Eksperti: Jāizstrādā ārstiem un farmaceitiem bez maksas pieejams zāļu formulārs
Lai veicinātu pacientu un ārstu izpratni par zāļu blakusparādībām un savstarpējo savietojamību, jāizstrādā zāļu formulārs, šodien notikušajā diskusijā "Racionāla zāļu lietošana senioriem. Problēmas un risinājumi" secināja veselības aprūpes un farmācijas jomas speciālisti.
Formulāram būtu jābūt bez maksas pieejamam visiem ārstiem un farmaceitiem, un tam būtu jākalpo kā neatkarīgam informācijas avotam par zāļu blakusparādībām un savstarpējo savietojamību.
Zāļu formulāra izstrādē būtu jāsadarbojas ar Latvijas Ārstu biedrību un Latvijas Farmaceitu biedrību.
Taču šai iniciatīvai gan jāmeklē finansējums, atzina speciālisti.
Kā būtiska problēma diskusijā tika minēti gadījumi, kad mediķi nav informēti par citu ārstu izrakstītajām zālēm un pacienta paša iegādātajām bezrecepšu medikamentiem un uztura bagātinātājiem, tādējādi palielinot to mijiedarbības radīto blakusparādību risku.
Klātesošie vienojās, ka pacienta zāļu karte jeb zāļu uzskaites forma varētu būt viens no instrumentiem, kā uzlabot informācijas apmaiņu starp pacientu, ārstiem un farmaceitu par vienlaikus lietotajām recepšu un bezrecepšu zālēm un uztura bagātinātājiem. Tā pacientam vienmēr būtu līdzi, kas ārstam un farmaceitam varētu dot skaidru priekšstatu par visiem medikamentiem, ko pacients lieto.
Diskusijas laikā veselības aprūpē strādājošie speciālisti uzskatīja, ka vajadzētu stiprināt gan ārsta un farmaceita sadarbību, gan pacientu uzticēšanos ārstiem. Farmaceiti norādīja, ka ne vienmēr ārsts ir pieejams konsultācijai, tāpēc būtiska loma primārajā veselības aprūpē ir tieši farmaceitam.
Lai panāktu labāko ārstēšanas rezultātu, ir aktīvi jāpiedalās visām pusēm - gan ārstiem, gan farmaceitiem, gan pacientiem, godīgi informējot ārstu par visiem lietotajiem preparātiem un gadījumiem, kad zāles, pretēji ārsta norādījumiem, netiek lietotas.
Pasākuma laikā tika arī prezentēti biedrības "Veselības projekti Latvijai" un nodibinājuma "Pacientu ombuds" aptaujas rezultāti par vienlaicīgi lietoto zāļu daudzumu Latvijā, tai skaitā senioru grupā.
Aptaujas rezultāti liecina, ka lielākā daļa jeb 80% senioru vecuma grupā no 60 - 74 gadiem pēdējo divu nedēļu laikā lietojuši zāles. 10% no šīs vecuma grupas senioriem ir lietojuši piecas un vairāk zāles.
Ar plašāku informāciju par aptauju decembra otrajā pusē varēs iepazīties mājaslapā "www.veselibasprojekti.lv".
Šodien notikušajā diskusijā piedalījās seniori, NVO pārstāvji, Veselības ministrijas pārstāvji, kā arī ārsti un farmaceiti.
Rīga, 3.dec., LETA.