Dzemdes mioma skar vidēji katru trešo sievieti
Vidēji katra trešā sieviete savas dzīves laikā sastopas ar diagnozi - dzemdes mioma, un visbiežāk tā parādās ap 35–55 gadu vecumu. Lai gan veidojums ir labdabīgs, tas var radīt nopietnas problēmas veselībai un sagādāt daudz jautājumu un bažu.
Portālā Tikaisievietem.lv notika aptauja par dzemdes miomu. Uz jautājumiem, tika aicinātas atbildēt sievietes, kuras savā dzīvē saskārušās ar šo veselības problēmu - dzemdes miomu. Aptaujā piedalījās 1175 sievietes.
No visām respondentēm 42,5% sieviešu apstiprināja, ka viņām ginekologs ir diagnosticējis dzemdes miomu, t.i., dzemdes mioma bija 479 sievietēm. Dzemdes mioma bija diagnosticēta gandrīz 10% sieviešu vecumā līdz 30 gadiem, 35% sieviešu vecumā no 31-40 gadiem, 61% sieviešu vecuma grupā no 41-50 gadiem un 74% sieviešu, kurām ir 51 vai vairāk gadu.
Aptaujas rezultāti liecina, ka dzemdes miomas risks palielinās līdz ar sievietes vecumu, tomēr skar arī jaunas sievietes, kuras vēl ir reproduktīvajā vecumā, tas ir, vecumā, kad sieviete var vēl radīt bērnus. Diemžēl, nereti tieši dzemdes mioma ir iemesls, kad sapnis par ģimeni ir jāaizmirst, jo sieviete nevar atļauties jaunākās medicīniskās ārstēšanas iespējas, kas samazina dzemdes miomu, un ir jāpaļaujas uz valsts apmaksātajām iespējām, tai skaitā dzemdes miomas operāciju, iespējams, pat dzemdes izņemšanu.
Visbiežāk miomas mezgli rodas dzemdes muskuļa iekšpusē, izraisot ļoti spēcīgu asiņošanu. Uzstājīgi par sevi liek manīt miomas mezgli, kas lielāki par pieciem centimetriem diametrā. To dēļ ievērojami var palielināties dzemde, nospiežot blakus orgānus un traucējot asinsriti mazajā iegurnī. Spēcīga menstruālā asiņošana parasti rada arī anēmiju jeb būtisku dzelzs trūkumu organismā. Tāpat miomas dēļ vari just sāpes un spiediena sajūtu vēderā un pat saskarties ar neauglības problēmu.
Ārstu praksē ir gadījumi, kad sievietes sadzīvo ar dzemdes miomas radītajām veselības problēmām pat piecus gadus un ilgāk. Arī aptaujā, atbildot uz jautājumu: "Vai esi uzsākusi dzemdes miomas ārstēšanu? ", tikai 55% sieviešu, kurām ir diagnosticēta dzemdes mioma, atbildēja apstiprinoši. 45% sieviešu atbildēja: "Nē, mēģinu to ignorēt, sadzīvot ar šo diagnozi"!
Sievietēm, ieklausoties savā ķermenī, vajadzētu atpazīt dzemdes miomas simptomus un vērsties pie sava ginekologa uzreiz, kad jūtamas kādas no slimības pazīmēm. Ārsti uzsver, ka dzemdes miomas simptomus nevajag ignorēt, tie ir jāārstē vai reizēm pat jāoperē. Protams, pateikt "jā" operācijai vienmēr ir psiholoģiski smags lēmums. Īpaši gadījumos, kad problēmu nevar atrisināt ar miomas mezglu izlobīšanu, un sievietei jādod piekrišana dzemdes izņemšanai.
Speciālisti norāda, ka mūsdienās, pirms galējā varianta - operācijas - ir jāveic viss iespējamais, lai risinātu veselības problēmu, saglabājot sievietes veselumu: "Vēl nesenā pagātnē operācija vai dzemdes izņemšana bija teju vienīgā dzemdes miomas ārstēšanas metode, bet mēs dzīvojam 2015.gadā, kad iespējas ir daudz plašākas, atliek tikai iet pie ginekologa un izrunāties. Galvenais, nepaslēpties un nenoliegt, ka problēma ir. Dzemdes mioma mūsdienās ir ārstējama un nereti tās esamība, pēc medikamentozās terapijas lietošanas, nav šķērslis arī ilgi kārotajai grūtniecībai."