Eksperti: Latvijā pensionāri bieži nesmaida mutes dobuma problēmu, nevis saīguma dēļ
Latvijā pensijas vecuma cilvēki bieži sabiedrībā slēpj smaidu un izvairās smieties nevis sapīkuma, bet mutes dobuma problēmu dēļ, secina zobārstniecības un farmācijas eksperti.
Novērojumi liecina, ka vecāka gadagājuma ļaudīm ir bažas, piemēram, ka var izkustēties zobu protēzes, tāpēc viņiem zūd pašpārliecība un viņi kautrējas smaidīt, atrodoties cilvēkos.
Tomēr ikvienā vecumā ir svarīgi smaidīt un smieties, jo tas labvēlīgi ietekmē veselību, izraisot tā dēvēto laimes hormonu jeb serotonīna izdalīšanos organismā. Aizmirstot smaidīt, mēs veicinām un paātrinām novecošanās procesus, atgādina aptieku tīkla "EUROAPTIEKA" pārstāve Dagnija Veidemane.
Cilvēks bez zobiem faktiski ir invalīds
Viens no risinājumiem, lai pensijas vecumā varētu no sirds smaidīt, ir protēžu līmes, kas iedarbojas uz 9-10 stundām.
"Šīs līmes ir efektīvas, ja protēzes labi pieguļ smaganām. Es tās iesaku pacientiem, kuri raizējas par protēžu noturīgumu," pastāstīja klīnikas "Adenta" vadītājs Rīgas Stradiņa universitātes profesors Pēteris Apse.
Viņš tomēr atzina, ka šāds pagaidu risinājums īpašu labumu nedos, ja protēzes būs vecas un kustīgas. Protēzists atgādināja, ka cilvēkiem ir jākoriģē vai jāmaina protēzes reizi septiņos gados - tad šādas līmes būs efektīvākas.
Apse arī pauda viedokli, ka valstij vajadzētu vairāk rūpēties par pensijas vecuma cilvēkiem, tostarp nodrošināt viņiem vismaz daļēju zobu protezēšanas pakalpojumu apmaksu. Daudzi vecāka gadagājuma ļaudis vēl jūtas pietiekami darba spējīgi, lai strādātu, taču ceļš uz darba tirgu viņiem ir slēgts, jo bieži nav naudas, lai savestu kārtībā zobus un labi izskatītos.
"Cilvēks bez zobiem faktiski ir invalīds, jo viņam ir grūti sakost ēdienu un doties sabiedriskās gaitās. Nesniedzot atbalstu protezēšanas pakalpojumiem, valsts patiesībā zaudē cilvēkus, kas varētu strādāt un maksāt nodokļus," teica profesors.
Viņš gan atzina, ka daļa vainas ir arī cilvēku domāšanā. "Mēs esam sabiedrība, kas piedzīvoja padomju laikus, kad zobārstniecības un citi medicīnas pakalpojumi bija bez maksas. Tāpēc cilvēkos nav iesakņojies priekšstats, ka daļa sava budžeta ir jāatvēl veselībai," piebilda Apse.
Protēžu līmes lietošana
Aptiekās ir pieejamas dažādas protēžu līmes - tās visas ir stipras fiksācijas, atšķirties var tikai garša. Lai šis produkts dotu nepieciešamo efektu, svarīga ir pareiza tā lietošana, tāpēc ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija.
Vispirms rūpīgi jānotīra protēzes, kārtīgi noņemot iepriekšējo fiksējošo pastu atliekas ar zobu birsti, ziepēm un ūdeni. Tad kārtīgi jānožāvē un jāuzklāj plānu kārtiņu fiksējošā krēma uz kontaktvirsmām un protēzes centrā, izvairoties no ārējiem stūriem. Tad jāievieto protēze un neilgu laiku jānotur pareizā pozīcijā, pastāstīja "EUROAPTIEKA" farmaceite Līva Feldmane.
Pašlaik Latvijā darbojas 46 aptiekas ar "EUROAPTIEKA" zīmolu un 1 veselības un skaistumkopšanas preču veikals "Vitamīns". Latvijā uzņēmums veiksmīgi darbojas vairāk nekā 11 gadu un aizņem aptuveni 10% Latvijas medikamentu mazumtirdzniecības tirgus daļu. SIA "EUROAPTIEKA" ietilpst starptautiska uzņēmuma UAB "EUROAPOTHECA" sastāvā, kas pašlaik strādā Polijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Moodboard