Ginekologu asociācija: VM grozījumi veselības aprūpes organizēšanas noteikumos kavēs novecojušo iekārtu nomaiņu
Rīga, 27.marts, LETA. Veselības ministrijas (VM) grozījumi noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību kavēs novecojušo iekārtu nomaiņu pret jaunām un modernām, aģentūrai LETA pauda Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Dace Matule.
Matule norādīja, ka grozījumi skar radioloģisko izmeklējumu apmaksas nosacījumus, paredzot samazināt samaksu par iekārtu amortizāciju, tajā skaitā ultrasonogrāfijā līdz 30%, kas būtiski samazinātu kopējo pakalpojuma tarifu. Tas nozīmē, ka ārstniecības iestādes saņems mazāku valsts finansējumu par veiktajiem diagnostiskajiem izmeklējumiem, turklāt ilgtermiņā samazinātais finansējums spiedīs ārstniecības iestādes lietot iekārtas ilgāk nekā tas ir lietderīgi vai iegādāties lētas, zemas kvalitātes diagnostiskās iekārtas.
Jauno ultrasonogrāfijas amortizācijas manipulāciju ieviešana un vairāku esošo svītrošana paredz amortizācijas tarifa samazinājumu vairāku grupu ultrasonogrāfijas iekārtām - par 20% iekārtām vērtībā no 56 914,87 līdz 69 999 eiro un par 32% iekārtām vērtībā virs 99 601 eiro, skaidroja Matule.
Viņa uzskata, ka šādas izmaiņas, kas paredz nelielu amortizācijas tarifa pieaugumu lētākām ultrasonogrāfijas iekārtām un nozīmīgu tarifa samazinājumu dārgajām ultrasonogrāfijas iekārtām, sekmēs lētāku un mazāk kvalitatīvu iekārtu iegādi, kas noteikti nevar uzlabot pakalpojumu sniegšanas kvalitāti un jauno ultrasonogrāfijas tehnoloģiju ieviešanu. Augļa ultrasonogrāfijas izmeklējumus grūtniecības laikā iespējams kvalitatīvi veikt tikai ar augstas klases iekārtām, taču piedāvātie amortizācijas tarifi šādu iekārtu iegādi padara par neiespējamu.
Matule skaidroja, ka ginekoloģiskās un augļa ultrasonografijas izmeklējumi ārstniecības iestādēs ir ļoti pieprasīti, taču daudzviet trūkst speciālistu šo izmeklējumu veikšanai. Liela daļa ārstniecības iestāžu, lai piesaistītu speciālistus un nodrošinātu pieņemamu samaksu ārstiem, atalgojuma aprēķinā iekļauj arī daļu no aparatūras amortizācijas summas. Saņemot mazāku finansējumu par ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, nenovēršami samazināsies arī ārstu, ultrasonogrāfijas speciālistu, atalgojums, kas visticamāk veicinās kvalificēto speciālistu aizplūšanu uz privātām struktūrām, tādējādi mazinās valsts pakalpojuma pieejamību pacientēm.
Asociācijas prezidente ir pārliecināta, ka esošo jau tā zemo valsts tarifu piedāvātais papildus samazinājums vēl vairāk sekmēs pakalpojuma pieejamības samazināšanos. "Veicot jebkuras izmaiņas, ir svarīgi uzlabot iedzīvotāju veselības aprūpi, vienkāršot pakalpojumu saņemšanu un nodrošināt pēctecību ārstēšanā, diemžēl ieplānotie grozījumi liek par to pamatoti šaubīties," pauda Matule.
Speciāliste ir pārliecināta, ka patlaban piedāvātie grozījumi nopietni apdraud diagnostisko pakalpojumu sniegšanu un nodrošināšanu esošajā līmenī, ar sekojošu risku negatīvai ietekmei sievietes, kā arī mātes un bērna veselības aprūpē. Tarifu pārskatīšana un optimizēšana kopumā ir atbalstāma, lai noteiktu ekonomiski pamatotu samaksu uzsverot, ka svarīgi ir pārrēķināt diagnostiskās radioloģijas pakalpojuma visas sastāvdaļas, ne tikai iekārtu amortizāciju.
Jau ziņots, ka VM plāno mainīt radioloģisko izmeklējumu un citu pakalpojumu tarifus, liecina izskatīšanai Ministru kabineta komitejā iesniegtie VM grozījumi noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību.
Noteikumos iekļauti precizēti manipulāciju kodi un tarifi, kā arī jaunas manipulācijas. Grozījumu izstrādes darba grupā tika pārskatīti radioloģijas tarifi, pārskatot manipulāciju tarifu aprēķinos iekļautās iekārtu vērtības, kā rezultātā, samazinot iekārtu amortizācijas izmaksas, samazināti arī radioloģijas tarifi.