Dzīvnieku terapijas ietekme uz veselību
Saskarsme ar dzīvniekiem spēj veicināt to, ka cilvēks kļūt pašapzinīgāks gan attiecībā uz savas balss toni, gan ķermeņa valodu. Tās rezultātā novērojamās izmaiņas skar līdz pat 95 procentus no neverbālās komunikācijas izpausmēm. Dzīvnieku terapija var palīdzēt gan emocionālu, gan fizisku traucējumu ārstēšanā. Tā ir strukturēta un uz mērķi orientēta mijiedarbība starp cilvēkiem un īpaši apmācītiem dzīvniekiem, kuras procesā tiek veicinātas pozitīvas izmaiņas attiecībā uz indivīda esošo veselības stāvokli. Saskaņā ar Amerikas Veterinārās Asociācijas 2013. gadā veikto pētījumu, šī terapija var palīdzēt uzlabot cilvēka fiziskās, emocionālās, sociālās un kognitīvās funkcijas.
Kam piemērota dzīvnieku terapija?
Dzīvnieku terapija var būt noderīga pacientiem ar depresiju, trauksmi, fobijām, panikas lēkmēm vai sociāla rakstura fobijām. Tā pozitīvi iedarbojas pēc pārdzīvota traumatiskā stresa. Pacientiem, kuriem ir konstatēts ļaundabīgs audzējs, sirds darbības traucējumi, hroniskas slimības, infarkts vai smadzeņu traumas, iespējams palīdzēt ar dzīvnieku terapiju. Iekļaujot to ārstēšanā, ievērojamu progresu iespējams panākt ilgtermiņa aprūpes veikšanā. Dzīvnieku terapija pozitīvā veidā iedarbojas uz bērniem, kuriem veselības saglabāšanai nepieciešamas fiziskas vai stomatoloģiskas procedūras. Tā var izrādīties noderīga arī pēc vardarbības gadījumiem ģimenē vai cīnoties ar ļaunprātīgas izmantošanas radītām sekām. Pat notiesāto vidū ir panākts ievērojams progress garīgās un fiziskās veselības uzlabošanā, izmantojot dzīvnieku terapiju.
Dzīvnieku terapijas soļi
Veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējs, kurš veic pacienta ārstēšanu, parasti ir tas, kurš ierosina uzsākt dzīvnieku terapiju. Profesionāli konkrētajā jomā apmācīti cilvēki pēc tam iesaistās tās īstenošanas gaitā. Zirgu terapijas laikā, piemēram, klātesošs būs cilvēks, kurš pārzina konkrēto dzīvnieku uzvedību un palīdzēs pacientam veikt ieplānotās darbības, kas iepriekš saskaņotas visu iesaistīto pušu starpā. Neatkarīgi no dzīvnieku sugām vai šķirnēm terapijā iesaistītie dzīvnieki pirms tam iziet stingras pārbaudes un apmācības procesu, lai pacienti netiktu pakļauti nevajadzīgam riskam terapijas laikā.
Fiziskās terapijas priekšrocības
Pētījumi liecina, ka terapeitiskā saskare ar dzīvniekiem pazemina asinsspiedienu un palēnina sirdsdarbības ātrumu. Rotaļāšanās ar mājdzīvniekiem var stimulēt gan pieaugušos, gan bērnus kļūt fiziski aktīvākiem. Piemēram, kad pacients ar invaliditāti met bumbu sunim, šis cilvēks veic acu un roku koordināciju, refleksu nostiprināšanu, kā arī roku muskuļu darbināšanu. Bērni ar muskuļu vājumu ir uzlabojuši veselību ar suņa palīdzību, kurš palīdz īstenot viņu centienus nostāvēt un staigāt. Pētījumi atklāj, ka mājdzīvnieku īpašniekiem ir samazināts triglicerīdu un holesterīna līmenis asinīs, kas atstāj labvēlīgu ietekmi uz sirds veselību.
Emocionāls atbalsts
Zinātnieki ir atklājuši, ka tiem cilvēkiem, kuri pozitīvā veidā mijiedarbojas ar dzīvniekiem, organismos ir augstāks dopamīna un serotonīna daudzums, kas nozīmē, ka šiem indivīdiem ir labāka pašsajūta. Nosauktās vielas palīdz regulēt noskaņojumu, cīnīties ar depresiju, mazināt nemieru, un ļauj saglabāt mieru stresa situācijās. Dzīvnieku terapija palīdz cilvēkam justies drošībā, novērtētam un spējīgam brīvi paust savas emocijas. Saskarsme ar dzīvniekiem var stimulēt smieklus un prieka sajūtu cilvēkiem, kurus ir nomākušas slimības vai depresija.
Sociālās uzvedības ieguvumi
Dzīvnieku terapija var palīdzēt indivīdam kļūt sociāli aktīvākam. Dzīvnieki nodrošina drošu vidi, kurā cilvēki var izpētīt vienu no pamatvajadzībām – pieskārienus. Suņa, kaķa, zirga vai cita dzīvnieka glaudīšana, piemēram, var būt gan nomierinoša, gan tāda, kas rosina patīkamas sajūtas. Cilvēkiem ar sociālajām fobijām, autismu, psihiskajām saslimšanām saskarsme ar kādu mājdzīvnieku var palīdzēt veidot jaunas un veselīgas attiecības ar apkārtējiem. Smiekli un prieks, kas rodas no kontakta ar dzīvniekiem, savukārt var veicināt indivīda veiksmīgas saziņas izveidošanu ar savu veselības aprūpes speciālistu, psihoterapeitu, ģimenes locekļiem un citiem līdzcilvēkiem, kas ir būtiski ārstēšanas procesā.
Pozitīvās kognitīvās izmaiņas
Terapija palīdz samazināt stresu un bailes, kas savukārt izraisa pozitīvu ietekmi uz personas lēmumu pieņemšanas spējām. Šādā veidā indivīdam tiek palīdzēts pieņemt lēmumus rāmi, rūpīgi pārdomāti un racionāli, nevis krītot panikā un koncentrējoties uz stresa radīto notikumu. Vēl viens veids, kā dzīvnieki uzlabo cilvēka kognitīvās funkcijas, ir pašapziņas palielināšana. Dzīvnieki uz cilvēka noskaņojuma izpausmēm reaģē nekavējoties, sniedzot tūlītēju atgriezenisko saiti. Ja kāds, piemēram, uzsit sunim vai zirgam, viņš var tikt sakosts vai iespārdīts. Šī iemesla dēļ dzīvnieku terapija ir bijusi īpaši noderīga noziedznieku veselības un rīcības ietekmēšanā. Mācoties veidot kontaktu ar dzīvniekiem, neizmantojot tādas metodes kā iebiedēšanu un vardarbības pielietošanu, viņi tiek atalgoti ar dzīvnieka uzticību un lojalitāti.