Eiropas čempionāta fitnesā fināliste: Latvijā ir viegli dzīvot veselīgi
Latvijas Bodibildinga, fitnesa un bodifitnesa federācijas sportiste, Eiropas čempionāta fināliste, Biznesa augstskolas Turība absolvente Austra Kausiniece stāsta par aktīvu dzīvesveidu, pareiza uztura nozīmi un to, kā ikviens var iegūt labu formu.
Ar fitnesu var nodarboties jebkurā vecumā
Fitness ir sporta veids, kam var pievērsties jebkurā vecumā, turklāt tam nav nepieciešams īpašs talants. Ja cilvēks izlemj pievērsties sportam, piemēram, 20 gadu vecumā, viņš jau vairs nevar kļūt par profesionālu tenisistu vai hokejistu. Ar fitnesu var nodarboties jebkurā vecumā. Lielai daļai sieviešu, kuras ar to aizraujas, jau ir ģimene un vairāki bērni. Ar to es gribu pateikt, ka šim sporta veidam nevajag īpašus nosacījumus, turklāt tas lieliski palīdz uzturēt sevi formā.
Galvenais pārvarēt kautrību vai mulsumu
Es ieteiktu savā paziņu lokā atrast kādu, kurš regulāri iet uz trenažieru zāli, attiecīgi var pamācīt un parādīt. Patiesībā, ja tiešām ir doma sākt treniņus, es ieteiktu pirmajās reizēs algot treneri, jo draugi un paziņas ne vienmēr visu pārzina. Ārkārtīgi daudziem cilvēkiem, kuri regulāri trenējas, ir nepareiza tehnika, attiecīgi viņi šīs kļūdas nodod tālāk. Labāk pirmajās reizēs trenēties kopā ar profesionālu treneri un apgūt, kā pareizi un pilnvērtīgi izpildīt vingrinājumus. Trenējoties nepareizā tehnikā savam organismam var nodarīt kaitējumu. Protams, tās būs lielākas izmaksas, bet, ticiet man, ilgtermiņā tas būs ieguvums. Turklāt, uzsākot trenažieru zāles apmeklēšanu kopā ar treneri, mulsums un uztraukums būs daudz mazāks, nekā ejot vienam pašam.
Rezultātu veido 70% uzturs un 30% treniņi
Diemžēl vai par laimi, bet tas, ko raksta visos motivējošos rakstos, ir taisnība - rezultāts sastāv 70% no uztura un 30% treniņiem. Ir ļoti daudz cilvēku, kuri trenējas daudz biežāk, bet rezultāta nav, jo viņi grēko ar uzturu. Protams, galvenais, lai cilvēks pats ir apmierināts ar savu izskatu - ne visiem ir jābūt profesionāliem sportistiem.
Profesionālais sports un radikālas diētas
Sportista uzturs iedalās divās daļās - ir sacensību periods, kad ir diezgan stingra diēta, un ir laiks starp sacensībām, kad var atļauties mazliet vairāk. Sacensību laikā diēta ir ļoti strikta - maz ogļhidrātu un vairāk olbaltumvielu, jo tās palīdz attīstīt un atjaunot muskuļus. Ogļhidrāti nozīmē enerģiju, kas, protams, ir vajadzīga, bet, lai notievētu un sasniegtu mazāku tauku procentu, jāuzņem mazāk kaloriju, nekā tiek patērēts. Sacensību periodā ir vairāk kardiotreniņi un spēka treniņi. Šajā laikā visbiežāk lietotie produkti ir vājpiena biezpiens, olas un vistas fileja, tītara fileja vai jaunlopa gaļa. Jācenšas ēst arī vairāk zaļumus!
Ja jāsaka, kas ir mainījies manos ēšanas paradumos, tad tagad ikdienā ņemu līdzi pašas gatavotu ēdienu, nevis pusdienoju kafejnīcās. Periodā pirms sacensībām, kas parasti ilgst trīs līdz četrus mēnešus, ir jāēd regulāri, mazas porcijas ik pēc divām vai trim stundām.
