Elektroniskās cigaretes ietekme uz veselību
Nereti elektroniskās cigaretes tiek uzskatītas par veselībai mazāk kaitīgām nekā parastās cigaretes, tomēr arī tās negatīvā veidā ietekmē organismu un veselību. Daudzi cilvēki lieto elektroniskās cigaretes, lai pārtrauktu smēķēšanu, tomēr, ņemot vērā tajā atrodamās vielas un to ietekmi uz veselību, trūkst pētījumu, kas apliecinātu, ka šāda izvēle būtu vērtējama pozitīvāk nekā tabakas izstrādājumi. Lūk, iemesli, kāpēc ir vērts izvairīties no elektronisko cigarešu lietošanas!
Nelabvēlīga ietekme uz sirdi
Lai gan elektroniskās cigaretes nesatur tabaku, to sastāvā ir daudz nikotīna un, regulāri tās patērējot, cilvēkam var rasties sirds un asinsvadu problēmas. Nikotīns, kas ir alkaloīds, ko satur dažu augu, parasti tabakas, lapas un sēklas, liek paātrināties sirds ritmam un var potenciāli izraisīt augstu asinsspiedienu. Zinātnieki ir apstiprinājuši, ka nikotīns var nelabvēlīgi ietekmēt sirds šūnas un veicināt sirds slimību rašanos.
Onkoloģiskās saslimšanas
Pētījumi rāda, ka elektroniskās cigaretes var saturēt lielu daudzumu formaldehīda un citu kancerogēnu vielu. Divu izplatītāko elektronisko cigarešu šķidruma sastāvdaļu, propilēnglikola un glicerīna, karsēšanas rezultātā skābekļa klātbūtnē rodas formaldehīds. Pētījumi liecina, ka, lai tas notiktu, ierīcei nepieciešams sasniegt salīdzinoši augstu, piecu voltu, spriegumu. Elektronisko cigarešu tirgū nopērkamās ierīces var sakarst līdz šādam līmenim.
Acu un elpošanas traktu kairinājums
Pētījumi apstiprina, ka papildus tam, ka elektroniskās cigaretes izraisa ļaundabīgus audzējus, formaldehīds, kas atrodas tajās, var arī kairināt acis, kaklu un degunu. Turklāt jomas eksperti atzīmē, ka propilēnglikols, kas ir elektronisko cigarešu sastāvā, arī izraisa kairinājumu acīm, elpceļiem un galu galā var izraisīt arī tādas tālejošas sekas kā centrālās nervu sistēmas un liesas bojājumus.
Atkarības rašanās
Līdzīgi parastajām cigaretēm elektroniskajās cigaretēs esošais nikotīns izraisa dopamīna izdalīšanos visā ķermenī, kas bieži noved pie nikotīna atkarības. Kā jauniem, tā vecāka gadagājuma cilvēkiem var strauji izveidoties atkarība, rasties salīdzinoši būtiskas izmaiņas smadzenēs. Dopamīns izraisa nomierinošu, patīkamu sajūtu, kuru smēķētāji tiecas izjust atkārtoti.
Iespējama saindēšanās
Līdzīgi kā ar narkotiskām vielām arī nikotīna pārmērīga lietošana var toksiskā veidā iedarboties uz organismu. Jau pieminētais nikotīns var izraisīt sliktu dūšu, reiboni un vemšanu, it īpaši, to lietotāju vidū, kuri iepriekš nav smēķējuši. Atstājot elektroniskās cigaretes bērniem viegli piekļūstamā vietā, iespējams nodarīt lielu kaitējumu viņu veselībai. Ir konstatēti daudzi gadījumi, kad pēc elektronisko cigarešu šķidruma iedzeršanas bērna veselība strauji pasliktinās; dažās situācijās ir iestājusies nāve.
Kaitējums pusaudžu smadzeņu attīstībai
Izplatīta elektronisko cigarešu lietošana ir pusaudžu vidū. Pētījumi liecina, ka pusaudži un bērni, kuru rīcībā nokļūst šīs ierīces, ilgākā laika periodā var saskarties ar nopietnām smadzeņu attīstības problēmām. Tāpat zinātnieki ir atklājuši, ka nikotīna uzņemšana pusaudžu vecumā var pasliktināt atmiņu, veicināt uzmanības pasliktināšanos, palielināt iespējamību saskarties ar garīgās veselības un uzvedības problēmām. Ir iespējama, piemēram, depresijas, panikas vai antisociālu personības traucējumu attīstīšanās.
Elektronisko cigarešu baterija var uzsprāgt
Elektroniskās cigaretes darbina nelieli litija jonu akumulatori. Kad tie tiek pakļauti augstai temperatūrai, tiek pārāk daudz uzlādēti vai nekvalitatīvi izgatavoti, tie var sprāgt, radot smagus roku, sejas un acu bojājumus. Lai novērstu konkrēto ierīču sprādzienus, tiek ieteikts rūpīgi sekot līdzi akumulatoru uzlādes instrukcijām un izmantot ierīcei piemērotu strāvas avotu.
Komentāri
-
looollllll