Eiropas Antibiotiku piesardzīgas lietošanas dienā akcentē nepieciešamību samazināt to lietošanu
Eiropas Antibiotiku piesardzīgas lietošanas dienā Latvijas veterinārmedicīnas jomu pārstāvošās iestādes un organizācijas apliecina savu gribu un gatavību pievienoties kopējai rīcībai antibiotiku lietošanas samazināšanā, kuras galvenais mērķis ir saglabāt to efektivitāti cilvēku un dzīvnieku ārstēšanā arī nākotnē, aģentūru LETA informēja Latvijas Veterinārārstu biedrība.
"Mēs uzskatām, ka reālu progresu šajā jautājumā varam gūt tikai ciešā sadarbībā, sadarbojoties gan ārstiem, gan veterinārārstiem un apvienojoties gūt tālākus risinājumus arī starptautiskā mērogā. Tāpat atbalstām Veselības ministrijas iniciatīvu veidot kopēju Latvijas nacionālo plānu antimikrobiālās rezistences ierobežošanā un piesardzīgai antimikrobiālo līdzekļu lietošanai," norāda organizācijas.
Tiek akcentēts, ka arī veterinārmedicīnā ir svarīgi aktivizēt pētījumus par antibiotiku rezistento mikroorganismu izplatības noteikšanu Latvijā, aktualizēt vadlīnijas antibiotiku lietošanā dzīvniekiem, atkārtoti atgādinot par antibiotiku lietošanas pamatprincipiem. Tāpat arī ievērojami samazināt antibiotiku lietošanu profilakses nolūkos lopkopībā, uzlabojot dzīvnieku turēšanas apstākļus un meklējot alternatīvus slimību profilakses līdzekļus.
Atbildīga antibiotiku lietošana nozīmējot atteikšanos no nepamatotas to lietošanas dzīvnieku ārstēšanā, paturot prātā pašu galveno - saslimšanas gadījumā dzīvniekiem ir jānodrošina palīdzība, jāmazina ciešanas, tādējādi atjaunojot dzīvnieku funkcionalitāti un produktivitāti, ka arī novēršot dzīvniekiem un cilvēkiem kopīgu infekcijas slimību izplatīšanos.
Kopš antibiotiku atklāšanas laika 1928.gadā tās uzreiz esot ieņēmušas nopietnu un paliekošu vietu medicīnā. Savā darbā profilakses nolūkos un ārstēšanā tās plaši izmanto ārsti un veterinārārsti. Pateicoties antibiotiku lietošanai, patlaban daudzas slimības, kuru ierosinātāji ir baktērijas, kļuvušas par pagātni. Taču īsi pēc pirmo antibiotiku pielietošanas medicīnā un veterinārmedicīnā parādījās antimikrobiālā rezistence jeb mikroorganismu spēja kļūt nejutīgiem pret antibiotikām, kas rodas, pateicoties mikroorganismu straujajai piemērošanās spējai.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultāti, zinātnisko institūtu "Bior" un Latvijas Veterinārārstu biedrību ir uzsācis mērķtiecīgu darbu antimikrobiālās rezistences jautājumu risināšanā.
"Atbildīga antibiotiku lietošana attiecas gan uz ārstiem, gan veterinārārstiem, taču atbildīgi par to ir arī dzīvnieku īpašnieki, dzīvnieku turētāji. Nepareizas antibiotiku lietošanas rezultātā pret antibiotikām rezistentās baktērijas var veidoties un izplatīties gan cilvēku, gan dzīvnieku populācijās, neatkarīgi no dzīvesvietas, dzīvesveida, sociālās grupas vai dzīvnieku turēšanas mērķa," akcentē organizācijas.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Yannick Bammert