medicine.lv skaitļos

Lietotāji online202
Aktīvie uzņēmumi12782
Nozares raksti11998
Ekspertu atbildes21477
Eiropas onkoloģijas pacienti kongresā Rīgā prasīs straujāku inovāciju ieviešanu vēža ārstēšanā  : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Eiropas onkoloģijas pacienti kongresā Rīgā prasīs straujāku inovāciju ieviešanu vēža ārstēšanā 

Autors: Pexels.com

Kā panākt, lai inovācijas vēža ārstēšanā arī Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs ātrāk sasniedz pacientus, un kā mazināt lielo nevienlīdzības plaisu vēža ārstēšanā Eiropas valstīs? Atbildes uz šiem un citiem vēža pacientiem būtiskiem jautājumiem tiks meklētas Eiropas pacientu organizāciju 2. kongresā “Vienlīdzība, pieejamība un inovācijas vēža ārstēšanā ES”, kas 20. maijā notiks Rīgā, Latvijas Republikas Saeimā. 

Vērienīgo starptautisko pasākumu organizē Latvijas Republikas Saeima un Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse". 

Kongresā piedalīsies aptuveni 30 ietekmīgas pacientu organizācijas no 20 Eiropas valstīm, īpaši Centrāleiropas un Austrumeiropas (CAE) – Polijas, Čehijas, Bulgārijas, Rumānijas, Serbijas, Ziemeļmaķedonijas, Igaunijas, Lietuvas u.c. 

Kongresa galvenais mērķis ir aktualizēt jautājumu par pastāvošo nevienlīdzību vēža ārstēšanā CAE valstīs, kā arī apspriest to ar pacientu organizācijām, veselības aprūpes speciālistiem un politiķiem. 

Banner 280x280

Kā uzsver Olga Valciņa, “Onkoalianses” valdes locekle, pirms trīs gadiem pirmajā Eiropas vēža pacientu kongresā Rīgā tika apzināti nevienlīdzības iemesli vēža aprūpē un pacienti aicināja CAE reģiona valstu politikas veidotājus tos novērst.  

“Trīs gadu laikā, protams, nevar atrisināt visas Eiropas vēža pacientu problēmas, taču svarīgākais, ka pacientu balss ir sadzirdēta un onkoloģija Eiropā ir kļuvusi par politikas prioritāti. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, ko gribam panākt – lai daudzsološās inovācijas kā zāles un citas tehnoloģijas ātrāk nonāk līdz vēža pacientiem. Nav noslēpums, ka tieši Centrālās un Austrumeiropas reģionā ir būtiskas problēmas inovāciju iedzīvināšanā, piemēram, paiet ļoti ilgs laiks, līdz jaunās, apstiprinātās zāles nonāk līdz pacientiem. Tas nozīmē, ka mēs ik gadu neizglābjam jeb ļaujam nomirt vairākiem tūkstošiem pacientu, kuri birokrātisku un finansiālu  iemeslu dēļ būtu varējuši dzīvot. Tāpēc 20. maijā Rīgā aicinām apvienot spēkus, lai palīdzētu vēža pacientiem dzīvot ilgāk un labāk,” saka Olga Valciņa

“Onkoloģisko slimību ārstēšanā Eiropā un arī Latvijā pēdējos gados ir panākts būtisks progress, un pozitīvi, ka vēzi arvien biežāk varam saukt par hronisku slimību ar garu dzīvildzi. Taču pie sasniegtā nedrīkstam apstāties, tāpēc Latvijas Republikas Saeima ar vislielāko atbildību seko pieņemto likumu iedzīvināšanai onkoloģijas jomā, lai vēža aprūpe kļūst efektīvāka, taisnīgāka un pieejamāka ikvienam vēža pacientam. Mums ir liels gods un atbildība kopā ar “Onkoaliansi” organizēt šo nozīmīgo pacientu formu, kas būs jaudīgs impulss labākas onkoloģijas politikas veidošanai visā Eiropā,” saka Ingrīda Circene, Saeimas deputāte, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāju biedre.  

Kongresa galvenie runātāji: 

  • Bogi Eliasens (Bogi Eliasen), partnerības iniciatīvas Movement Health Foundation izpilddirektors, Šveice;
  • Dīpa Radžana (Dheepa Rajan), Vecākā padomniece veselības sistēmu jautājumos, Pasaules Veselības organizācijas Eiropas Veselības politikas centrs, Beļģija;
  • Karla Ernandesa-Viljafuerte (Karla Hernández-Villafuerte), Veselības ekonomikas vecākā pētniece, WifOR Institūts, Vācija;
  • Zofija Dāsa Gupta (Zofia Das-Gupta), Rezultātu pētniecības vecākā direktore, Starptautiskais Veselības rezultātu mērījumu konsorcijs (ICHOM), Lielbritānija;
  • Ādams Sons (Adam Sohn), Pacientu iesaistes risinājumu vadītājs, IQVIA, ASV;
  • Prof. Mārcis Leja, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, Latvija;
  • Ivars Ijābs, Latvijas deputāts Eiropas Parlamentā, Eiropas Parlamenta Īpašās komitejas vēža uzveikšanai (BECA) vadītāja vietnieks, Latvija. 

Vairāk par runātājiem informācija pieejama šeit: Runātāji – Cancer Equality 

Vēža nevienlīdzības piemēri Eiropā 

ES valstīs joprojām būtiski atšķiras laiks, kādā vēža pacienti saņem jaunos onkoloģijas medikamentus. Vācijā gaidīšanas laiks uz jaunām reģistrētām onkoloģijas zālēm ir 93 dienas, Dānijā – 134 dienas, savukārt Rumānijā, Latvijā un Lietuvā cilvēki gaida vidēji 828, 858 un 926 dienas. (EU Country Cancer Profiles Synthesis Report 2025

Izdevumu līmenis uz vienu iedzīvotāju vēža aprūpei ES dramatiski atšķiras – no 50–100 € Bulgārijā, Horvātijā, Igaunijā, Latvijā, Polijā un Rumānijā līdz 250–300 € Austrijā, Beniluksa valstīs, Francijā un Vācijā. (IHE Report 2024:1

Mirstības rādītāji no vēža ir zemāki valstīs ar augstākiem ienākumiem. Vidējais vecuma standartizētais mirstības rādītājs no vēža ES svārstās no aptuveni 200 uz 100 000 iedzīvotāju Maltā un Luksemburgā līdz aptuveni 310 uz 100 000 iedzīvotāju Ungārijā un Horvātijā. (EU Country Cancer Profiles Synthesis Report 2025)

ES pastāv ievērojamas atšķirības vēža izdzīvošanas rādītājos. Resnās zarnas vēža gadījumā piecu gadu izdzīvošanas rādītāji svārstās no 50 % valstīs ar sliktākajiem rādītājiem (Horvātija, Slovākija, Rumānija, Bulgārija, Polija) līdz 70 % valstīs ar labākajiem rādītājiem (Dānija, Somija, Zviedrija, Beļģija, Kipra). (IHE Report 2024:1)

 

Kongress notiks hibrīdformātā gan klātienē, gan tiešsaistē. Dalībai kongresā attālināti interesenti var reģistrēties šeit: Reģistrācija – Cancer Equality 

Kongresa tiešraidi gan latviešu, gan angļu valodā būs iespējams skatīties “Onkoalianses” Facebook kontā. Kongresa translāciju latviešu valodā ar tulkojumu angļu valodā aicinām skatīties portālā Delfi.lv 20. maijā no plkst. 9.30 līdz 11.40 Delfi TV tiešraides blokā. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes