medicine.lv skaitļos

Lietotāji online198
Aktīvie uzņēmumi12748
Nozares raksti12101
Ekspertu atbildes21477
Eksperti pievērš uzmanību bērnu cerebrālās triekas ārstēšanas metodēm : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Eksperti pievērš uzmanību bērnu cerebrālās triekas ārstēšanas metodēm

Katru gadu Latvijā vidēji 40 bērniem tiek diagnosticēta cerebrālā trieka. Lai veicinātu sabiedrības un veselības speciālistu informētību un izpratni par bērnu cerebrālo trieku, ir uzsākta diskusija par vispusīgām, uz pierādījumiem balstītām slimības ārstēšanas un rehabilitācijas metodēm, iespējām un problēmām Latvijā.

Veselības aprūpes institūciju sniegtie pakalpojumi bērniem ar cerebrālo trieku ir īpaša problēma, jo Latvijā inovatīvas ārstēšanas metodes praktizē tikai dažos ārstniecības centros. Eksperti uzsver, ka slimības ārstēšanai pastāv nozīmīgs attīstības potenciāls reģionos, kur jau šobrīd tiek sniegti kvalitatīvi rehabilitācijas pakalpojumi.

Bērnu cerebrālā trieka nav izārstējama, bet pareizi novērtējot un izvēloties pacientam atbilstošāko ārstēšanu, iespējams panākt būtisku progresu.

Rīgas Stradiņu universitātes asoc. prof. Anita Vētra, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca: "Latvijā ik gadu tiek atklāti vidēji 40 jauni bērnu cerebrālās triekas gadījumi. Laicīgi vēršoties pie speciālista un izvēloties atbilstošāko ārstēšanu un rehabilitāciju, var ievērojami uzlabot mazā pacienta, un, līdz ar to arī vecāku, dzīves kvalitāti. Tas tiek panākts maksimāli palīdzot bērnam attīstīties.

Es uzskatu, ka mums - veselības aprūpes speciālistiem, sabiedrībai un bērnu vecākiem - ir nepieciešama atklāta diskusija, kuras laikā mēs ne tikai varētu rast labākos risinājumus slimības ārstēšanā, bet arī gūtu izpratni par slimības aktualitāti un iespējām uzlabot ārstēšanas un rehabilitācijas attīstību visā Latvijā."

Banner 280x280

Spasticitāte- galvenais kustību traucējumu cēlonis
Veselības eksperti aicina lielāku uzmanību pievērst tieši spasticitātes ārstēšanai Latvijā. Šis ir viens no galvenajiem kustību traucējumu cēloņiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem, kuras pamanāmākā pazīme ir paaugstināts muskuļu tonuss. Saskaņā ar pētījumiem spasticitāte ir novērota aptuveni 70% bērnu ar cerebrālo trieku.

Dr. Ārija Zvaigzne, Vidzemes Rehabilitācijas centra vadītāja: "Bērniem ar izteiktu spasticitāti muskuļos trūkst spēka un elastības, tie ir nepārtraukti savilkti, tādejādi izraisot problēmas ar ikdienišķām ķermeņa kustībām. Samazinot sāpes un muskuļu spasticitāti, bērns iegūst lielāku kustību brīvību un spēju veiksmīgāk attīstīt ķermeni."

Galvenās Latvijas speciālistu praktizētās un ieteiktās bērnu cerebrālās ārstēšanas un rehabilitācijas metodes ir fizioterapija, ergoterapija, audiologopēda terapija, ortozēšana, medikamentu lietošana, kā arī botulīna toksīna injekcijas. Jāteic, ka visbiežāk praksē tiek pielietotas kombinētās metodes.

"Tikai speciālists varēs ieteikt piemērotāko rehabilitācijas metodi pacientam ar bērnu cerebrālo trieku. Katrs gadījums ir jāizskata individuāli un tikai pēc rūpīgas bērna veselības stāvokļa un slimības gaitas izvērtējuma, iespējams noteikt pašu piemērotāko rehabilitācijas metodi," skaidro asoc. prof. A. Vētra

Botulīna toksīna injekcijas - efektīva ārstēšanas metode
Būtiska sastāvdaļa šo pacientu kopējā ārstēšanas un rehabilitācijas procesā ir botulīna toksīna injekcijas. Šī metode, kas ir pierādījusi savu efektivitāti lielā skaitā pētījumu visā pasaulē vairāku gadu garumā ir iekļauta visās galvenajās slimības ārstēšanas vadlīnijās, ko izmanto rehabilitologi un neirologi pasaulē, atsaucoties uz Amerikas Neiroloģijas akadēmijas (AAN), Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta (NHS) un citu vadošo pētniecības iestāžu atzinumiem.

Ar botulīna toksīna injekciju palīdzību iespējams mazināt bērnu cerebrālās triekas radīto muskuļu spasticitāti, tādejādi sniedzot iespēju veikt pilnvērtīgāku rehabilitāciju un ļaujot bērnam attīstīties atbilstoši savam vecumam vai uzlabot šo attīstības tempu.

Dr. Zvaigzne norāda, ka bērni, kam rehabilitācijas gaitā kopā ar fizioterapiju ir veiktas botulīna toksīna injekcijas, uzrāda acīmredzamus rezultātus, ko gan paši bērni, gan arī vecāki pamana un novērtē.

Spasticitātes gadījumos botulīna toksīna injekcija mazina muskuļu tonusu, bet medikamenta iedarbība ir no trīs līdz seši mēneši, atsevišķos gadījumos līdz gadam. Pēc tam injekcija ir jāizdara atkārtoti. Tas nozīmē, ka ārstēšana ir sistemātisks process un tā rezultāts ir atkarīgs no pacienta, vecāku un ārsta sadarbības.

Botulīna toksīna injekciju metodi bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā Latvijā šobrīd izmanto kvalificēti speciālisti Vidzemes Rehabilitācijas centrā, Nacionālajā Rehabilitācijas centrā "Vaivari", kā arī Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā ambulatoriem pacientiem.

Informāciju sagatavoja Līva Dumpe
Foto: AP/ Scanpix

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.