Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi
Dzemdes mioma (fibroma, mezgls) ir visbiežāk sastopamais labdabīgais dzemdes veidojums sievietēm. Ja mezgls rada sūdzības, ir nepieciešama ārstēšana, un tās veida izvēle ir īpaši svarīga sievietēm, kas plāno grūtniecību. Šādos gadījumos izvēles ārstēšanas metode ir laparoskopiska vai histeroskopiska mezgla izņemšana jeb miomektomija. Ja grūtniecība vairs netiek plānota, iespējams veikt dzemdes izņemšanu (histerektomija) vai mezgla embolizāciju. Medikamentoza ārstēšana miomas mezglu gadījumā iespējama tikai īslaicīgi. Laparoskopisku un histeroskopisku miomektomiju, kas ir dzemdi saglabājoša operācija, Dr. Juris Vītols veic jau kopš 1998. gada.
Kādas sūdzības var radīt dzemdes mioma un kad būtu jāveic miomektomija
Miomektomija būtu rekomendējama gadījumos, ja:
• ir sūdzības par izteiktu asiņošanu mēnešreižu laikā vai netkarīgi no tām,
• ir sāpes, spiediena sajūta un/vai diskomforts vēdera lejas daļā,
• ir urinācijas un/vai vēdera izejas traucējumi,
• mezgls palielinās izmērā,
• ir neizskaidrota neauglība – vairāk kā gadu neiestājas grūtniecība un nav citu noskaidrotu neauglības iemeslu,
• atkārtoti zaudēta grūtniecība.
Arī 3 cm lieli mezgli, kas nedeformē dobumu, var būt neauglības un atkārtotu abortu iemesls, jo, lai arī pacientei nav sāpes vai izteikta asiņošana, mezgls var radīt iekaisīgas pārmaiņas dzemdes sienā, kas var ietekmē grūtniecības iestāšanos un tālāku attīstību.
Miomu veidi pēc to novietojuma dzemdes sienā
Svarīgāks rādītājs par mezgla izmēru ir tā novietojums dzemdes sienā, jo tas noteiks sūdzību raksturu, kā arī norādīs to, kura no ķirurģiskās ārstēšanas metodēm jāizvēlas – laparoskopija vai histeroskopija. Lai aprakstītu dzemdes miomas lokalizāciju, tiek izmantota FIGO (Interantional Federation of Gynecology and Obstetrics) klasifikācija, kas mezglus iedala 8 tipos, kā arī vienā hibrīdtipā (2–5). 0.,1. un 2. tipa mezglu gadījumā nepieciešams veikt histeroskopisku mezgla rezekciju. Pārējo miomu tipu gadījumos jāveic laparoskopiska miomu izņemšana, arī hibrīdmezgla gadījumā, kas reizēm maldīgi tiek novērtēts kā histeroskopiski ārstējams. Gadījumos, ja dzemdē atrodami dažādu tipu mezgli, vienas operācijas laikā iespējams veikt gan laparoskopisku, gan histeroskopisku miomas mezgla izņemšanu.
Autors: dzemdes_mioma
Laparoskopiska miomas mezgla operācija
Laparoskopiska miomektomija ir pamatārstēšanas metode 3. līdz 8. tipa, kā arī hibrīdmezglu gadījumā. Laparoskopisku miomektomiju veic vispārējā narkozē pa trīs līdz četriem maziem (0,5–1 cm gari) griezieniņiem vēdera lejasdaļā. Operācija sastāv no vairākiem etapiem, bet svarīgākie no tiem ir mezgla izlobīšana un miomas ložas sašūšana. Lai uzlabotu veiksmīgu dzīšanu, novērstu asiņošanu un mazinātu miomas atkārtošanās risku, īpaši svarīga ir pareizas plaknes atrašana mezgla izlobīšanas laikā. Nozīmīgākais šīs operācijas etaps ir izņemtā mezgla ložas sašūšana, kas laparoskopiski izdarāma ar teicamiem rezultātiem. Sašūšanas kvalitāti nosaka izvēlētā speciālista laparoskopiskās šūšanas prasmes un pieredze. Dr. Jurģis Vītols tās pierādījis arī Eiropas līmenī, kad 2018. gadā izcīnija uzvaru ESGE (European Society for Gynaecological Endoscopy) Winners programmas ietvarā rīkotajās laparoskopiskās šūšanas sacensībās. Pēc šādas operācijas paciente jau vakarā var ēst un brīvi kustēties, bet nākamajā dienā doties mājās.
