Elektoepilācija – galvenā hirsutisma un hipertrihozes likvidācijas metode sievietēm ar olnīcu policistozes sindromu
Largija Eriņa, SIA Ārstnieciskās kosmētikas kabinets "DERMA"
Nevēlami matiņi jeb hirsūtisms un hipertrihoze uz sejas un ķermeņa ir nopietna estētiska problēma sievietēm. Hirsutisma un hipertrihozes rašanās iemesli mēdz būt dažādi.
Otrs cēlonis ir idiopātiskais hirsutisms, kas ietver sevī ģenētisko un medikamentozo hirsutismu, olnīcu policistozes sindromu ( ar amenoreju saistītais klasiskais Šteina - Leventāla sindroms, kurš veidojas 50% sievietēm no visiem olnīcu funkciju traucējumiem).
Saslimšanu ārstē ar dažādiem hormonāliem preparātiem un kosmētiski – veicot elektroepilāciju, tas ir, iznīcinot katru nevēlamo matu , neatkarīgi no tā garuma un krāsas.
Policistozais olnīcu sindroms - visbiežāk sastopamais hirsutisma un hipertrihozes cēlonis sievietēm, tāpēc kosmētiski visefektīvākā nevēlamu matiņu likvidācijas metode ir un paliek elektroepilācija.
Latvijas skaistumkopšanas industrijā pastāv konkurence un paralēli elektroepilācijai, dažādās klīnikās un veselības centros tiek piedāvāts sievietēm veikt apmatojuma likvidāciju arī ar jaunākās paaudzes lāzera aparatūru un fotoepilāciju.
Kā atzīst paši lāzercentru speciālisti, šādas epilācijas priekšrocība ir tās nesāpīgums un komforts, taču fotoepilācijai un lāzerepilācijai ir virkne nelabvēlīgu faktoru. Tā kā šo gaismas staru terapijas iedarbība ir vērsta uz pigmentu un melanīnu mata folikulā, tad nevēlamie mati, kuri ir gaiši, sirmi, rudi, pūkveida un ļoti tievi mati, foto un lāzera epilācijām pakļaujas sliktāk nekā tumši, melni un resni mati.
Lai gan elektroepilācija nav ātri veicama procedūra, salīdzinot ar lāzera vai foto epilāciju, metodes priekšrocība ir kvalitāte, efektivitāte un ilgstoši noturīgais rezultāts. Tādēļ sievietēm ir vērts izvēlēties elektrolīzes epilāciju, kas skar hirsutisma problēmu.
Elektrolīzes epilācija ir viena no vissenākajām nevēlamu matu likvidācijas metodēm sievietēm ar hirsutismu un hipertrihozi. Veicot elektrolīzes epilāciju, pēc aptaujas datiem secināju, ka vairākums hirsutisma un hipertrihozes cēlonis pacientēm bija olnīcu policistoze. Strādājot vairāk kā 20 gadus ar pacientēm, kurām šī hirsutisma problēma ir saistībā ar olnīcu policistozi, secināju, ka elektrolīzes epilācija ir visefektīvākā matu likvidācijas metode sievietēm ar hirsutismu, neatkarīgi no matu krāsas, garuma un struktūras
Hirsutisma un hipertrihozes kosmētiskā problēma gandrīz nemaz netiek risināta Latvijas lauku pilsētās, taču Rīgā liels uzsvars tiek likts uz nevēlamu matu likvidāciju ar gaismas stariem (lāzera un foto epilācija), taču nepilnīgi tiek izskaidroti foto un lāzera epilācijas procedūras kontrindikācijas un blakusefekti un nepilnības. Tiek noklusēta patiesība par to, ka ar lāzera un foto epilācijas metodi tomēr 100% nevar likvidēt gaišos matus uz sejas un ķermeņa.
Nenoliegšu lāzera staru efektivitāti tām sievietēm, kurām nevēlamais apmatojums ģenētiski ir ļoti tumšs, taču nedrīkst maldināt sievietes, ka 100% procedūras efektivitāte būšot arī sievietēm ar gaišu apmatojumu.
