"Dzīvības koks" atklāj Rozā lentītes mēnesi cīņā pret krūts vēzi
Piektdien, 1.oktobrī, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" rīkoja preses konferenci, lai pasludinātu oktobri par Rozā lentītes mēnesi arī Latvijā!
Pasaulē tieši oktobris ir Krūts veselības mēnesis, kura mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību onkoloģijas situācijas uzlabošanai – profilaksei, agrīnas diagnostikas nozīmībai, kvalitatīvai ārstēšanai, rehabilitācijas iespējām onkoloģiskajiem pacientiem, kā arī viņu ģimenes locekļiem. Latvijā Krūts veselības mēnesis būs informatīvu pasākumu kopums, kura laikā Rozā lentīte būs kā atgādinošs signāls par to, ka sievietei ir jārūpējas par savu veselību un regulāri jāiet uz pārbaudēm! Krūts veselības mēneša laikā iegūtie ziedojumi tiks novirzīti onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas ieviešanai Latvijā – nometnēm un rehabilitācijas centra izveidei.
Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm. Latvijā katru gadu no jauna diagnozi "krūts vēzis" izdzird apmēram tūkstotis sieviešu. Tas ir liels pārdzīvojums, bailes un neziņa ne tikai sievietei, bet ģimenei un draugiem.
Kā uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra Ķirurģijas bloka vadītājs, valsts galvenais speciālists onkoloģija un ķīmijterapijā Jānis Eglītis, tad Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm joprojām vērojams saslimstības pieaugums, mirstības pieaugums un stabili dzīvildzes rādītāji ir no 60- 70 % gadījumu, kamēr "vecajās" Eiropas Savienības valstīts vērojama saslimstības stabilizācija vai neliels pieaugums, mirstība samazinās un dzīvildzes pieaugums ir stabili 80- 90 % robežās. " Tas nozīmē, ka Latvijai un citām Austrumeiropas valstīm ir jāattīsta gan agrīna diagnostika, gan ārstēšana", uzsvēra Jānis Eglītis.
Savukārt Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs Arvīds Irmejs uzsvēra, ka aizvien vairāk pētījumu pierāda, ka tieši veselīgs dzīves veids ir vēža profilakses pamatā. "Lai novērstu krūts vēzi visa mūža garumā jābūt fiziski aktīviem, jālieto veselīgs uzturs un jāatturas no kaitīgiem ieradumiem, jo veselīgs dzīvesveids samazina risku saslimt ar krūts vēzi par 40. Taču, lai agrīni diagnosticētu krūts vēzi un sasniegtu labākus ārstēšanas rezultātus, visām sievietēm no 20 gadu vecuma vienu reizi mēnesī ieteicams veikt krūšu pašpārbaudes, bet visām sievietēm no 50 gadu vecuma jāveic bezmaksas skrīninga mammogrāfija vienu reizi divos gados.
Šobrīd Latvijā darbojas vēža skrīninga programma, kuras ietvaros sievietes vecumā no 50- 69 gadiem tiek aicinātas uz krūts mamogrāfijas izmeklējumiem. Statistika parāda, ka no izsūtītajiem vairāk kā 200 tūkstošiem uzaicinājumiem uz izmeklējumiem, līdz 2010.gada jūnijam atsaukušās tikai apmēram 18 % sieviešu. Tajā pašā laikā krūts vēzi joprojām diagnosticē novēloti apmēram 35 - 40% gadījumu, kas nav pieļaujami! Veselības norēķina centra Veselības aprūpes pakalpojumu departamenta Ambulatoro pakalpojumu daļas vadītāja Līga Gaigala klātesošos iepazīstināja ar jaunākajiem krūts vēža skrīninga programmas rezultātiem, norādot, ka bez pašu sieviešu līdzestības un aktīvas iesaistes skrīninga programmā, nevar sagaidīt pārāk pozitīvu rezultātu. Līga Gaigala uzsvēra, ka ļoti satraucoši ir tas, ka pat tad, ja sieviete atnāk uz pirmreizējo mammogrāfiju, bieži viņa neatnāk pēc rezultātiem vai arī neveic tālākus izmeklējumus, pat ja tādi nepieciešami.
"Iemesli, kāpēc sievietes neizmanto iespēju ir dažādi, tie ir gan emocionāli, gan finansiāli, tajā pašā laikā, jo vairāk runās par vēzi, par to, ka no tā var pasargāties, vai arī savlaicīgi atklājot, ārstēt, jo vairāk sievietes iesaistīsies arī skrīninga programmā", teica "Dzīvības koks" pārstāve Gunita Berķe, uzsverot, ka citu valstu, piemēram, Holandes pieredze rāda, ka tieši pacientu organizāciju iesaiste skrīninga informēšanas un uzraudzības procesā, veicina sabiedrības atbalstu valsts programmām.
Ir ļoti svarīgi nostiprināt Rozā lentītes tradīciju Latvijā, jo, runājot par kādu problēmu, tā kļūst saprotamāka un mazāk baisa. "Šogad rozā lentītei jākļūst par atgādinājumu, lai sieviete, vienalga, cik veca būtu, padomātu par veselību un aizietu pie ārsta, vai arī izmantotu skrīninga programmas priekšrocības un veiktu nepieciešamos izmeklējumus, ja viņa gadījumā saņēmusi Veselības norēķinu centra uzaicinājuma vēstuli" teica biedrības "Dzīvības koks" pārstāve Mārīte Vilcāne. "Dzīvības koks" ir apņēmības pilns veicināt sabiedrības izpratni un iesaisti problēmu apzināšanā, tāpēc šogad jau otro gadu pēc kārtas "Dzīvības koks" organizēja Rozā lentītes solidaritātes dienu (2010.gada 4.septembrī), kura ietvaros notika komandu atbalsta skrējiens un ziedojumu vākšanas kampaņa. Tagad jau iesāktajam turpinājums būs sadarbības partneru aktivitātēs: AVON, Lindex, Samsung, Fazer (Geisha), Hilding Anders un citi.
Rozā lentītes simbolam vajadzētu kļūt par atgādinājumu - Nebaidies, ej un pārbaudies!
TIKAI KOPĪGIEM SPĒKIEM MUMS IZDOSIES UZVARĒT!
Visi līdzekļi tiks novirzīti psihosociālās rehabilitācijas nometņu un rehabilitācijas centra izveidei krūts vēža pacientēm un viņu tuviniekiem.
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" dibināta 2004.gadā, un tā ir lielākā nevalstiskā organizācijas Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Biedrības mērķis ir aizstāvēt pacientu intereses nacionālā un starptautiskā līmenī, lai arī Latvijas pacientiem būtu iespēja saņemt kvalitatīvāko veselības aprūpi. "Dzīvības koks" ir Eiropas līmeņa organizāciju "Europa Donna" un "European Cancer Patient Coalition" biedrs. Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Krūts veselības mēnesi Latvijā organizē jau kopš 2005.gada.
Juta Šteinerte,
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks"
Liepu aleja Liepu aleja 11, Babīte, Babītes novads
www.dzivibaskoks.lv