Laparoskopiskai miomektomijai ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar laparotomisku (vaļēja operācija ar griezienu) miomektomiju:
• mazākas pēcoperācijas sāpes,
• mazāks asinszuduma risks,
• mazāks operācijas un pēcoperācijas komplikāciju risks,
• ātrāka atlabšana un spēja ātrāk atsākt ikdienas aktivitātes,
• mazāks mezgla atkārtošanās risks,
• labāks kosmētiskais efekts.
Maldīgs ir uzskats, ka mezgli, kas lielāki par 6–7 cm, nav izoperējami laparoskopiski. "JV klīnikas" ārsti veiksmīgi laparoskopiski ārstē arī mezglus, kas lielāki pat par 10 cm. Nepieciešamības gadījumā laparoskopijas laikā pieejamas dažādas metodes asiņošanas riska samazināšanai, piemēram, asinsvadu īslaicīga klipēšana.
Tomēr arī laparoskopiskai miomektomijai ir savi ierobežojumi un tās pielietojums var nebūt iespējams gadījumos, kad:
• mezgli ir ļoti lieli (>10–12cm),
• mezgli ir lieli un to ir daudz (vairāk kā 3–5 mezgli, kas katrs pārsniedz 5–6 cm).
Tomēr katrs gadījums jāizvērtē individuāli, jo svarīgāks par mezgla izmēru ir tā novietojums. Arī mezglus, kas lielāki par 12 cm, ir iespējams izoperēt laparoskopiski, ja tie ir novietoti viegli sasniedzamā lokalizācijā.
Histeroskopiska miomas mezgla operācija
Histeroskopiska mezgla rezekcija (izgriešana) veicama nultā, pirmā un otrā miomas tipa mezgliem. Operācija norit īslaicīgā anestēzijā, kad caur dzemdes kaklu tās dobumā ievada speciālu instrumentu, ar ko vizuālā kontrolē veic mezgla izgriešanu. Histeroskopiski iespējams izņemt arī mezglus, kas lielāki par 4 cm. Pēc operācijas dzemdes dobumā bieži ievietojam speciālu gēlu, lai mazinātu iespējamu saaugumu veidošanos un uzlabotu grūtniecības iestāšanās iespēju. Paciente var doties mājās jau operācijas dienas vakarā.
Rekomendācijas pēc dzemdes miomas izņemšanas
Gan pēc lielu mezglu histeroskopiskas, gan laparoskopiskas miomektomijas, it īpaši, ja laparoskopiski atvērts dzemdes dobums, četru līdz sešu nedēļu laikā pēc operācijas rekomendējam veikt diagnostisku histeroskopiju, lai atklātu un novērstu iespējamus saaugumus. Tos iespējams uzreiz šķelt, lai tie nākotnē nekavētu grūtniecības veiksmīgu iestāšanos.
"JV klīnikas" ārsti var lepoties ar lielāko pieredzi Latvijā dzemdes miomas laparoskopiskā un histeroskopiskā mezglu izņemšanā. Šāda veida ārstēšana nodrošina labāku pēcoperācijas periodu un mazina iespējamos operācijas riskus. Lai rezultāts būtu efektīvāks un veiksmīgāks, aicinām veikt savlaicīgu diagnostiku un nepieciešamības gadījumā – ārstēšanu.
Vairāk informācijas par dzemdes miomu, vai nepieciešams to ārstēt, kā arī par citiem ginekoloģiskiem jautājumiem "JV klīnikā" konsultē Dr. Juris Vītols un Dr. Jurģis Vītols.
Vairāk lasiet – https://jvklinika.lv/dzemdes-mioma/.
Tuvāk iepazīties ar "JV klīnikas" sniegtajiem pakalpojumiem iespējams klīnikas mājaslapā www.jvklinika.lv, kā arī Facebook lapā. Pieteikties vizītei iespējams, zvanot uz reģistratūras tālruni +371 27 835 618.