Dzelzs preparāti vai dabīgie mikroelementa avoti: kas efektīvāks?
Dzelzs ir viens no svarīgākajiem mikroelementiem, kas nepieciešams skābekļa transportēšanai uz organisma šūnām un audiem, enerģijas nodrošināšanai, imunitātes stiprināšanai un anēmijas jeb mazasinības novēršanai. Taču dzīvesveida vai kādu slimību, kas kavē dzelzs uzsūkšanos organismā, dēļ var veidoties tā deficīts. Tādā gadījumā noteikti ir jālieto dzelzs preparāti, kā arī jāpadomā par dažādu pārtikas produktu iekļaušanu ēdienkartē. Taču – kurš no abiem risinājumiem ir efektīvāks? Noskaidrojiet to raksta turpinājumā!
Dzelzs deficīts organismā – galvenās pazīmes
Ja ir aizdomas par dzelzs trūkumu, ātrākais un efektīvākais veids, kā par to pārliecināties, ir, veicot asins analīzes. Ja tiek konstatēts šī mikroelementa deficīts (optimālais hemoglobīna references intervāls pieaugušajiem ir: 12–15 g/dL), tas nozīmē, ka šūnas skābekli saņem nepietiekamā daudzumā, izraisot virkni veselības problēmu, kas var izpausties kā:
- izteikts nogurums un nespēks;
- galvas reiboņi;
- elpošanas grūtības;
- paātrināta sirdsdarbība;
- bāla āda un gļotāda;
- trausli nagi un lūstoši mati;
- pazemināta apetīte.
Jāņem vērā, ka minētie simptomi var liecināt arī par kādām citām veselības problēmām, tāpēc jebkuru sūdzību gadījumā ieteicams doties pie ģimenes ārsta, kurš tālāk nosūtīs uz vajadzīgajiem izmeklējumiem, lai noskaidrotu sliktās pašsajūtas cēloni un piemēros atbilstošu terapiju.
Nepieciešamā dzelzs diennakts deva
Dzelzs ir jāuzņem katru dienu un jo īpaši grūtniecības laikā, jo tas nodrošina pietiekama skābekļa daudzuma piegādi auglim, kas ir būtiski mazuļa augšanā un attīstībā, samazina anēmijas risku un ir nepieciešams veselai placentai.
Rekomendējamā diennakts deva:
- bērniem: 8–10 mg;
- sievietēm: 18 mg;
- vīriešiem: 8 mg;
- grūtniecēm: 27 mg.
Dzelzs uzņemšana
Dzelzs ir atrodams dažādos pārtikas produktos, bet visvairāk to satur:
- sarkanā gaļa;
- aknas;
- zaļo lapu dārzeņi;
- bietes;
- jūras produkti;
- pākšaugi;
- rieksti un sēklas.
Nenoliedzami, pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs ir vesela organisma un lieliskas pašsajūtas pamats, tomēr steidzīgajā ikdienas ritmā ne vienmēr pietiek laika, lai regulāri baudītu visām nepieciešamajām uzturvielām bagātu maltīti. Tādā gadījumā dzelzs rezerves organismā ir jāpapildina ar kvalitatīviem uztura bagātinātājiem. Dzelzs preparāti var būt nepieciešami:
- anēmijas gadījumā, ja dzelzs līmenis asinīs ir pārāk zems un to visbiežāk nav iespējams paaugstināt ar pārtikas produktu palīdzību vien;
- veģetāriešiem un vegāniem, kas uzturā nelieto dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus;
- pēc operācijām vai asiņu zuduma, piemēram, smagu menstruāciju gadījumā;
- pēc intensīvām sporta nodarbībām, kad dzelzs pastiprinātāk tiek izvadīts no organisma.
Kas efektīvāks?
Ja dzelzs līmenis organismā ir pietiekams, vislabākais veids tā uzturēšanai ir, ievērojot sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu, kurā iekļauti dzelzi saturoši pārtikas produkti. Ir zinātniski pierādīts, ka dzīvnieku izcelsmes dzelzs pārtikas produktiem ir augstāka uzsūkšanās spēja nekā augu, taču būtībā ir svarīgi kombinēt šīs abas grupas, nodrošinot savam organismam nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un citus vērtīgus mikroelementus.
Ja ir konstatēts dzelzs deficīts, un tā līmenis organismā ir kritiski zems, jālieto dzelzs preparāti, kas paredzēti ātrākai un efektīvākai šī mikroelementa deficīta novēršanai. Piemēram, grūtniecēm, sportistiem, anēmijas pacientiem un vēl citu slimību gadījumā, kad ir traucēta dzelzs uzsūkšanās, šī mikroelementa optimāla līmeņa uzturēšanai, visticamāk, ka nepietiek tikai ar pareizu uzturu. Jārēķinās, ka atsevišķos gadījumos dzelzs preparāti var izraisīt blakusparādības, piemēram, kuņģa-zarnu trakta kairinājumu, aizcietējumus, sliktu dūšu vai vēdera sāpes, tāpēc svarīgi tos lietot atbilstoši ārsta vai farmaceita norādījumiem.
Kā veicināt pilnvērtīgu dzelzs uzsūkšanos organismā?

Autors: Freepik.com /jcomp
Vēl viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, uzsākot dzelzs preparātu lietošanu, ir parūpēties, lai tie pienācīgi un pilnvērtīgi uzsūktos organismā.
Dzelzs preparāti būtu jālieto kopā ar C vitamīna saturošiem pārtikas produktiem vai uztura bagātinātājiem, jo tādā veidā notiek dzelzs pārvēršana bioloģiski aktīvākā formā, un tas vieglāk uzsūcas zarnās. Turpretī uztura bagātinātājus nevajadzētu lietot kopā ar kafiju, tēju, piena un kalcija saturošiem produktiem, kas samazina dzelzs efektivitāti.
Vērtīgi uzturvielu kompleksi
Dzelzs, D vitamīns un omega-3 ir svarīgi uzturvielu kompleksi, kas papildina cits citu un uzlabo organisma funkcijas, īpaši dzelzs deficīta gadījumā. Piemēram, D vitamīns veicina dzelzs metabolismu, tā veicinot tā uzsūkšanās spējas. Turklāt pasaulē veiktie pētījumi apliecina, ka D vitamīna trūkums organismā var samazināt dzelzs līmeni un sekmēt anēmijas attīstības risku.
Nozīme ir arī vērtīgajām omega-3 taukskābēm, kas mazina iekaisuma procesus un arī paaugstina dzelzs efektīvāku uzsūkšanos. Dzelzs preparātus ieteicams uzņemt tukšā dūšā, bet D vitamīnu un omega taukskābes ēdienreižu laikā, jo tie ir taukos šķīstoši mikroelementi. Dzelzs preparātus ieteicams uzņemt vismaz trīs mēnešus ilgi. Sievietēm iesaka pat sešus mēnešus ilgi.
Efektīvi un kvalitatīvi dzelzs preparāti pieaugušajiem un bērniem daudzveidīgā klāstā pieejami Apotheka.lv – gan tablešu, gan kapsulu un šķidrā veidā. Rūpējieties par savu dzelzs līmeni organismā, vismaz reizi gadā nododot asins analīzes un nepieciešamības gadījumā lietojot uztura bagātinātājus!
UZTURA BAGĀTINĀTĀJI.
UZTURA BAGĀTINĀTĀJI NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.