Olnīcu policistozes sindroms
Šteina – Leventāla sindroms (PCO) vai olnīcu policistoze (policistisku olnīcu sindroms) ir saslimšana, kurai raksturīgas izmaiņas sievišķo hormonu izdalē un olnīcu struktūrā.
PCO sindroma patoģenēze joprojām nav pilnībā skaidra.
Pirmo reizi PCO sindromu 1935.gadā aprakstīja Šteins un Leventāls, raksturojot to kā palielinātas olnīcas ar multiplām, sīkām cistām, ko pavada amenoreja un hirsūtisms.
Lai veiktu elektroepilāciju, pacientes ar hirsutismu ierodas vai nu ar jau ar diagnosticētu olnīcu policistozi vai arī ar ilgstoši neārstētu slimību, jo galvenās pacientes sūdzības ir tikai liekais apmatojums. Ievācot anamnēzi, biežākās sūdzības ir
- neregulāras menstruācijas
- apgrūtināta grūtniecības iestāšanās
- liels ķermeņa svars (adipozitāte)
- paaugstināties asinsspiediens
Ginekologs, veicot ultrasonogrāfiju, saslimšanai atrod tipiskas olnīcu uzbūves izmaiņas.
Tādēļ ārstēšana ir kombinēta: kosmētiskā kā elektroepilācija un hormonterapija ārsta uzraudzībā.
1.attēls Lielas, blāvas olnīcas- hiperandrogēnijas cēlonis
Avots : www.medicina.ru
Elektriskā epilācija no elektro + franču épilation matu izraušana, nevēlama apmatojuma likvidēšana ar elektrisko strāvu. Elektroepilācija radās ASV, tās laikā matiņus iznīcināja tikai ar elektriskās strāvas palīdzību.
Elektroepilācija ir vissenākā un visefektīvākā metode cīņā ar hirsutismu.
Elektriskā epilācija ļauj atbrīvoties no apmatojuma praktiski jebkurā ķermeņa daļā, tai skaitā arī uz sejas. Pie kam nav svarīgi, kādi ir mati – sirmi, gaiši, tumši, gari, īsi vai pūkveida.
Tomēr katrs mats ir jāiznīcina atsevišķi, tāpēc šī procedūra ir laikietilpīga.
Elektroepilācija saistībā ar mata attīstības cikla fāzēm
Akcentējot elektroepilācijas metodi, ir jāzina mata attīstības cikla fāzes, jo, mats, kas veidojas no mata folikula, neaug pastāvīgi un nepārtraukti.
Mata folikula aktivitāte ir cikliska. Periods, kāds folikulam nepieciešams cikla pabeigšanai, normālos apstākļos var stipri mainīties.
Katram mata attīstības ciklam ir trīs fāzes:
- anagēno
- katagēno
- telogēno
Anagēnā fāze (90% folikulu ir anagēnā stadijā).
Tā atbilst aktīvai stadijai, kuras laikā mata folikuls tiek pilnībā nošķirts un iekļauts šūnapvalkā.
Šīs šūnas pastāvīgi iesaistītas mitozē, un tās aug ātrāk nekā normāli audi. Tāpēc mats izaug vienu centimetru mēnesī. Faktori, no kā atkarīgs mata biezums, ir mata sīpola, sīpola pamatnes un sīpolā ietvertās dermālās papillas lielums.
Katagēnā fāze
Tā ir folikula regresijas fāze, kas sākas tad, kad beidzas anagēnā stadija. Mitozes trūkums pamatnē liedz izeju matam veikt kustību uz augšu un mata pamatnē, kas atrodas sīpola augšējā daļā, sākas keratinizācija.
Telogēnā fāze
Tā ir miera stadija, kuras laikā nav mata sīpola, bet tā vietā folikula mata sakne ir pārtapusi par keratinizēta mata apkopojumu, kas nostiprinājies lielā dīgļa šūnu masā, kura zem atrofētā folikula veido kapsulu. Tauku dziedzeris blakus folikulam paliek vesels un aktīvs, jo turpinās tā vaskularizācija.
