medicine.lv skaitļos

Lietotāji online227
Aktīvie uzņēmumi12083
Nozares raksti1505
Ekspertu atbildes21477
Eksperti: Veiksmīgākai HIV ierobežošanai Latvijā nepieciešama aktīvāka informēšana un diagnostika : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Eksperti: Veiksmīgākai HIV ierobežošanai Latvijā nepieciešama aktīvāka informēšana un diagnostika

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Pasaules AIDS dienā 1. decembrī notika biedrības “Baltijas HIV asociācija” organizēta ekspertu diskusija “Kopā pret HIV – ko varam darīt labāk?”, kurā tika meklētas atbildes uz jautājumu – ko visi kopā Latvijā varam darīt labāk, vairāk un efektīvāk, lai veiksmīgāk ierobežotu HIV infekciju. Sarunas dalībnieki, analizējot pašreizējo situāciju, jau paveikto mūsu valstī un citu valstu pieredzi, kā arī ņemot vērā mācības no Covid-19 ierobežošanas, vienojās, ka svarīgākās lietas ir daudz plašāka HIV testēšana jeb diagnostika, kā arī sabiedrības informēšana par šo diagnozi, lai mazinātu neziņu, bailes un aizspriedumus testēties un ārstēties.

Līdz 2020. gada beigām Latvijā bija spēkā HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2018.-2020. gadam, kurā bija ietverti un tika arī paveikti vairāki nozīmīgi soļi HIV ierobežošanā – atcelti ārstēšanās ierobežojumi, ieviesti sociālie mentori jeb atbalsta personas cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs” (RAKUS LIC) sāka darboties Līdzestības kabinets, kā arī tika uzlabota ārstu infektologu sasniedzamība, tiem kļūstot par tiešās pieejamības speciālistiem. Taču pašlaik plāns ir noslēdzies un valstiska dokumenta, kas definētu Latvijas stratēģiju cīņai ar HIV, nav.

Tomēr diskusijas laikā veselības ministrs Daniels Pavļuts apliecināja, ka HIV ir nozīmīga infekcijas slimība, tā ir Veselības ministrijas uzmanības lokā, un nākamā gada pirmajā pusē taps jauns HIV ierobežošanas plāns, Veselības ministrijai tā izstrādē sadarbojoties ar visu ieinteresēto “HIV kopienu”.

Kā zināms, Latvijā situācija ar HIV infekcijas izplatību ir visai bīstama jauno gadījumu pret iedzīvotāju skaitu ziņā mēs ierindojamies kaunpilnajā 2. vietā ES, ārstējas tikai aptuveni puse no diagnosticētajiem pacientiem, Covid-19 ietekmē ir būtiski samazinājusies HIV testēšana, un diemžēl Latvija atsevišķos rādītājos pat nespēj nodrošināt starptautiskajām prasībām atbilstošu datu apkopošanu un analīzi.

RAKUS LIC Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa diskusijā norādīja, ka pēdējā gada laikā ir samazinājies atklāto HIV gadījumu skaits, taču, viņasprāt, tas neatspoguļo patieso situāciju. Covid-19 ierobežojumu dēļ ir samazinājies veikto HIV testu skaits, tādēļ arī attiecīgi proporcionāli ir mazāk atklāto gadījumu. Ārste atzina, ka ļoti cer, ka pēc vienas pandēmijas apkarošanas Latvija nebūs nonākusi kraujas malā ar citu infekcijas slimību, proti, HIV.

Savukārt pacientu atbalsta biedrības “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks uzsvēra, ka viņu uztrauc zemā ārstēto pacientu proporcija, jo katrs neārstētais pacients var izplatīt infekciju tālāk, apdraudot savu un citu veselību. Inga Upmace, Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja, uzsvēra nepieciešamību HIV ierobežošanā iesaistīt arī citu specialitāšu ārstus un pat citas jomas, piemēram, ģimenes ārstus, sociālos darbiniekus u.c. Viņai pievienojās ģimenes ārsts Andris Baumanis, uzsverot, ka skaidras vadlīnijas, bet ideālā gadījumā jau e-veselības sistēmā iestrādāts algoritms par simptomiem, kas ģimenes ārstiem liktu testēt pacientu uz HIV un uzlabotu diagnostiku, ir kritiski svarīgas, lai iesaistītu HIV pacientu aprūpē arī ģimenes ārstus. Savukārt Viesturs Zvirbulis, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts infektologs, atgādināja par iespēju ieviest Latvijā pirmskontakta profilaktiskos medikamentus jeb PrEP, un nepieciešamību iesaistīt mērķētā testēšanā dažādu specialitāšu ārstus, piemēram, onkologus, ginekologus un citus.

