medicine.lv skaitļos

Lietotāji online336
Aktīvie uzņēmumi12106
Nozares raksti1573
Ekspertu atbildes21477
Dzīve ar stomu – pārāk intīma sūdzībām (INTERVIJA) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Dzīve ar stomu – pārāk intīma sūdzībām (INTERVIJA)

Cilvēkiem, kam jādzīvo ar stomu, netrūkst baiļu un grūtību, kuras rada apjomu ierobežojumi, kādi ir noteikti valsts kompensētajiem stomas kopšanas līdzekļiem. Stomas lietotājiem vajadzētu par to runāt, taču šīs tēmas ir pārāk intīmas, un cilvēki par tām baidās vai kautrējas runāt, intervijā skaidro medmāsa ar ilggadēju pieredzi stomas pacientu aprūpē Jolanta Noskova.

Stoma – tās ir grūtības, kas reizēm rodas ārstēšanas procesu rezultātā. Tā ir mākslīgi izveidota atvere vēdera sienā zarnu satura vai urīna izvadīšanai (izvadstoma). Pastāv arī barošanas stomas (gastrostomas un enterostomas), taču grūtības, ar kurām gadiem ir jāsadzīvo, vairāk rodas saistībā ar izvadstomām – kolostomām, ileostomām un urostomām.

Stomas ierīkošanai operācijas rezultātā var būt vairāki iemesli, piemēram, resnās zarnas, taisnās zarnas vai urīnpūšļa vēzis, iekaisīgas zarnu slimības, iedzimtas saslimšanas vai anomālijas, durtas un šautas brūces un citi iemesli. Stoma var tikt izveidota līdz mūža galam vai arī uz laiku. Mūsdienās cilvēkam ar stomu nevajadzētu būt ierobežotai dzīves telpai, un stoma nav traucēklis ne attiecībām ar līdzcilvēkiem, ne karjerai, ne aktīvai atpūtai un ceļošanai. Stoma nedrīkstētu būt traucēklis pilnvērtīgai un aktīvai dzīvei.

Ir trīs stomu veidi zarnu satura vai urīna izvadīšanai. Kolostoma ir ķirurģiski izveidots atvērums vēdera priekšējā sienā, caur kuru ādas virspusē ir izvadīta daļa no resnās zarnas. Savukārt ileostomas gadījumā ādas virspusē ir izvadīta daļa no tievās zarnas. Daudzos gadījumos stomas nēsātājiem ar ileostomu tiek izņemta resnā zarna, un tās vietā ūdens un elektrolītu absorbciju daļēji veic tievā zarna. Urostoma ir ķirurģiski izveidots atvērums vēdera priekšējā sienā, caur kuru no organisma tiek izvadīts urīns, skaidro medmāsa.

Banner 280x280 Banner 280x280

Šķiet, jūsu pieredze ir tāda, ka par stomas lietotājiem Latvijā pārzināt teju visu vēsturi?

Patlaban es strādāju ģimenes ārsta praksē, kur ir daudz dažādu vajadzību un uzdevumu, ieskaitot stomu aprūpi, taču saistībā ar stomām man sanāk vairāk nekā 25 gadu pieredze. Rīgas 1. slimnīcas Stomas kabinetā sāku strādāt tad, kad to atvēra, no 1996. gada un tā līdz 2018. gadam. Kopš 1996. gada vismaz ierobežotā daudzumā stomas kopšanu kompensē valsts, bet līdz tam cilvēki dažādi izlīdzējās saviem spēkiem – ar lupatām, ar avīzēm, daži palika piekalti pie gultas un nekur negāja ārā. Stomu kopšanas materiālu gādāšana un iespējas to darīt aizsākās 90. gadu sākumā.

Dažiem no ārzemēm sūtīja materiālus, bija arī Krievijas ražojuma maisiņi, kas bija ļoti lieli un neērti. Stomu kopšanas aprīkojums nāca ar humāno palīdzību no Zviedrijas, līdz tika ieviests valsts finansējums. Sākumā valsts nodrošinātās normas bija vēl mazākas nekā tagad, vēlāk tās pārskatīja, bet jau kādus 15 gadus nekas nav mainījies.

Tātad arī mūsdienās vēl nav pietiekami materiālu?

To ir gaužām maz. Īpašu spriedzi tas rada tiem, kas nesen pārcietuši operāciju un ieguvuši stomu… Kamēr viņi pierod un saprot, kā un ko ir jādara, kamēr iemācās. Tur ir nianses, pie kā ir “jāpiešaujas”, un cilvēkam jāiemācās ar dzīvot ar stomu. Pat pieredzējušiem stomas lietotājiem mēdz nepietikt materiālu, bet iesācēji tos var iztērēt vairāk un ātrāk. Kad es vēl strādāju stomas kabinetā, tad bija cilvēki, kas pirka klāt materiālus par savu naudu, lai varētu iztikt, lai gan šie līdzekļi dārgi maksā. Bija arī tādi, kuriem radi un draugi no ārzemēm sūtīja. Kabinetā bija iespēja izlīdzēt, jo gadījās cilvēki, kuriem uztaisīta atkārtota operācija, pēc kā pamatnītes un maisiņi bija palikuši pāri, pacienti nemeta tos ārā, bet gan atnesa uz kabinetu, tad varējām materiālus izdalīt citiem.

