Ekspertu diskusija "Pacientu iespējas saņemt dzīvības saglabāšanai nepieciešamos medikamentus"
Leikēmijas slimnieku atbalsta biedrība sadarbībā ar Sorosa Fondu Latvija aicina uz diskusiju, par pacientu tiesībām un iespējām saņemt valsts apmaksātus medikamentus, kas nepieciešami dzīvības uzturēšanai. Diskusijā piedalīsies pieredzējuši medicīnas un tiesību jomas eksperti – Aivars Endziņš, Lauris Liepa, Signe Plāte, Veselības ministrijas pārstāvji un citi eksperti, kā arī leikēmijas slimnieki, viņu radinieki, diskusiju vadīs Haralds Burkovskis.
Neskatoties uz to, ka medicīniskie atklājumi rada arvien jaunas iespējas pilnvērtīgi dzīvot arī ar ļoti sarežģītām saslimšanām, Latvijā ļoti daudziem pacientiem tiek liegta iespēja izdzīvot. Daudziem ir palaimējies, ka nepieciešamās zālēs iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, bet no daudziem slimiem cilvēkiem valsts ir novērsusies. Vai cilvēks ir Latvijas valsts prioritāte, vai kompensējamo zāļu sistēma spēj nodrošināt cilvēka pamattiesības un kādas ir pacienta iespējas šīs pamattiesības realizēt – šie ir galvenie diskusijas jautājumi.
Diskusija notiks: Pirmdien, 2009.gada 18.maijā, plkst. 11.00,
Rīgas Juridiskajā augstskolā, W 41.zāle (4.stāvs), Strēlnieku iela 4k-2, Rīga.
Diskusijā piedalīsies šādi eksperti:
Aivars Endziņš, lektors, biznesa augstsk. "Turība", Satv. tiesas priekšsēdētājs 2000. - 2007.g.,
Lauris Liepa, Advokāts, "Liepa, Skopiņa/ BORENIUS",
Liene Zariņa, Juristkonsule, LR Tiesībsarga birojs, Cilvēktiesību departamenta Sociālo un ekonomisko tiesību daļa,
Signe Plāte, Ķīmijterapijas bloka vadītāja, "Latvijas Onkoloģijas centrs",
Inga Antāne, Juriste, "Treilons & Petrovičs", pētījuma par kompensējamo zāļu sistēmu Latvijā autore,
Signe Mežinska, Lektore, "Rīgas Stradiņa universitāte",
Veselības ministrijas pārstāvis.
Diskusijas jautājumi:
- Kur ir tā robeža, kad valsts ir izpildījusi savu uzdevumu un tālākā ārstēšanās tai vairs nav jāapmaksā?
- Kas var būt svarīgāks par cilvēka tiesībām uz dzīvību?
- Vai kompensējamo zāļu sistēma ir piemērotākais risinājums, kā nodrošināt medikamentu pieejamību pacientiem?
- Kā tālāk rīkoties pacientiem, kam valsts atteikusi medikamentus un tiesa šo lēmumu atzīst par pamatotu?
Situācijas apraksts
Zāļu iegādes izdevumu kompensācijas kārtība paredz - ja pacientam nepieciešamās zāles nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā vai pacientam konstatēta reta slimība, kas nav ietverta Ministru kabineta noteikumos Nr. 899, attiecīgās zāles var tikt kompensētas pacientam kā individuālai personai divos gadījumos. Pirmkārt, ja pacientam noteiktā diagnoze nav iekļauta MK noteikumos, un slimības ārstēšanā bez konkrēto zāļu lietošanas nav iespējams uzturēt pacienta dzīvības funkcijas (valsts zāles apmaksā 100% apmērā). Otrkārt, pacientam noteiktā diagnoze ir iekļauta MK noteikumos, un dzīvības funkciju uzturēšanai nav piemērotas nevienas no kompensējamām zālēm (valsts zāles apmaksā ne vairāk kā 10 000 latu apmērā gadā).
Zāļu iegādes izdevumi pacientam kā individuālai personai var tikt kompensēti iepriekš minētajos gadījumos, pamatojoties uz pacienta iesniegumu, kuram pievienots ārstu konsīlija (ne mazāk kā trīs ārstu) lēmums par attiecīgo zāļu lietošanas nepieciešamību konkrētajam pacientam.
2007. gada decembrī Administratīvajā rajona tiesā tika uzsākta ar leikēmiju slimās Irinas Salovas tiesvedība par valsts apmaksātiem medikamentiem. Administratīvā rajona tiesa iesniedza pieteikumu konstitucionālajā tiesā ar lūgumu atzīt par Satversmei atbilstošām noteikumu normas, kas paredz noteiktos gadījumos kompensēt zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumus, ja to kopsumma nepārsniedz 10 000 latu vienam pacientam 12 mēnešu periodā. Šis jautājums skar būtisku pacientu daļu – visus pacientus, kuriem nepieciešamās zāles nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā vai kuriem noteiktā diagnoze nav ietverta MK noteikumu Nr. 899 pielikumā.
2008.gada decembrī Satversmes tiesa atzina, ka apstrīdētās normas atbilst Satversmes 91.pantam, kas nosaka, ka "visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas."