Eļļas zīdaiņu piena maisījumu sastāvā: Kam pievērst uzmanību?
Dažādas eļļas ir neatņemama cilvēku uztura sastāvdaļa, kas saprātīgā daudzumā ir vajadzīgas normālai organisma darbībai. Tomēr dažas eļļas tiek uzskatītas par vērtīgākām nekā citas un, izvēloties starp produktiem, kuru sastāvā ir, piemēram, olīveļļa, rapšu eļļa vai palmu eļļa, pēdējā, visticamāk, tiks uzlūkota ar aizdomām. Sevišķi tad, ja tā parādās bērniem domātos pārtikas produktos. Par dažādām eļļām piena maisījumos un to nozīmi zīdaiņu uzturā stāsta uztura speciāliste Lizete Puga.
Mazulim vajadzīgs citāds uzturs nekā pieaugušajam
“Taukvielas ir viena no tām uzturvielām, kas visvairāk iezīmē atšķirības bērna un pieaugušā uzturā,” skaidro uztura speciāliste. “Tām bērna uzturā jābūt daudzveidīgām, jo katra savā veidā ietekmē augšanu un veselības stāvokli, bērnam pieaugot. Taukvielas ir visu cilvēka šūnu sastāvā, tie ir mūsu hormoni, smadzenes, enerģija. Un, cik daudzveidīgas taukvielas mazulis uzņem, tik veiksmīgi aug. Taču jāpatur prātā, ka zīdaiņiem vissvarīgākās ir tās taukvielas, ko pieaugušajiem iesaka lietot mazākā daudzumā.”
Mātes pienā taukvielas ir galvenā sastāvdaļa, tās nodrošina bērnam enerģiju, palīdz attīstīties nervu sistēmai, smadzenēm un arī dod pienam garšu un aromātu. Tauku saturs mātes pienā ir apmēram 3,5–4,5%. Gandrīz puse šo tauku ir piesātinātie tauki, ko uztura speciālisti neiesaka lietot pieaugušiem cilvēkiem, bet kas zīdaiņiem ir ļoti nepieciešami. Tas pats sakāms par mātes pienā esošo “slikto” holesterīnu – kamēr pieaugušajiem no tā iesaka bēgt neatskatoties, mazuļiem tas ir struktūrelements, kas palīdz veidoties nervu šūnām, kārtīgi funkcionēt hormonālajai sistēmai un smadzeņu darbībai.
Apmēram 35% mātes piena taukvielu veido mononepiesātinātās taukskābes, ko pieaugušie uzņem ar olīveļļu vai rapšu eļļu. Tās pozitīvi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, insulīna maiņu, šūnu caurlaidību. Atlikusī, mazākā daļa ir polinepiesātinātās taukskābes, omega 6 un omega 3, kas ir svarīgas intelektam, imunitātei, augšanai un attīstībai.
Kādu funkciju piena maisījumos veic palmu eļļa?
Kāpēc piena maisījumu sastāvā parādās dažādas eļļas – palmu, kokosriekstu, saulespuķu, rapšu? Atbilde ir pavisam vienkārša: bērna pirmajā dzīves gadā viņa uztura zelta standarts ir mātes piens, kurā ir bagātīgs daudzums taukvielu. Piena maisījumos nāk palīgā dažādas eļļas, no kurām tiek izdalītas attiecīgās taukskābes.
“Ieraugot vārdus “palmu eļļa”, tas uzreiz šķiet slikti, tomēr jāsaprot, ka mazuļu uztura gadījumā tās vienkārši ir taukvielas, no kurām iegūst attiecīgo taukskābi. Palmu eļļa satur 52% piesātināto tauku, kas mazulim ir vajadzīgi, tāpēc palmu eļļa ir ražotājiem viegli pieejams piesātināto taukskābju avots, jo tā ir samērā plaši izplatīta pārtikas ražošanā. Tas gan nenozīmē sliktāku kvalitāti, jo izejvielu izcelsme un sastāvs tiek stingri kontrolēts, un zīdaiņiem domāto piena maisījumu receptēs noteikti nebūs kaitīgo hidrogenēto jebtrans taukskābju,” mierina uztura speciāliste.
Vienlaikus viņa piebilst, ka ir zīmoli, piemēram, “Aptamil 2,3,4”, kas tomēr atsakās no palmu eļļas papildus pievienošanas piena maisījumu sastāvā, piedāvājot alternatīvu izvēli mammām, kurām palmu eļļa zīdaiņa uzturā šķiet nepieņemama.
Kam pievērst uzmanību uz piena maisījuma etiķetes?
“Tā kā piena maisījumu sastāvs un izejvielas tiek stingri kontrolētas, tur nevar atrasties kaut kas vairāk vai mazāk, visu sastāvdaļu minimālie un maksimālie daudzumi tiek strikti regulēti. 60–70 kaloriju, līdzvērtīgs taukskābju spektrs un olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums, nekādu hidrogenētu eļļu. Tas, kam patiešām ir jāpievērš uzmanība, ir ārsta norādījumi. Tikai pēc tiem ieteicams izvēlēties vai nu parasto maisījumu, vai maisījumu ar hidrolizētām olbaltumvielām alerģiju vai kādu pārtikas produktu nepanesību gadījumos, maisījumu bez laktozes vai nedaudz iebiezinātu maisījumu,” uzsver uztura speciāliste.
Tāpat jāņem vērā, ka piena maisījumi ir paredzēti dažādiem vecuma posmiem, līdz ar to atšķiras arī to sastāvs: ja pirmajiem dzīves mēnešiem paredzētajā maisījumā ir vairāk tauku un mazāk olbaltumvielu, tuvojoties gada vecumam, šī proporcija mainās un arī piesātināto taukskābju īpatsvars pamazām samazinās. Pirmajos divos gados bērns ļoti strauji aug, tāpēc priekšroka dodama pilnpiena produktiem, bet brīdī, kad augšana vairs nav tik aktīva vai sāk parādīties liekais svars, ir laiks ierobežot piesātināto taukskābju daudzumu bērna uzturā.
“Vēl var skatīties uz piena maisījuma avotu – vai tas ir gatavots uz govs piena, kazas vai sojas formulas bāzes, taču tas nemainīs taukskābju spektru un olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzumu. Tāpēc no eļļām zīdaiņu piena maisījuma sastāvā nav jābaidās. Pērkot piena maisījumu, ieteicams paturēt prātā, ka te nav runa par mūsu pārliecību par to, kas ir labs vai slikts, bet gan par pilnvērtīgu mazuļa uzturu, kas vajadzīgs normālai attīstībai un augšanai,” atgādina uztura speciāliste.