Drošība Līgo svētkos: Kā izvairīties no traumām?
Tuvojas Līgo svētki, viens no gada gaidītākajiem notikumiem, kas ik gadu ir piepildīts ar dziesmām, dejām un dažādām tradīcijām. Tomēr svētku laikā ir svarīgi rūpēties par savu drošību, lai izvairītos no nevajadzīgām traumām un nelaimes gadījumiem. Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca (TOS) vēlas atgādināt visiem svinētājiem par galvenajiem drošības pasākumiem, ko jāievēro svētku laikā.
Foto: Freepik.com/ freepik
Līgo svētki ir ne vien zināmi ar tradīciju lēkt pāri ugunskuram, bet arī apdegumiem, kas radušies no tās. Lai izvairītos no apdegumiem, vienmēr uzturi drošu attālumu no atklātas liesmas un uzraugi bērnus. Ja tomēr nolem lēkt pāri ugunskuram, pārliecinies, ka tavs apģērbs nav viegli uzliesmojošs, kā arī izvērtē savas spējas un ugunskura lielumu. Pārliecinies, ka ugunskura vieta ir izvēlēta pareizi, izvairoties to veidot tuvu kokiem, krūmiem vai sausai zālei, kā arī turi tuvumā dzēšanas līdzekļus, piemēram, ūdeni vai smiltis. Ja tomēr iegūsti apdegumu, pirmkārt, novērtē apdeguma pakāpi. Apdegumus var iedalīt pēc smaguma pakāpes: virspusēji, daļēji dziļi un dziļi apdegumi. Virspusēju apdegumu gadījumā āda kļūst sarkana un sāpīga – šajā gadījumā nekavējoties atdzesē apdeguma vietu zem auksta tekoša ūdens vismaz 10 minūtes. Ja apdegums ir viegls, pēc atdzesēšanas uzklāj antiseptisku krēmu vai ziedi un pārklāj ar sterilu pārsēju. Savukārt, ja uz ādas rodas pūslīši vai āda kļūst baltāka vai pat tumsnēja, nekavējoties meklē medicīnisko palīdzību.
Lūzumi un sastiepumi tiek gūti ne vien lecot pāri ugunskuram, bet arī piedaloties sportiskās aktivitātēs vai neuzmanīgi pārvietojoties dabā. Lai izvairītos no šādām traumām, pārliecinies, ka vide ir droša un esi piesardzīgs. Saprotams, ka šādus negadījumus nevar paredzēt, tomēr, ja tiek gūta trauma, tad ievainoto vietu vajadzētu imobilizēt un izvērtēt savu labsajūtu. Ja pēc kritiena vai traumas ekstremitāte ir apsārtusi un pietūkusi, necenties to kustināt, bet gan uzliec aukstu kompresi un meklē medicīnisko palīdzību. Gadījumos, kad persona krīt un iespējami traumē muguru vai kaklu, svarīgi ir cilvēku nekustināt un izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Foto: Freepik.com/ freepik
Virtuve svētku ietvaros arī ir visai traumatiska vieta. Bieži vien, steidzot sagriezt pēdējos salātus vai citus našķus svētku galdam, viss notiek steigā un tiek gūti kā viegli, tā dziļi griezumi vai brūces. Konkrētas receptes, kā pasargāt sevi no sagriešanās gan nav, toties TOS vēlas mierināt, ka nekas slikts nenotiks, ja svētku galdā našķus celsi 15 minūtes vēlāk. Uzmanība un piesardzība var ietaupīt tavu laiku, jo pēcāk nebūs jānodarbojas ar brūces apkopšanu. Ja tomēr gūsti griezumu vai brūci, pirmkārt, noskalo to zem tīra, auksta tekoša ūdens, lai mehāniski izskalotu netīrumus un samazinātu asiņošanu. Pēc tam brūci apstrādā ar antiseptisku šķīdumu un nosedz ar sterilu marles pārsēju vai plāksteri. Uz brūces iespējams izdarīt spiedienu, lai mazinātu asiņošanu, tomēr dziļu brūču gadījumā vai arī, ja asiņošana nemazinās, noteikti vērsies pie ārsta.
Foto: Freepik.com/ drobotdean
Atbildīga alkohola lietošana arī ir būtiska svētku periodā, jo alkohols var ietekmēt reakcijas spējas un līdzsvaru, izraisot nelaimes gadījumus. Alkohola lietošanai kopumā ir negatīvas sekas uz veselību, tomēr TOS mediķi saprot, ka Jāņi nav Jāņi bez alus kausa un Jāņu siera. Pēc alkohola lietošanas esi piesardzīgs – nevadi transportlīdzekļus, tostarp velosipēdus un skrejriteņus, kā arī izvairies no piedalīšanās sporta aktivitātēs, jo tu vari kļūt neveikls un tava reakcija tiek aizkavēta. Pārgalvīga rīcība alkohola reibumā var izraisīt nopietnas traumas, turklāt alkohola ietekmē var nebūt iespējams uzreiz novērtēt traumas smagumu, tāpēc ir būtiski dot sev laiku atpūsties un atgūties.
Pirms svētkiem noteikti neskādēs pārbaudīt savu pirmās palīdzības komplektu. Sagatavoties ir ļoti svarīgi, jo traumas gadījumā būs drošāk, ja būsi gatavs sniegt pirmo palīdzību. Būtiski ir, lai komplekts būtu viegli pieejams un tajā būtu nepieciešamie līdzekļi, piemēram, plāksteri, sterili pārsēji, elastīgā saite, antiseptiski līdzekļi un pretsāpju medikamenti. Rūpīgi pārbaudi arī to derīguma termiņus un papildini trūkstošos materiālus. Kā arī nelieto medikamentus pēc alkohola lietošanas.
TOS traumpunkta – uzņemšanas nodaļas vadītājs Guntis Naglis uzsver: "Līgo svētki ir laiks, kad mēs baudām kopā būšanu un svētku prieku, tomēr nevajadzētu aizmirst par drošību. Plānojot svētkus, pārliecinies, ka esi sagatavojies dažādām situācijām un ievēro drošības pasākumus. Mūsu mērķis ir nodrošināt, ka jūs varat svinēt droši un ka nav nepieciešamības svētku kulminācijā viesoties mūsu traumpunktā."
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca novēl visiem drošus un priecīgus Līgo svētkus! Rūpēsimies par sevi un saviem tuvajiem, lai svētku prieks netiek aizēnots ar negadījumiem.