Olnīcu policistozes hirsutisms un kontrindikācijas epilācijas veikšanai
Bieži ir tā, ka pacientēm ar olnīcu policistozi nedrīkst veikt elektroepilāciju. Kāpēc? Ievācot anamnēzi, atklājas, ka pacientei ir vairākas blakusparādības, kas aizliedz procedūrā pielietot strāvu.
Biežākās kontrindikācijas procedūras veikšanai ir:
a) medicīniskie un nemedicīniskie metāla priekšmeti ķermenī
(stomatoloģiskās un traumatoloģiskās endoprotēzes, dzemdes spirāles, sirds ritma mākslīgais stimulators, zelta diegi utt.)
b) individuāla strāvas nepanesamība
c) saslimšanas kā
- akūts herpes vīruss
- ādas slimības, infekcijas, hipertoniskā, sirds išēmiskā slimība, cukura diabēts
- ādas jaunveidojumi
Lai izslēgtu faktorus, kas ļautu veikt elektroprocedūru , obligāti jākonsultējas ar ginekologu vai endokrinologu – ginekologu, onkologu un mammologu.
Ja ārsts ir atļāvis veikt elektroepilāciju cīņā ar hirsūtismu, tad tā ir jāuzsāk nekavējoties.
Elektroepilācijas elektrodu veidi cīņā ar hirsutismu
2. attēls. Adatas elektroda epilācijas aparāts "IONTO-EPIL"
Avots: www.ionto.de
Hirsutisma iznīcināšanai izmanto strāvu, ar kuras palīdzību tiek iznīcināts matu sīpoliņš, mata folikulā ievadot adatu-elektrodu.
Ļoti jūtīgām sejas daļām izmanto epilāciju ar speciālu pincetes elektrodu, ar kuras palīdzību, tāpat kā ar adatas elektrodu, tiek iznīcināts mata sīpoliņš
Elektrolīzes epilācijas metode
Elektroepilācija (sinonīms: elektrolīzes epilācija) ir nevēlamu matu iznīcināšana, pielietojot līdzstrāvu jeb galvanisko strāvu.
Ievadot adatas elektrodu mata maisiņā, līdzstrāvas (galvaniskās strāvas) ietekmē audos notiek jonu pārvietošanās pie pretēji lādētiem poliem (elektrodiem) un aktīvu atomu veidošanās.
Sārmu un skābju šķīdumi ūdenī ir elektrības vadītāji. Šie šķīdumi ūdenī sadalās anjonos un katjonos. Vielas izdalīšanos no elektrolīta, ja caur to plūst strāva, sauc par elektrolīzi.
Strāvas ietekmē apkārt adatas elektrodam, kurš ievadīts mata folikulā, veidojas nātrija un kālija (+) joni. Šie nātrija un kālija (+) joni savienojoties ar šūnu šķidrumu, kura sastāvā ir ūdens, veido nātrija un kālija hidroksīda sārmu. Tieši šī negatīvā elektroda - katoda - ietekmē sārms ir tas, kurš veiksmīgi iznīcina mata sīpoliņu un izsauc tā atrofiju pašos pamatos, kā arī samazina mata atjaunošanās spējas.
Ir trīs elektroepilācijas pamatveidi, kuros tiek izmantota elektriskā strāva:
- elektrolīze (folikula elektroķīmiskā iznīcināšana ar adatas vai pincetes elektrodu)
- termolīze (folikula termiskā iznīcināšana)
- elektrotermolīze - abu strāvu apvienojums jeb "blend" jeb jauktā metode
Termolīzes paveidi:
- " ultrablend" "flash", " ultraflash" metode
Epilācijas papildmetodes:
- "epilsoft"
- ultraskaņas, enzīmu epilācija
- transdermālā elektroforēze
Visu elektroepilācijas metožu princips ir vienots:
mata maisiņā tiek ievadīts adatas elektrods un matu augšanas zona tiek iznīcināta ar dažādu elektrisko strāvu veidu palīdzību.
Elektrolīzes epilācijas rezultāti
1. Procedūra ir samērā lēna. Tas izskaidrojams ar to, ka adatas epilācijas laikā mata sīpoliņā izveidojas sārms, procedūras ekspozīcijas laiks sastāda sešdesmit sekundes, dažkārt arī ilgāk, līdz mata folikuls pilnībā tiek sagrauts. Sejas epilācijas maksimālais procedūras ilgums drīkst būt četrdesmit minūtes, taču ķermeņa elektrolīzes epilācija – pat līdz divām stundām.