Ja pēdējos gados nekas nav mainījies, tad cik īsti pietrūkst?

Kolostomai valsts nodrošina 40 maisiņu mēnesī. Jāņem vērā, ka kolostomas maisiņš ir jāmaina pēc katras vēdera izejas. Līdztekus tam jāievēro, ka tas ir slēgts maisiņš un higiēniski tos vajadzētu nomainīt vismaz no rīta, pēc nakts, un tad nomainīt otrreiz – uz nakti. Minimālais būtu – divi maisiņi diennaktī. Mūsu cilvēkiem patlaban pat divi nesanāk, jo tiek kompensēti tikai 40 maisiņi uz visu mēnesi. Gribētos, lai būtu vismaz 60, bet ideāli būtu, ja 90 vai 120 maisiņi mēnesī, lai cilvēks tiešām varētu droši justies. Tā ir elementāra higiēna, mēs taču vismaz divas reizes dienā sevi sakopjam, lai būtu svaigi dienai un lai tīri ieietu gultā uz nakts mieru. Ileostomas maisiņi ir 15 mēnesī – arī gauži par maz. Gribētos, lai ileomaisiņu būtu vismaz 30 mēnesī, lai varētu nomainīt katru dienu. Un tāpat ar urostomas maisiņiem, kuri ir kompensēti 20 maisiņi mēnesī, bet vajadzētu vismaz 30 maisiņu – tā, lai katru dienu var nomainīt. Savukārt, runājot par pamatnēm, trīs mēnešos ir paredzētas 25 pamatnes, no kā mēnesī sanāk kādas astoņas... Lai cilvēks būtu drošs, labāk būtu vismaz desmit pamatnes mēnesī jeb 30 trīs mēnešos. No praktiskās pieredzes jāpiebilst, ka, ja būtu lielākas normas uz pamatnēm un maisiņiem, tad cilvēkiem vajadzētu mazāk pārējo palīglīdzekļu, kuriem pat nav ierobežojumu un tos valsts kompensē tik, cik ir nepieciešams. Savlaicīgi nomainot maisiņus vai pamatnes, mazinātos ādas bojājumi, un atkristu nepieciešamība izmantot tik daudz palīglīdzekļu ādas dziedēšanai.

Ļoti gribētos, lai mūsu cilvēkiem ar stomu būtu pieejamas arī novitātes. Kā zināms, visas tehnoloģijas attīstās, tostarp arī stomu pamatnītes, kurām jaunāki modeļi nav iekļauti kompensācijā. Būtu labi, lai arī jaunos veidus kompensētu. Neizbēgami cilvēks paliek slaidāks vai varbūt uzbarojas, tāpat ir jaunas sievietes, kurām ir stoma, un, iestājoties grūtniecībai, arī ķermenis mainās un līdz ar to prasības pret stomas pamatni. Jaunā tipa pamatnes pielāgojas ķermeņa formām un izmaiņām. Un vēl ir bērni. Bērniem arī mēdz būt stomas, un, nezinu, vai kāds no bērnu vecākiem par to ir runājis, bet pie mums bērniem ir pieejama tikai viena veida – salīdzinoši smagnēja – pamatnīte un maisiņš. Gribētos jaunāku modeli mazulīšiem, lai atvieglotu dzīvi.

Vai stoma ir uz visu atlikušo mūžu vai arī var būt pārejoša?

Nav gluži tā, ka stoma visiem būtu uz visu mūžu, un tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Daļai cilvēku stoma ir uz noteiktu laiku, pēc kā ir iespēja veikt atkārtotu operāciju, stomu slēgt, un cilvēks var atgriezties savā ierastajā ritmā. Bet lielai daļai tas tiešām ir uz visu atlikušo mūžu. Vairums ir pēc onkoloģisko saslimšanu operācijām, tad ir daļa gados jaunu pacientu, kam ir nopietna zarnu saslimšana – kolīts, čūlainais kolīts, kad bojāta resnā zarna. Tad var gadīties, ka pēc operācijas stoma paliek uz visu atlikušo mūžu. Un tie pārsvarā ir gados jauni cilvēki, kas pēcāk ar visu stomu varētu atgriezties darba tirgū, dzīvot pilnvērtīgi, ja vien stomas kopšanas materiālu būtu pietiekoši.

Kā jums šķiet, kāpēc tik ilgi saglabājušies šādi nepietiekami kompensēto materiālu limiti?

