Eksperti: Sievietēm ar invaliditāti trūkst atbalsta seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumos
Rīga, 12.sept., LETA. Sievietēm ar invaliditāti trūkst atbalsta un informācijas par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, ceturtdien konferencē "Sievietes un invaliditāte. Seksuālā, reproduktīvā veselība. Vardarbība" uzsvēra uzaicinātie eksperti.
Konferencē eksperti uzsvēra, cik nozīmīga ir diskusija par sieviešu ar invaliditāti seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem. Kā norādīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) komunikācijas kultūras un multimediju doktorante, invaliditātes lietu aktīviste Baiba Baikovska, nerunājot par invaliditātes un seksualitātes jautājumiem, cilvēki ar invaliditāti tiek uztverti kā bērni, par kuriem jāparūpējas.
Baikovska uzsvēra, ka seksualitāte ir cilvēcīga un tā piemīt arī cilvēkiem ar invaliditāti. Turklāt nevajadzētu aizmirst, ka arī sievietes ar invaliditāti ir sievietes, nevis tikai personas ar invaliditāti, piebilda eksperte.
Pēc viņas paustā, bažas rada vienotas invaliditātes politikas neesamība, kas, iespējams, saistīts ar sadarbības trūkumu starp nevalstisko un valsts sektoru. Šī iemesla dēļ Baikovska ir pārliecināta, ka nepieciešama vienota platforma seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumu risināšanai, lai konferencē sāktā diskusija nepaliktu bez reālas rīcības.
RSU studentes Ieva Pitkēviča un Zane Rostoka veikušas pētījumu, kurā salīdzinājušas sieviešu un sieviešu ar invaliditāti seksuālo veselību. Pētījumā atklājies, ka 16% no sievietēm ar invaliditāti un 51% no sievietēm bez invaliditātes ir apmierinātas ar savu seksuālo veselību.
Vēl studenšu pētījumā atklājies, ka kopumā sievietes ar invaliditāti labprātīgi dzīvo dzimumdzīvi un lielākoties ar to ir apmierinātas. Vienlaikus pētījuma secinājumi liecina, ka daudzas sievietes ar invaliditāti uzskata, ka mediķi nevar viņām palīdzēt jautājumos, kas saistīti ar seksualitāti. Aptaujātās sievietes ar invaliditāti paudušas, ka viņu pieredze ar ārstiem, runājot par šiem jautājumiem, bijusi negatīva.
Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijas "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle konferencē norādīja, ka Latvijā kopumā ir problēmas ar izglītību par reproduktīvo un seksuālo veselību. Pēc Ķelles teiktā, tā rezultātā pastāv daudz mītu par seksualitāti, piemēram, tas, ka cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem tā ir pastiprināta.
Ķelle uzsvēra, ka nepieciešams politiskā līmenī noteikt, ka visiem sociālajiem darbiniekiem jābūt zināšanām par seksualitāti, kaut tagad sociālie darbinieki par šo jautājumu nelabprāt izglītojas un runā. Tāpat viņa uzskata, ka tieši speciālisti ir atbildīgi par to, lai jaunieši būtu informēti par seksualitātes un reproduktīvās veselības jautājumiem. Ķelle aicināja speciālistus šajos jautājumos vērsties pēc atbalsta "Papardes ziedā".
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" pārstāve Irīna Meļņika, sievietes ar invaliditāti veido 16% no Eiropas Savienības (ES) sieviešu kopskaita. Tas nozīmē, ka ES dzīvo aptuveni 40 miljoni sieviešu un meiteņu ar invaliditāti, kas gan dzimuma, gan invaliditātes dēļ joprojām saskaras ar dažāda veida diskrimināciju, tādējādi nereti nonākot sociālā atstumtībā.
Pēc Meļņikas paustā, lai gan pētījumu par sievietēm ar invaliditāti aizvien ir maz, kas neļauj reāli novērtēt patieso situāciju, satraucoša ir arī situācija veselības jomā. Piemēram, kādā pētījumā Dānijā, apsekojot sievietes ar cerebrālo paralīzi, secināts, ka dzemdes kakla vēža skrīnings viņām veikts trīs reizes retāk nekā sievietēm bez invaliditātes.
Meļņika norādīja, ka sabiedrībā par konferencē aktualizētajām tēmām nav pieņemts skaļi runāt pārprastas kautrības vai baiļu dēļ. Šī iemesla dēļ "Sustento" kopā ar Eiropas Cilvēku ar invaliditāti foruma Sieviešu komiteju organizē konferenci, lai aktualizētu problēmas un kopīgi meklētu risinājumus.