Dziedinošs uzturs veselībai
Raksta autore: Silvija Ābele, PhD, Mg.sc.sal., LicISH, CGP, Uztura speciāliste, Uzturzinātniece, Sertificēta GAPS uztura konsultante
Meklējot veselīga uztura vadlīnijas, cilvēks nereti jūtas pazudis šodienas informācijas pārbagātībā. Tik daudz dažādu diētu un brīžam pilnīgi pretēju ieteikumu! Kā neapjukt, kā atrast to, kas katram būtu vispiemērotākais uzturs? Sabiedrībā joprojām dominējošās veselīga uztura nostādnes balstītas uz vairāk nekā 40 gadu veciem priekšstatiem par veselīgu uzturu – mums ieteica ēst vairāk graudaugu un mazāk tauku. Rezultātu šādam uzturam varam redzēt, pavērojot, cik kopumā slimi ir cilvēki – mums ir aptaukošanās, diabēta, sirds un asinsvadu slimību, hronisko un autoimūno diagnožu epidēmija.
Nepareizs uzturs ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas veicina slimības. Ja vēlamies labāku veselību, jāmaina uztura paradumi. Te nav ne īsceļu, ne apkārtceļu, nav ne brīnumzālīšu, ne maģisku procedūru. Tās ir apzinātas izvēles ikdienā, tā ir mūsu katra atbildība gribēt būt veselam un tad sākt ar pirmo soli veselības virzienā. Izvēle, atbildība, darīšana. Katrā no mums Daba ir ielikusi ķermeņa spēju dziedināties, mums atliek tikai tam piegādāt pareizos resursus.
Grieķu ārsts Hipokrāts (460-370 BC) jau pirms 2 tūkstošiem gadu zināja, ka visas slimības sākas zarnās un ka, ar uzturu uzlabojot gremošanas trakta veselību, iespējams mazināt daudzu slimību simptomus. Viens no šādiem ceļiem uz veselību ir GAPS uzturs. GAPS ir medicīniski pamatota ārstnieciska uztura programma, kas palīdz sakārtot gremošanas trakta funkcijas, kas ir pamats mūsu veselībai.
Burtu kombinācija GAPS sevī apkopo divus terminus: Gut and Psychology Syndrome – zarnu trakta un psiholoģisko traucējumu sindromu – un Gut and Physiology Syndrome, kas apskata zarnu trakta veselības nozīmi cilvēka fiziskās veselības aspektā. GAPS uztura koncepta autore ir ārste Nataša Kempbela-Makbraida (Natasha Campbell-McBride). GAPS ir atveseļojoša uztura programma, kam pamatā ir samazināta ogļhidrātu satura uzturs.
Ikdienā ievērojot GAPS uztura ieteikumus – mazinot saldumu, graudaugu un pārstrādātās pārtikas daudzumu uzturā –, kā arī rūpējoties, lai pietiekamā daudzumā un regulāri ēdam labos taukus, gaļas kauliņu buljonu un zupas, skābētos un raudzētos produktus, kā arī citus GAPS atļautos produktus, kas palīdz zarnām atveseļoties, mēs varam dot savam organismam iespēju sadziedēt kuņģa-zarnu trakta gļotādu, uzlabot gremošanas fermentu izdali, kā arī optimizēt zarnu mikrobiomu. Optimāla gremošanas trakta veselība dos iespēju apēsto ēdienu labi sagremot molekulārā līmenī, uzturvielas asimilēt asinsritē un izmantot tur, kur organismam tās visvairāk nepieciešamas.
Video uztura speciāliste Silvija Ābele stāsta par gaļas/kauliņu buljona devumu veselībai, kā arī pastāsta, kā buljonu pagatavot.
GAPS uztura principi dod pozitīvu ieguldījumu cilvēka fiziskajā un mentāli emocionālajā veselībā, kā arī vispārējā labsajūtā. GAPS uztura terapija ir dziedinošs ceļš uz veselību cilvēkiem ar dažādām diagnozēm un fiziskiem un mentāli emocionāliem simptomiem, bet grāmatā iekļautās zināšanas praktiski var izmantot ikviens cilvēks, lai būtu vesels. GAPS uzturs piemērots arī bērniem, grūtniecēm un māmiņām, kas zīda mazuli.
Silvija Ābele ir šobrīd vienīgā uztura speciāliste un uzturzinātniece Latvijā, kas specializējas GAPS uztura terapijā, turklāt viņai tuva holistiska pieeja cilvēka organismam un veselībai. Silvija pieņem Terapijas centrā “Skaņas un mūzika”. Pieteikties konsultācijām var TE!
S. Ābele arī regulāri rīko GAPS apmācības grupās. Atsauksmes par Silvijas Ābeles darbu var lasīt ŠEIT!
Silvija Ābele veikusi divus pētījumus par GAPS uzturu – bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST), kā arī bērniem ar uzmanības deficītu un hiperaktivitāti (UDHS).
- Pētījuma rezultāti par GAPS uzturu bērniem ar AST publicēti zinātniskajā literatūrā – https://sciendo.com/article/10.2478/prolas-2021-0062.
Par šī pētījuma rezultātiem latviešu valodā var lasīt te – https://www.curantur.lv/gaps/petijums-gapsscd-uzturs-autiskajiem-berniem/. - Par GAPS/UDHS pētījuma rezultātiem var uzzināt video
Tagad par GAPS latviešu valodā var lasīt nesen izdotajā iztulkotajā GAPS autores grāmatā “GAPS: Gremošanas trakta un psiholoģisko traucējumu sindroms”, tajā aprakstīta zarnu veselības un smadzeņu darbības savstarpējā saikne. Iepazīties ar grāmatas saturu, kā arī GAPS grāmatu iegādāties var TE!
Silvija Ābele
PhD, Mg.sc.sal., LicISH, CGP
Uztura speciāliste, Uzturzinātniece
Sertificēta GAPS uztura konsultante
Holistiskās medicīnas praktiķe
https://www.facebook.com/veseliba.uzturs
https://www.instagram.com/silvijaabele
Foto: Baiba Tarziera (Reiz bija)