Eksperti vērtē starptautiska projekta virzību antibiotiku rezistences ierobežošanā
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) šodien jau otrajā vizītē ieradās Eiropas Slimību un profilakses kontroles centra (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC) un tā koordinētā Eiropas Antimikrobiālās rezistences gēnu uzraudzības tīkla References laboratoriju kapacitātes (EURGEN-RefLabCap) projekta pārstāvji, lai iepazītos un vērtētu projekta virzības gaitu, kurā Austrumu slimnīcas Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas eksperti sadarbībā ar citu Eiropas valstu nacionālo laboratoriju speciālistiem piedalās starptautiskā pētījumā par antimikrobiālo jeb antibiotiku rezistenci. Tikšanās laikā paredzēts pārrunāt arī turpmākās sadarbības aktivitātes antimikrobiālās rezistences ierobežošanā.
Austrumu slimnīcas Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija jau no 2018. gada septembra piedalās EURGen-RefLapCap projektā. Tā mērķis ir Eiropas Savienības sadarbības un atbalsta nodrošināšana, uzlabojot Eiropas nacionālo references laboratoriju spējas attiecībā uz infekcijām, kas saistītas ar veselības aprūpi, un samazinātu antimikrobiālas rezistences izplatīšanos veselības aprūpes iestādēs.
Kā uzsver Oksana Savicka, Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītāja: “Ņemot vērā antimikrobiālas rezistences globālo un vietējo izplatīšanas, ir svarīgi piedalīties projektā, lai uzlabotu gan laboratorisko diagnostiku, gan uzraudzību, kā arī savlaicīgi veiktu preventīvas darbības nacionālajā līmenī, lai samazinātu antimikrobiālas rezistences izplatīšanos veselības aprūpes iestādēs, kas ietekmē gan pacientu ārstēšanas iznākumu, gan terapijas izmaksas.”
Projekts paredz references laboratorijas kapacitātes stiprināšanu pret karbapenemu un kolistīnu rezistento enterobaktēriju (Enterobacterales) uzraudzību ar pilnu genoma sekvencēšanu, sadarbojoties ar Dānijas Tehnisko Universitāti, Dānijas Statens Serum institūtu un ECDC. Tā ietvaros tiek nodrošinātas apmācības, semināri, ārējās kvalitātes kontroles un tīklu izveidošana, lai atbalstītu Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas spējas noteikt antimikrobiālo rezistenci ar fenotipiskām (neiedzimstošām) un genotipiskām (iedzimstošām) metodēm.
Austrumu slimnīcas Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija projekta ietvaros analizē un pēta mikroorganismus Klebsiella pneumoniae, Pseudomona aureginosa, Acinetobacter baumanii, E.coli, kas tiek atklāti pacientiem ar dažādām saslimšanām. Mikroorganismu izolāti izpētei laboratorijā tiek saņemti ne tikai no Austrumu slimnīcas stacionāriem, bet arī citām Latvijas slimnīcām – no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra, Liepājas reģionālās slimnīcas, Daugavpils reģionālās slimnīcas, Vidzemes slimnīcas, Cēsu klīnikas, Jelgavas slimnīcas, Jēkabpils reģionālās slimnīcas, Jūrmalas slimnīcas, “Neocortex” klīnikas.
Sekvencēšanas metodes izmantošana Austrumu slimnīcas Nacionālajā mikrobioloģijas references laboratorijā sniedz iespēju noteikt mikroorganismu MLST (Multilocus sequence typing) tipus, noteikt hipervirulentus K.pneumoniae izolātus, uzbūvēt filoģenētisko koku, lai izsekotu izolātu saistībai vai radniecībai. Pašlaik notiek detalizēta datu apstrāde, izvērtējot sekvencēšanas datus saistībā ar pacientu klīniskajiem datiem, lai izprastu rezultātu klīnisko nozīmi un ārstēšanas iznākumu.
Eiropas Antimikrobiālās rezistences gēnu uzraudzības tīkls EURGen-Net ir Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ECDC koordinēts, uz genomiku balstīts sabiedrības veselībai nozīmīgu multirezistentu baktēriju uzraudzības tīkls. EURGen-Net tīklā pašlaik piedalās 37 Eiropas valstu references laboratorijas.