2. Procedūra ir sāpīga. Pirms epilācijas var lietot atsāpinošus līdzekļus kā Lidokaīna aerosolu vai krēmu, taču tie var pastiprināti veicināt matu augšanu.
3. Procedūra jāatkārto ik pēc 14 dienām divus vai trīs mēnešus ilgi, bet līdz galīgam rezultātam ir jānāk vienreiz mēnesī vesela gada garumā.
Termolīzes epilācijas rezultāti
1.Ātra un efektīva mata iznīcināšanas metode, taču sāpīga.
2.Ļoti bieži zemādas matu folikuļi ir bojāti vai arī ir stipri izlocīti, kas apgrūtina precīzu epilācijas izpildi - vienā un tanī pašā mata folikulā tiek veikti vairāki dūrieni, līdz mats tiek iznīcināts pavisam. Taču bieži vien epilācijas dūrienu vietās novēro ādas traumatismu.
"Blend" /no angļu val. – "jaukt" / metode jeb "divi vienā" vienlaicīgi apvieno abas metodes kopā- termolīzi un elektrolīzi.
Veicot "Blend" epilāciju, lai sagrautu mata folikulu, rezultātā audos samazinās nātrija hidroksīda sārma daudzums, samazinās procedūras ekspozīcijas laiks un sāpes.
Minimālās sāpes epilācijas laikā skaidrojamas ar to, ka "Blend" aparātā strāvas stiprums izveidots daudz zemāks kā vienkāršās termolīzes aparātā , tāpēc "Blend" epilācija neizsauc audu koagulāciju. Bez tam, zemā sārma koncentrācija audos nerada ķīmiskus apdegumus un nekairina nervu galus.
Prasmīgi veicot procedūru, vienā reizē maksimāli var sasniegt 60% efektivitāti.
"Blend" metode ir lēnāka par termolīzi, taču ātrāka par elektrolīzi. Viena mata epilācija sastāda 0,5 līdz 2 sekundes(termolīze) plus vēl 2 līdz 7 sekundes (elektrolīze), kas sastāda to, ka viena mata epilācija ilgst 7-10 sekundes un tā nav tik sāpīga kā būtu, veicot tikai termolīzes epilāciju.
Metodes "Ultrablend" būtība balstīta uz "divi vienā" , vienlaicīgi un paralēli apvienojot elektrolīzi un termolīzi. Atšķirībā no "Blend" aparatūras, "Ultrablend" procedūrai ir izstrādāta lielāka strāvas intensitāte, tādēļ procedūras ilgums ir vēl īsāks. Tas nozīmē, ka procedūras veikšana pacientei ir daudz ekonomiskāka, efektīvāka un komfortablāka .
Papildus epilācijas metodes
- "Epilsoft" (metodes pamatā - vielu ievadīšana ādā ar augstfrekvences strāvas palīdzību)
- enzīmu epilācija (bioliģiski aktīvu vielu ievadīšana audos)
- ultraskaņas epilācija ("sound" vai "ultrasound"- vielu ievadīšana audos ar augstfrekvencs
ultraskaņas aparātu)
- transdermālā elektroforēze (metodes pamatā– galvanizācija jeb ādas apstrāde ar līdzstrāvu- zemas intensitātes galvanisko strāvu).
Pamatā visām metodēm ir ādas virsmu apstrāde ar speciāliem pēc epilācijas vielu sastāviem. Šo speciālo vielu joni un molekulas ar ultraskaņas, elektroforēzes un augstfrekvences strāvu palīdzību nonāk ādas dziļākajos slāņos. Tiek nomākts šūnu dalīšanās process un daļēji tiek iznīcināti matu folikuli.
Pirmie apstrādes rezultāti ar speciālajām pēcepilācijas želejām, gēliem, serumiem, šķīdumiem un emulsijām ir redzami pēc viena gada, pie kam, pēc regulāra kosmetologa apmeklējuma.
