Eiropas Komisijas uzdevumā Grieķija atcēlusi ierobežojumus farmācijas nozarē
Eiropas Savienības valsts Grieķijas valdība pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz atcelt vairākus ierobežojumus farmācijas nozarē. Ierobežojumu atcelšana un tirgus liberalizācija vairākās Grieķijas tautsaimniecības nozarēs, kā, piemēram, tūrisms, izglītība un farmācija, ir Eiropas Komisijas un Starptautiskā Valūtas fonda pieprasījums kontekstā ar Grieķijas pieprasīto finansiālo palīdzību 110 miljardu eiro apmērā.
Grieķijas valdība jau spērusi nepieciešamos soļus, lai liberalizētu farmācijas nozari. Tie paredz, piemēram, aptieku skaita ierobežojumu atcelšanu, izmaiņas aptieku darba laikos, kā arī iespējas atvērt jaunas aptiekas. Tāpat Grieķijas reformu ideja ir samazināt likumā noteikto farmaceitu minimālo peļņas normu, tā padarot zāles lētākas. „Grieķija līdz šim bija valsts, kurā darbojās ļoti strikti ierobežojumi farmācijas nozarē, kas bija par pamatu šī sektora mazspējai. Lai arī Grieķijā aptieku skaits ir viens no lielākajiem uz vienu iedzīvotāju, ekonomisti norādījuši, daudzas no tām darbojas neefektīvi, tādējādi valsts iekasēto nodokļu īpatsvars no nozares kopumā ir salīdzinoši mazs,” skaidro Aptieku Attīstības biedrības valdes priekšsēdētāja Inga Zemdega – Grāpe.
„Šķiet paradoksāli, taču stingrie ierobežojumi farmācijas sektorā un noslēgtais tirgus, kur aptiekas līdz šim varēja piederēt tikai individuālajiem farmaceitiem, strādāja nevis nozares un iedzīvotāju labā, bet gluži pretēji. Tā, piemēram, stingri tika reglamentēti aptieku darba laiki, nosakot konkrētas dienas un stundas, kad aptiekas nestrādāja,” stāsta I.Zemdega – Grāpe, piebilstot, ka paši Grieķijas farmaceiti atzinuši - farmācijas nozare līdz šim bijusi ļoti neefektīva. „Liels skaits aptieku strādājušas ar zaudējumiem, nespējot nodrošināt ieņēmumus to īpašniekiem un bieži arī nodokļu nomaksu valsts budžetā,” paskaidro I.Zemdega – Grāpe.
Eiropas Komisijas izstrādātie reformu plāni paredz arī virkni citu izmaiņu farmācijas sektorā. Tā, piemēram, Grieķija tiek aicināta reformēt izglītības jomu, paredzot dažādot farmācijas studentu darba iespējas pēc diploma saņemšanas. „Līdz šim jauno farmaceitu profesionālā izaugsme bija iespējama tikai farmācijas nozarē, kamēr citās veselības iestādēs, piemēram, slimnīcās ir novērojams profesionāļu trūkums,” informē I.Zemdega – Grāpe.
„Tādējādi Grieķija ir vēl viena Eiropas valsts, kurā pēdējā laikā notikušas būtiskas izmaiņas farmācijas nozarē, paredzot tirgus liberalizāciju un virknes ierobežojumu atcelšanu. 2009.gada aprīlī tika reformēta Zviedrijas farmaceitiskās aprūpes sistēma, daļēji atsakoties no valsts monopola. Tas tika darīts ar mērķi palielināt pakalpojumu pieejamību un uzlabot servisu, kā arī veicināt konkurenci. Vairāk nekā 600 no 950 valsts īpašumā esošajām aptiekām tika privatizētas,” stāsta I.Zemdega – Grāpe.
Aptieku Attīstības biedrība ir nevalstiska organizācija, kura apvieno kvalitatīvā veselības aprūpē ieinteresētas personas ar progresīvu viedokli un kuru vērtības ir profesionālisms, attīstība, savstarpēja cieņa, uzticama partnerība, godīga un ētiska darbība. Aptieku Attīstības Biedrība rūpējas par aptieku interešu pārstāvību, neatkarīgi no to piederības vai lieluma un atrašanās vietas, veicina aptieku kā uzņēmuma ilgtermiņa attīstību, meklē efektīvus nākotnes risinājumus ar mērķi - nodrošināt pacientiem farmaceitisko pakalpojumu pieejamību un kvalitāti.
Inga Zemdega – Grāpe