Apņemamies dzīvot veselīgām pirms vasaras un Jaunajā gadā
Patiesībā var izdalīt divus cilvēku tipus - tie, kuri pievēršas aktivitātēm pirms vasaras sezonas, un tie, kuriem veselīgs dzīvesveids ir t.s. jaunā gada apņemšanās un ilgst līdz 10. janvārim. Un, protams, ir vēl tie, kuriem šāds dzīvesveids ir visu cauru gadu, cilvēki, kuri trenējas gan ziemā, gan vasarā, jo viņiem tas sagādā prieku. Es arī piederu pie šādiem cilvēku un varu teikt, ka mēs janvāri sagaidām ar vieglu ironiju, zinot, ka vismaz uz dažām nedēļām trenažieru zāle būs pārpildīta. T.s. "apņemšanās cilvēki" visbiežāk trenējas līdz janvāra beigām, kamēr beidzas iegādātais mēneša abonements, pēc tam paliek lielākoties tikai ierastie, regulārie nācēji.
Ir saprotams, ka katrs vasarā grib izskatīties labāk. Arī fitnesā zināmā mērā tiek ievērota sezonalitāte - ir pavasara sacensības, kas norisinās maijā, un rudens sacensības - oktobrī, novembrī. Latvijas sacensībās spilgti redzams, ka pavasarī cilvēki ir aktīvāki sportotāji, jo dalībnieku skaits ir daudz lielāks nekā rudenī. Reti kurš sportists ievēro striktu diētu visu gadu, lielākā daļa atļaujas "sagrēkot" vasarā vai dažas dienas pēc sacensībām, un tad atkal atgriezties pie stingrā režīma.
Profesionālā līmenī - dārgs sporta veids
Jāsaka, ka bikini-fitness ir ļoti dārgs sporta veids - sporta zāles abonements veido pašus mazākos izdevumus. Katru mēnesi ir jāiegādājas sporta uzturs, bikini-fitnesa sacensībām, protams, vajadzīgs skaists peldkostīms, kura cena svārstās no 300 līdz 1000 eiro, turklāt, ar vienu peldkostīmu parasti dalībnieces startē tikai vienu sezonu, un tad jāiegādājas jauns. Lielas izmaksas rada sacensību tehniskā puse - lidmašīnas biļetes, uzturēšanās izdevumi, dalības maksa u.tml. Tie sportisti, kuri tikai uzsāk savas sacensību gaitas, protams, to savieno ar darbu, jo citādi nemaz nav iespējams atļauties šo sporta veidu.
No savas pieredzes varu teikt, ka savienot sportu un darbu nav viegli, īpaši grūti ir posmā, kad tuvojas sacensības, proti, kad ilgu laika posmu ir bijis īpaši intensīvs treniņu grafiks un stingra diēta. Laikā pirms sacensībām ikdiena ir aptuveni tāda - no rīta ir skrējiens, tad dodos uz darbu, pēc darba uz trenažieru zāli, un pašā vakarā laika un spēka ir tieši tik daudz, lai sagatavotu maltīti nākamajai dienai. Protams, ka, dzīvojot šādā režīmā, cilvēks paliek nīgrs, vairāk nogurst, un krītas arī darba ražīgums.
Ja cilvēks ir izlēmis, ka vēlas veidot savu karjeru tikai fitnesā un ir jau guvis zināmus panākumus, tad var censties atrast sponsorus. Vienīgi jāņem vērā, ka sportistu ir daudz, attiecīgi nav viegli atrast atbalstītājus. Latvijā sportisti meklē atbalstītājus starp sporta uztura izplatītājiem un ražotājiem, savukārt tie sportisti, kuri jau ir ieguvuši starptautisku atpazīstamību, veido savas mājas lapas, kurās pārdod fitnesa programmas, diētas, pasniedz online pozēšanas treniņus sacenību iznācieniem un gūst ar to peļņu.
Rezultātus sasniedz dabiski
Bikini-fitnesā patiesībā nav vajadzības lietot steroīdus. Pirmkārt, nedz dalībnieki, nedz tiesneši nav akli - ja vīriešu bodibildinga sacensībās uz skatuves kāpj, piemēram, jauns dalībnieks un tiek pieteikts, ka viņš trenējas tikai 6 mēnešus, bet izskatās divreiz lielāks nekā jebkurš cits viņa vecuma vīrietis, tad, protams, kļūst skaidrs, ka tas nav nācis dabiskā ceļā. Un tam visam ir savi blakusefekti.
Es pati šādas metodes neatbalstu, turklāt, kā jau minēju, bikini-fitnesā tas nemaz nav nepieciešams. Iespējams, šajā fitnesa veidā ir tik daudz dalībnieču visā pasaulē, jo ir salīdzinoši vieglāk sasniegt rezultātu. Es nebūt nesaku, ka mēs nepavadām laiku smagos treniņos, arī no emocionālā viedokļa tas nav viegli, bet šajā sporta veidā netiek traumēta veselība.
