problēmas. Par terapijas drošumu Covid-19 situācijā: ReOxy ierīcei ir sertificēti individuālas lietošanas elpošanas komplekti (ar antibakteriālu filtru), kas nodrošina nepieciešamo pacienta aizsardzību no potenciālas baktericīdas/ vīrusu infekcijas.
ReOxy terapijas ierīce paredzēta lietošanai:
1. Kardioloģisko pacientu rehabilitācijā: pēc infarkta, sirdslēkmes, sirds ķirurģijas, augsta asinsspiediena, hroniskas sirds mazspējas slimniekiem.
a. Šiem pacientiem tiek palielināta fiziskā noturība bez vingrinājumu veikšanas. 5 nedēļu IHHT kurss vecākiem pacientiem bez vingrojumu veikšanas dod tādu efektu kā 8 nedēļu medicīniska treniņu programma kardiorespiratoro parametru uzlabošanā (bez blakus efektiem).
b. Turklāt uzlabo rehabilitācijas efektivitāti, veicot fiziskus vingrinājumus.
c. Samazina sistolisko un diastolisko asinsspiedienu, asinsspiediena svārstības un samazina asinsspiediena paaugstināšanās epizožu skaitu.
2. Pulmonoloģisko pacientu rehabilitācijā
a. HOPS, hronisks bronhīts.
b. Pneimonija, t.sk. pēc Covid-19 stāvoklis.
3. Pacientu sagatavošanā pirms sirds ķirurģijas. Šis ir jauns novirziens. Pacientiem, kam tika veikti 3 ReOxy seansi pirms koronāro artēriju šuntēšanas operācijas, tika novērots mazāks miokarda bojājums postoperatīvā periodā.
4. Senioru aprūpē
a. Atmiņas zudumi, demence – kognitīvu spēju uzlabošanās
b. Dzīves kvalitātes uzlabošanās:
i. fiziskas slodzes tolerances atjaunošanās (palielinās nostaigātais attālums un gaitas ātrums, uzlabojas dzīves kvalitāte);
ii. samazinās nogurums un vājums.
c. Samazinās depresijas simptomi
d. Uzlabojas miega kvalitāte
5. Komplementārajā medicīnā/ labsajūtas uzlabošanā
a. Preventīvi un vecuma izraisītu slimību vadīšanā
i. palielinās miokarda un smadzeņu rezistence pret akūtu išēmiju;
ii. uzlabojas fiziskas slodzes tolerance;
iii. samazinās aisnsspiediens
b. Metabolie traucējumi (liekais svars, diabēts)
i. samazinās metabolo marķieru daudzums: holesterols un zema blīvuma tauki
ii. svara kontrole
iii. uzlabojas jutīgums uz insulīna terapiju
iv. hipoglikēmisks efekts
6. Sporta medicīnā
a. Samazinās atjaunošanās periods pēc sporta traumām
b. Atlētu/ sportistu ar pārslodzes sindromu rehabilitācijā
c. Kardioprotekcijai pēc fiziskām pārslodzēm, akūtas išēmijas
d. Profesionālā sporta laika paildzināšana (ar palielinātu stresu saistītu slimību profilakse: arteriālā hipertenzija, išēmiskā sirds slimība, miokarda infarkts, insults)
e. Adaptācija treniņiem augstu kalnos – samazinās adaptācijas periods
f. Adaptācija intensīvām fiziskām slodzēm
g. Palielinās rezistence dažādiem stresa veidiem, t.sk. emocionālā slodze un konkurences stress
Izplatītājs BALTIJAS valstīs: SIA "Industriālās tehnoloģijas"
Tel. 67817808