Ir pierādīts praksē, ka pirmie rezultāti redzami jau pēc pāris veiktajām epilācijām, par ko liecina fakts, ka izzūd pūku mati (sevišķi vaigu kaulu rajonā).
Pēcepilācijas apstrādi vēlams veikt pēc katras elektrolīzes vai termolīzes procedūras apmēram
10 -15 minūtes ilgi.
Pēcepilācijas apstrāde ar speciālām vielām
- mazina ādas kairinājumu
- normalizē ādā pH līmeni
- likvidē pēc epilācijas apsārtumu
- likvidē radušās tūskas pēc epilācijas
Biežākās kļūdas pacientēm pēc epilācijas
1.Nav vēlams matus izraustīt ar pinceti!
Mati augs rupji, cieti, melni, saraini un daudz!
Rezultātu nebūs!
2. Nav vēlams lietot skuvekli vai nogriezt matus
ar šķērītēm!
Mati augs rupji, cieti, melni, saraini un daudz!
Rezultātu nebūs!
3. Matu ieaugšana.
Novājinātie un plānie mati, kuri ir radušies bieža apmatojuma likvidācijas dēļ, nevar brīvi augt
caur ādu, kas rada nepatīkamu sajūtu un bojā ādas ārējo izskatu.
Nemēģiniet risināt šo problēmu saviem spēkiem, cenšoties likvidēt ieaugušo matu ar parasto uzacu korekcijas pinceti mājas apstākļos.
Neprofesionālās procedūras veikšanas dēļ var rasties komplikācijas un rezultātu nebūs! Griezieties pie speciālista!
Der atcerēties, ka 24 stundu laikā pēc epilācijas:
- nedrīkst sauļoties atklāta saulē un solārijā
- nedrīkst mazgāt seju ūdenī
- nedrīkst peldēties baseinā un jūrā
- nelietot pīlingus (ādas lobītājus )
- nelietot depilatora krēmus uz sejas!
- nelietot dienas un tonālos krēmus apmatojuma vietās
- 3-4 dienas pēc procedūras lietot speciālas vielas (piem., Papaijas ekstrakts, Aloe Vera u.c.)
pēc epilācijas, kas nomāc un aizkavē matu ataugšanu (inhibitori):
- serumus, šķīdumus, losjonus, ampulas, gēlus, aromātiskās eļļas
Klimata zonās, kur ir ļoti karsti laika apstākļi, pēc epilācijas, kā papildus līdzekli, jāuzklāj saules aizsardzības līdzeklis ar SPF (SPF 25, SPF 30, SPF 40, SPF 50).
SPF -/no angļu val./ – Sun Protection Factor (saules aizsardzības faktors) (35).
Lai neveidotos pastiprināta hiperpigmentācija (galvenokārt –uz virslūpas, zoda, vaigiem), šie līdzekļi aizsardzības nolūkos būtu jālieto regulāri katru dienu.
|
Ādu nomierinošs losjons no "GiGi" sērijas, kas satur 1% hidrokortizonu. Novērš ādas niezi, mazina iekaisumu un nomierina sakairinātu ādu dažu minūšu laikā pēc elektrolīzes. |
|
Gēlveida formula "Intimate Folisan": |
Largija Eriņa
Kosmētiķe, salona vadītāja
CIDESCO starptautiskā kosmētiķu diploma ieguvēja
SIA Ārstnieciskās kosmētikas kabinets "DERMA"
A.Deglava iela 7-3, Rīga, LV- 1009
Tālrunis: +371 29519100
e- pasts: derma@inbox.lv
Komentāri
-
Super sieviete. :) Mierīga un starojoša, pavisam liek aizmirst par savu hirsutismu un iedvesmo visai dienai.
-
Super sieviete. :) Mierīga un starojoša, pavisam liek aizmirst par savu hirsutismu un iedvesmo visai dienai.
-
Super sieviete. :) Mierīga un starojoša, pavisam liek aizmirst par savu hirsutismu un iedvesmo visai dienai.
-
Super sieviete. :) Mierīga un starojoša, pavisam liek aizmirst par savu hirsutismu un iedvesmo visai dienai.