Latvijā nav grūti dzīvot veselīgi
Nav grūti regulāri apmeklēt trenažieru zāli. Patiesībā gandrīz katram otrajam Latvijas iedzīvotājam ir kāds fiziski aktīvs hobijs - dejošana, trenažieru zāles apmeklēšana, basketbols u.tml. Daudz grūtāk ir ar diētas ievērošanu. Mani visvairāk motivē dalība konkrētās sacensībās, proti, ir konkrēts datums un laiks, kuram gatavojos.
Ja salīdzinām Latviju un citas valstis, jāsaka, ka, piemēram, ASV ir salīdzinoši grūtāk izvairīties no neveselīgas pārtikas, turpretim Latvijā dzīves apstākļi un ieradumi ir gana pateicīgi veselīgam dzīvesveidam. Mūsu ēšanas tradīcijās ir daudz veselīgu produktu, turklāt tie nav dārgi, piemēram, dažādi graudaugi, auzu pārslas. Tāpat par pieņemamām cenām varam iegādāties olas, svaigu gaļu u.tml. Pats grūtākais ir disciplinēt sevi, jo apkārt ir daudz kārdinājumu.
Tiem, kuri saka, ka celties no rītiem un trenēties vai ievērot diētu ir grūti, es ieteiktu censties atrast līdzsvaru. Līdzsvaru starp pierasto dzīvesveidu un aktīvo. Nav svarīgi, ar ko Tu nodarbojies, galvenais nevajag dzīt sevi galējībās. Internetā ir pieejamas daudz un dažādas programmas, kurās ietverts gan uzturs, gan treniņu iespējas. Manuprāt katrs, kurš vēlas, var atrast sev piemērotāko. Es ieteiktu visu nedēļu ievērot veselīga uztura principus, bet noteikt vienu dienu, kad sevi var palutināt un ēst to, kas ļoti garšo. Pārāk stingri ierobežojot sevi, var radīt pretēju efektu - diēta beidzas, un tad ir vārti vaļā, un rezultātā tiek uzņemti liekie kilogrami.
Ļoti liela ietekme ir apkārtējiem cilvēkiem un ģimenei. Ja cilvēks dzīvo ar kādu un tā apņemšanās ēst veselīgi ir tikai vienam nevis abiem, tad visticamāk nekas nesanāks. Kā jau minēju, ievērojot diētu un intensīvu treniņu grafiku, cilvēks reizēm nogurst un paliek kašķīgs, attiecīgi arī šeit liela nozīme ir ģimenei vai otrajai pusītei. Vai otrs cilvēks spēj saprast garastāvokļa svārstības vai tomēr nē? Ne katrs cilvēks spēj izprast un pieņemt tādu otrās pusītes dienas ritmu, kurā ir laiks tikai treniņiem, darbam un miegam.
Iegūsti pārliecību par sevi jau pēc dažām nodarbībām
Es iesaku nebaidīties no trenažieru zāles apmeklējuma. Ticiet man, nav tā, ka tur kāds par Jums smiesies tāpēc, ka sākumā kaut ko nezināsiet vai nepratīsiet! Nereti sievietēm šķiet, ka, apmeklējot trenažieru zāli, viņas uzaudzēs lielu muskuļu masu un kļūs nesievišķīgas - tas nenotiks! Tas ir mīts! Vienīgais, kas notiks - Jūs zaudēsiet taukus, un esošie muskuļi būs labāk redzami, turklāt trenažieru zālē var uztrenēt stingru dibenu, ko nevar panākt ar skriešanu. Skriešana palīdz dedzināt taukus, tāpēc tas rada tieši pretēju efektu - dibens kļūst plakans.
Pirmajās nodarbībās, protams, labāk noalgot treneri, lai pareizi apgūtu vingrinājumu tehniku. Pēc trīs vai četrām nodarbībām jau jutīsiet pārliecību par sevi, kopā ar treneri būsiet sastādījuši programmu, vadoties pēc vēlamajiem mērķiem.
Iesaku sporta zālē izvairīties no mobilajiem telefoniem - tie ir nevajadzīgi! Ja ej uz trenažieru zāli, tad ej tiešām trenēties, neņem līdzi telefonu, kas mudinās Tevi lieki tērēt laiku. Treniņš tomēr nav laiks, kad vajadzētu rakstīt īsziņas vai fotografēt savu spoguļattēlu.