Anda Čakša, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja biedre, atgādināja, ka ārkārtīgi svarīga ir HIV profilakse riska grupās, piemēram, bezmaksas prezervatīvu nodrošināšana, lai mazinātu nedroša seksa kontaktus. Ar neērtām tēmām un neērtiem klientiem strādā arī biedrība “DIA+LOGS”, kuras valdes priekšsēdētāja Ruta Kaupe dalījās ar negatīvās pieredzes stāstu – zaudējot telpu īres līgumu, biedrība jau ilgstoši nevar atrast jaunas, piemērotas telpas savam zemā sliekšņa pakalpojumu centram, jo izīrētāji, izdzirdot biedrības darbības veidu, uzreiz kļūst noraidoši.

Pasaules valstu pieredze rāda, ka HIV infekcija ir visveiksmīgāk ierobežota tajās valstīs, kur ir augstāka iedzīvotāju veselības pratība jeb sabiedrības izpratne par veselības tēmām, teica PVO pārstāvis Latvijā Uldis Mitenbergs. Viņš arī norādīja, ka infekcijas slimības veiksmīgas ierobežošanas pamatā vienmēr ir valsts līmeņa stratēģiskie un taktiskie plāni, skaidri definēti mērķi, finansējums to sasniegšanai un regulārs paveiktā izvērtējums. HIV joma nav izņēmums, tādēļ PVO būtu gatavi sniegt tehnisko atbalstu nākamā Latvijas HIV ierobežošanas plāna izstrādei.

Diskusijas dalībnieku minētie galvenie HIV infekcijas ierobežošanas virzieni:

 1. sabiedrības informēšana un izglītošana ar uzsvaru uz jauniešu informēšanu;
 2. līdzestības veicināšana un ārstēšanās proporcijas palielināšana, īpaši uzrunājot diagnosticētos pacientus, kas neārstējas;
 3. testēšanās aptveres palielināšana, tai skaitā informējot un iesaistot ģimenes ārstus un citu specialitāšu ārstus un paplašinot HIV profilakses punktu tīklu;
 4. profilakses pasākumi – bezmaksas prezervatīvu pieejamība jauniešiem un riska grupām, pirmskontakta profilakses medikamentu (PrEP) ieviešana;
 5. ārstēšanas pieejamības uzlabošana, veicinot ārpus Rīgas strādājošo ārstu infektologu iesaisti un izmantojot modernas terapijas stratēģijas;
 6. kaitējuma mazināšanas pasākumu attīstīšana, paplašinot atbalsta personu un sociālo mentoru darbību;
 7. vertikālās transmisijas izskaušana, nodrošinot, ka ikviena HIV pozitīva grūtniece tiktu laikus atklāta un saņemtu pretvīrusa terapiju, tādējādi panākot, ka neviena HIV pozitīva grūtniece Latvijā vairs nenodotu HIV savam bērnam.

Ekspertu diskusijā “Kopā pret HIV – ko varam darīt labāk?” piedalījās veselības ministrs Daniels Pavļuts, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane, ārste infektoloģe, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa, PVO pārstāvis Latvijā Uldis Mitenbergs, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja biedre Anda Čakša, SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume, biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja Inga Upmace, biedrības “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks, biedrības “DIA+LOGS” valdes priekšsēdētāja Ruta Kaupe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts infektologs Viesturs Zvirbulis, ģimenes ārsts Andris Baumanis. Pasākumu vadīja RSU Sabiedrības veselības institūta direktore, biedrības “Baltijas HIV asociācija” biedre Anda Ķīvīte-Urtāne.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Diagnostika":

Uzņēmumi nozarē "Diagnostika"

Centrālā laboratorija, SIA

Centrālā laboratorija, SIA

SIA "Centrālā laboratorija" darbojas kopš 1995.gada un ir viena no lielākajām un modernākajām medicīnas laboratorijām ar vairāk nekā 50 filiālēm un 8 testēšanas laboratorijām visā Latvijā. Analīžu veikšanai tiek izmantotas visjaunākās tehnoloģijas, kā arī iekārtas un reaģenti no pasaulē vadošajiem ražotājiem. Laboratorija regulāri piedalās ārējās kvalitātes kontroles programmās un ir novērtēta atbilstoši LVS EN ISO 15189:2013 standartam. SIA "Centrālā laboratorija" nodrošina visplašākā spektra klīniski diagnostiskos laboratorijas izmeklējumus: hematoloģijā, bioķīmijā, koaguloģijā, imunoloģijā, citoloģijā un histoloģijā, mikrobioloģijā, virusoloģijā, parazitoloģijā, molekulārā bioloģijā.

Nedēļas tēma

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Vasara ir dažādu aktivitāšu laiks, tāpēc ideāls veids, kā rūpēties par kāju veselību, saglabāt labu asinsriti un novērst pietūkumu, ir valkāt kompresijas zeķes, turklāt kompresijas zeķes ir noderīgas arī ilgstošas stāvēšanas gadījumos, kā arī esot augstpapēžu kurpēs, piemēram, koncertos, kāzu ceremonijās, izlaidumos un citos pasākumos, kas ir neiztrūkstoša vasaras sastāvdaļa. 

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt Melleņu cilmes šūnu koncentrātu ādas aizsardzībai un atjaunošanai.