Varbūt cilvēkiem ar stomu vajadzētu būt aktīvākiem, pašiem iet un prasīt. Kad es vēl strādāju stomas kabinetā, jau tolaik tika rakstīts, ka pacientiem nepietiek, un prasīts ierēdņiem, lai palielina maisiņu un pamatnīšu skaitu, uz ko mums bija atbilde, ka no pacientu puses it kā neesot nekādu sūdzību, un ierēdņi izdarot secinājumus, ka visi ir apmierināti. Laikam mums tā mentalitāte ir tāda, ka, kamēr nesmelsies pavisam mutē, tikmēr paši neko nedarīs. Vēl daudzi nepamana, ka pacientiem ir grūti ko tādu prasīt. Cilvēkiem ar stomu ir neērti par to runāt, jo tā ir intīma lieta. Līdzīgi ne labprāt cilvēki iesaistās skrīningos, taču ir lietas, kas ir pašu rokās, un ir lietas, kur vajadzētu valsts atbalstu. Stomas pacientiem kompensēts tiek ļoti par maz. Sevišķi, ja ir runa par gados jauniem cilvēkiem, kuri ir spējīgi atgriezties darba tirgū. Ja nepietiek maisiņu, tad arī darbā nevar būt drošs, un, ja kaut kas notiek, tad ko jaunais cilvēks darīs, kur liksies…

Dati par situāciju Latvijā

 • Latvijā ir 2000 stomas nēsātāju*, ~25% no tiem darbspējīgā vecumā. Vairākums šo pacientu ar stomu dzīvos līdz mūža galam.
 • Valsts kompensēto produktu apjoms ir nepietiekams, to limitu apmērs kopš 2005. gada nav mainījies.
 • Latvijā vienam pacientam ar stomu mēnesī tiek nodrošināti 40 kolostomas maisiņi, kas nomaināmi pēc katras vēdera izejas. Tas ir nepietiekami, lai nodrošinātu higiēnu un lai dienu sāktu un beigtu ar tīru maisiņu. Normālai ikdienas dzīvei ir nepieciešami 90 valsts apmaksāti kolostomas maisiņi* mēnesī.
 • Drenējamo (ileo un uro) valsts kompensējamo maisiņu daudzums ir 15-20 gab./mēnesī, kas pat nav viens maisiņš dienā! Normālai ikdienas dzīvei ir nepieciešami 30 valsts apmaksāti drenējamie maisiņi* mēnesī.
 • Pēc profesionālo asociāciju rekomendācijām pacientam nepieciešamas vismaz 10 divdaļīgo sistēmu pamatnes mēnesī, šobrīd Latvijā tikai 8 pamatnes.​
 • Salīdzinoši Ungārijā, Čehijā, Slovākijā un Igaunijā ir kompensēti vismaz 30 drenējamie maisiņi mēnesī un 60-90 kolostomu maisiņi.
 • Nepietiekamo apjomu pacienti spiesti iegādāties par saviem līdzekļiem, kas pakļauj saslimušos nabadzības riskam, rada lielāku nevienlīdzību sabiedrībā, no kā Latvijā cenšamies izbēgt.
 • Ir nepieciešams palielināt stomas aprūpes produktu limitu, ko nodrošina valsts.​

*Cilvēkiem ar stomu urīna un fēču savākšanai un ādas aizsargāšanai ir speciālas stomas aprūpes ierīces. Stomas aprūpes produktu pareiza un savlaicīga nomaiņa nodrošina to, ka zarnu saturs un urīns nenonāks uz ādas un to nebojās. Higiēnu nodrošina stomas aprūpes produkti, kas nepieciešami, lai pacienti nebaidītos iziet sabiedrībā un tiem būtu iespējams droši atgriezties darba tirgū.​

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

EVOLU nano AIR MINI – tas ir inovatīvs risinājums rūpēm par jūsu un jūsu tuvinieku veselību. Uzzināsim par šī inhalatora priekšrocībām, kas padarīs ārstēšanas procesu efektīvāku un ērtāku!

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Ādas kopšanas līdzekļu izvēle nav jābūt cīņai pret ādas novecošanos, bet drīzāk rūpēm par ādu. Hialuronskābe ir viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem mitrinātājiem. Noskaidrosim, kāpēc ieteicams iekļaut hialuronskābes serumu savā ikdienas rutīnā!

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir osteopātija? Osteopātija ir medicīniskās diagnostikas un ārstēšanas sistēma. Tās pamatā ir filozofija par struktūras (anatomiskā uzbūve) un funkcijas (fizioloģija) vienotību, kā arī cilvēka ķermeņa spēju pašatjaunoties un pašdziedināties.

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Rūpes par citiem – gan profesionāli, gan ģimenē – paņem ļoti daudz spēka. Cilvēkiem, kas to dara, ir nepieciešams stiprs atbalsts, lai viņi varētu turpināt rūpēties par citiem. Aprūpes skola ir tapusi, lai sniegtu šo atbalstu.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā