Dzeramais ūdens veselībai
Tas noskaidrots komunikācijas, tirgus un sabiedriskās domas izpētes aģentūras "A. W. Olsen & Partners" veiktajā ekspertu aptaujā par godu Pasaules ūdens dienai, kas šogad tiek atzīmēta 22. martā. Tajā pat laikā likumdošana paredz, ka dzeramais ūdens, kurš neatbilst visām prasībām, bet ir veselībai nekaitīgs, tomēr ir piegādājams patērētājiem.
Ūdens nozīme
Ir medicīniski noskaidrots, ja cilvēks zaudē 2% ūdens organismā, tad pazeminās darba spējas un rodas trauksmes sajūta. Ja tiek zaudēti 10% ūdens no kopējās ķermeņa masas, tad rodas nopietni funkcionāli traucējumi: runas, redzes, dzirdes traucējumi, parādās murgi, halucinācijas un apziņas zudumi. Zaudējot 15-20% ūdens iestājas nāve nervu un sirds - asinsvadu sistēmas neatgriezenisko bojājumu dēļ. Bez ūdens nav iespējama smadzeņu un nervu sistēmas darbība.
"Nepietiekamas ūdens uzņemšanas gadījumā asinis var kļūt biezākas un sarecēt, tas veicina mikrotrombu veidošanos mazos asins vados, kas var izraisīt ģīboņus un sirdstriekas. Provocējas arī žultsakmeņu un nierakmeņu veidošanās," stāsta Edgars Bodnieks, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Internās medicīnas klīnikas gastroenterologs – dietologs. "Ja cilvēks iekšķīgi lieto nepietiekami daudz šķidruma, tad netiek skalota urīnvadu sistēma, kas sekmē dažādu infekciju attīstību. Veselam pieaugušajam cilvēkam dienā ir jāizdzer tik daudz ūdens, lai dienā veidojas apmēram 2 litri urīna," iesaka Māris Jakubovskis, Rīgas Austrumu slimnīcas urologs. Taču svarīgi ir ne vien lietot ūdeni, bet arī raudzīties, lai tas būtu tīrs. Kā uzsver aptaujātie mediķi, ūdens kvalitāte ir svarīga visiem cilvēkiem jebkurā vecumu grupā – sākot ar bērnu mātes miesās un beidzot ar sirmgalvjiem.
Medicīnas sabiedrības "ARS" ginekoloģe Ilze Vidnere norāda, ka ūdens, kādu patērē sieviete arī viennozīmīgi ietekmē viņas vēl nedzimušo bērnu. "Netīrs ūdens var saturēt zarnu nūjiņas vai dizentērijas baktērijas, kas izraisa infekcijas. Ja sieviete ir stāvoklī, tad šāda infekcija var atstāt arī negatīvu iespaidu uz augļa attīstību. Savukārt gāzēts ūdens veicina vēdera uzpūšanos, kas grūtniecēm rada diskomforta sajūtu," stāsta ginekoloģe, uzsverot, ka mums arī nekādā gadījumā nevajadzētu dzert destilētu ūdeni.
"Veselai sievietei dienā ir jāizdzer vidēji no 1 līdz 1,5 litra ūdens, bet grūtniecei, tieši sākotnējā grūtniecības periodā, pat vēl vairāk," norāda ginekoloģiskās slimnīcas "LAGS-CENTRS" ginekoloģe Marina Ignatenko, uzsverot, ka ūdens tīrība ir svarīga gan lietojot to ārīgi, gan arī iekšķīgi.
Īpaši jādomā par bērniem, jo bērna organisms ir jutīgs pret paaugstinātu temperatūru, jo bērns mazāk svīst. "Netīrs ūdens var izraisīt dizentēriju un citas zarnu infekcijas, kā arī A hepatītu un stafilodermiju," norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dietoloģijas nodaļas virsārste Diāna Zagorska, atzīmējot, ka destilētu ūdeni nav paredzēts lietot ikdienas uzturā.
Mediķi uzsver, ka ūdens, kas mums tek mājās no krāna, satur hloru. Hlors ir kancerogēns, kas sadedzina molekulas. Tāpat Latvijā ūdens satur daudz kalciju un dzelzi, kas arī ir kaitīgi cilvēka organismam. Ūdens vislabāk saglabā savas īpašības, ja to filtrē.
"Ir divu veidu piesārņojumi, kas ūdeni var padarīt cilvēkam kaitīgu. Pirmie ir dažādi ķīmiskie aģenti, smagie metāli, toksiskie piesārņojumi. Otrie ir bakterioloģiskie piesārņojumi, kas ir ūdenim no zemām, purvainām vietām vai ūdens ieguves vietām tuvu notekūdeņiem," norāda E. Bodnieks, iesakot pārtikā izvēlēties lietot avota, dziļurbuma vai speciāli filtrētu ūdeni.
"Ja domā, kādu ūdeni izvēlēties, tad būtībā vārīts un atdzesēts ūdens nav veselīgs, jo tas ir nedzīvs, tāpēc urologs iesaka ikdienā lietot avota ūdeni. Taču nevis veikalā pirktu, bet no kāda avota dabūtu," atzīmē M. Jakubovskis, uzsverot, ka svarīgākais ir uzņemt pēc iespējas mazāk vielu, kas nav vajadzīgas mūsu organismam.
"22. martā visa pasaule atzīmē ūdens dienu, kas ir vēl viens iemesls padomāt par to, ko mēs dzeram. Ūdenī viegli šķīst daudz dažādu indīgu vielu. Tāpēc mūsu dzeramā ūdens avoti ir burtiski pilni ar simtiem potenciāli kaitīgu savienojumu, kas var atstāt ilgstošu, nelabvēlīgu iespaidu uz mūsu veselību," stāsta SIA "Zepter International Baltic" valdes loceklis Konstantīns Tjagnirjadko, piebilstot, ka par godu Pasaules ūdens dienai uzņēmuma Rīgas birojā katrs interesents var bez maksas pārbaudīt sava krāna ūdens kvalitāti.
"Konstatēts, ka dzeramā ūdens sastāvā esošo ķīmisko vielu izcelsmes avots var būt pesticīdi vai herbicīdi, rūpnīcu atkritumi, gaisa piesārņojums un satiksmes radītais piesārņojums. Arī minerālā ūdens patēriņš ikdienā nav ieteicams," informē K. Tjagnirjadko. "Ārsti uzskata, ka augstais minerālu un savienojumu saturs var radīt apgriezto efektu organismā, ja šis ūdens tiek patērēts ievērojamos daudzumos. Kā piemēru var minēt nātriju, kas paaugstina asinsspiedienu vai nitrātus un nitrītus, kas traucē skābekļa padevi."
Krāna ūdens
Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, 2006. gadā palielinājusies dzeramā ūdens neatbilstība ķīmiskajiem un mikrobioloģiskajiem rādītājiem. Iespējamais iemesls neatbilstībai pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem ir ūdensapgādes sistēmas apsaimniekošanas problēmas, proti, nesavlaicīgi veiktā ūdensapgādes sistēmu skalošana un profilaktiskā dezinfekcija.
Izvērtējot auditmonitoringa rezultātus, kvalitātes un nekaitīguma prasībām neatbilstošu ūdeni saņem 25% iedzīvotāju, pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem - 1,2% iedzīvotāju, liecina Sabiedrības veselības aģentūras dati.
DELFI sievietēm
19. marts 2008 13:55