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja izmēģināt veselības produktu gremošanas procesu atbalstam “Assimilator”. Šis unikālais enzīmu komplekss, kurā ietilpst A un D vitamīni, paredzēts, lai veicinātu uzturvielu uzsūkšanos un palīdzētu samazināt diskomfortu kuņģī un zarnās.

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Brainvit®" smadzeņu darbības veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lotos Pharma" "Larifan" zobu pasta: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Izvēloties zobu kopšanas līdzekļus, ierasti vērtējam to spēju samazināt aplikumu, baltināt zobus un novērst kariesu. Izrādās, zobu pasta arī var būt noderīgs līdzeklis, kas neļauj organismā iekļūt dažādiem vīrusiem un mikrobiem.

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Tiek uzskatīts, ka ogām piemīt augstāks antioksidācijas efekts nekā jebkuram citam augu izcelsmes avotam. Ziemeļvalstu daba ar garajām vasaras dienām un vēso temperatūru rada labvēlīgu vidi tādiem īpašiem bioaktīviem savienojumiem kā vitamīni un polifenoli. Tieši šeit MUSS iegūst savas tīrākās sastāvdaļas.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Juridiskie dati

 1. 40003210801
 2. LV40003210801
 3. "SEB banka"
 4. LV89UNLA0050024286885
 5. 17.08.1994
 6. Šarlotes iela 1B, Rīga, LV-1001

Kontakti

 1. +371 67334433
 2. https://www.laboratorija.lv

Juridiskie dati

 1. 40003210801
 2. LV40003210801
 3. "SEB banka"
 4. LV89UNLA0050024286885
 5. 17.08.1994
 6. Šarlotes iela 1B, Rīga, LV-1001

Atslēgvārdi

Laboratorija, laboratoriskie izmeklējumi, analīzes, analīžu nodošana,
asins analīzes, asins ņemšana, asins nodošana, asins aina, CITO analīze,
asins ņemšana pie pacienta, hematoloģija, nepilna asins aina,
hemoglobīns, hemoglobīna noteikšana, aknu testi, aknu analīzes,
cukura analīzes, cukura diabēts, glikoze, glikozes analīzes, cukura līmenis asinīs,
pilna asins aina, urīnanalīzes, urīna analīzes, urina analizes,
dzīvnieku analīzes, infekcijas, hormoni, D vitamīna noteikšana,
holesterīns, holesterīna analīzes, ērču encefalīts, HIV, STS,
HIV analīzes, STS analīze, seksuāli transmisīvās slimības,
diennakts analīzes, mājas vizītes, grūtniecības tests, grūtniecības analīzes,
epšteina barra vīruss, tireotropais hormons, hipotireoze, antivielas
pret tireoperoksidāzi, tireoperoksidāze, progesterons, progesterona analīzes,
c hepatīts, hepatīta analīzes, olbaltumvielas, olbaltumvielu analīzes,
dzelzs, dzelzs analīzes, kalcijs, kalcija analīzes, folskābe,
folskābes analīzes, hemoglobīna analīzes, steidzamie testi, steidzamās analīzes,
mājas vizītes Rīgā, analīzes mājās, pārtikas nepanesamības tests,
alerģijas tests ImuPRO, alerģijas tests, asins ņemšana no pirksta,
asins ņemšana ar slēgtu sistēmu vienā stobriņā, asins ņemšana
ar slēgtu sistēmu vairākos stobriņos, urīna trauciņš, fēču trauciņš,
materiāla apstrāde, materiāla uzglabāšana, mājas vizītes Rīgas rajonā,
mājas vizītes Jūrmalā, izmeklējamā materiāla paņemšana,
leikocītu noteikšana, retikulocītu noteikšana, ferritīna noteikšana,
dzelzs noteikšana, transferīna noteikšana, vitamīna B 12 noteikšana,
folskābes noteikšana, asins parazītu noteikšana, transferīna
piesātinājuma noteikšana, trombocītu plūsmas citometrija, pacientu pieņemšana,
fermenti, glikozes regulācija, kardioloģiskie marķieri, iekaisuma marķieri,
autoantivielas, eletrolīti, lipīdi, fertilitāte un grūtniecība,
vairogdziedzera hormoni, marķieri, imūnhematoloģija, citoloģija,
spermas izmeklēšana, iztriepju izmeklēšana, koaguloģija, celiakijas diagnostika,
osteoporozes marķieri, alerģija, specifiskie alergēni, serozo
dobumu šķidruma izmeklējumi, likvora izmeklējumi, krēpu izmeklējumi,
fēču izmeklējumi, molekulārā bioloģija, mikrobioloģija, strutu izmeklējumi,
brūču izmeklējumi, rūpes par mazuli, sievietes veselība, mēs plānojam mazuli,
alerģijas, biežāk sastopamās infekcijas, analīžu komplekss bērniem,
vīriešu veselība, seksuāli transmisīvo infekciju komplekss.


Vairāk

Nozares