Vaginālā piena sēne
Piena sēnīte ir viena no mūsu "apakšīrniecēm" – tās ir baktērijas, kas dzīvo organismā un veic aizsargfunkcijas. Pārsvarā sēnīte ir nemanāma, tomēr gadās, ka mūsu attiecībās kaut kas sabojājas, un tad sadzīve tiešā nozīmē kļūst neizturama.
Par vaginālās kandidozes uzliesmojuma iemesliem jautājām medicīniskās sabiedrības Pulss 5 un Diplomātiskā servisa medicīnas centra ginekoloģei Aijai Tulai-Rijkurei.
Piena sēnes dubultniece
Pirms pievēršamies stāsta galvenajai varonei – vaginālajai piena sēnei, pavērosim vēl kādu piena sēni, kas tikpat daudz attiecas uz mūsu veselību, bet -– ar gluži pretēju efektu. Tas ir burkā audzējams piena ieraugs, kas, regulāri barots, veido kefīram līdzīgu dzērienu – dziedinošu un veselīgu. Piena sēnes kultūra izkopta Tibetā jau pirms gadu tūkstošiem, tomēr ilgi turēta noslēpumā, padarot tibetiešus par vienu no veselīgākajām tautām pasaulē. Par piena sēni ir jārūpējas – tā ik pa laikam "jāpaēdina" ar kazas vai, vēlams, jaunas ķēves pienu, un tad tā rūpēsies par mums: piena sēnes kefīrs palīdz gandrīz visu slimību ārstēšanā. Turklāt var lietot jebkuru sēnes audzēšanas un kopšanas procesā radušos substanci. Tās var lietot gan iekšķīgi, gan ārīgi. Tā spēj šķīdināt un izvadīt no organisma kaitīgās vielas, tāpēc īpaši ieteicama pēc antibiotiku lietošanas. Un tā kā antibiotiku lietošana var būt iemesls vaginālās piena sēnes uzliesmojumam, šajā gadījumā dziedinošais dzēriens ir līdzeklis cīņā pret savu vārda māsu.
Izjauktais PH līmenis
Pētījumi parāda, ka vaginālās piena sēnes uzliesmojumu vismaz reizi mūžā piedzīvojušas aptuveni 2/3 sieviešu. Ja sēnīte organismā dzīvo un netraucē, tas nozīmē, ka viss ir kārtībā – šim mikroorganismam tur ir labvēlīga vide. Sadzīvot ar to var un vajag, bet ne tad, ja tā traucē un rada komplikācijas – tad gan jāvēršas pie speciālista. Iekaisums ir zīme par to, ka kādu iemeslu dēļ ir izjaukts dabiskais pH līmenis, izveidojusies bāziska jeb sārmaina vide, kas ir daudz labvēlīgāka baktēriju un īpaši sēnīšu vairošanās procesam. Sievietēm komplikācijas izpaužas kā biezpienveida izdalījumi, nieze, sāpes, izsitumi un vispārējs diskomforts, Ne vienmēr situācijas, kad sievietei rodas balti, dzeltenīgi vai zaļgani izdalījumi, liecina par sēnīti. Arī sūdzības par diskomfortu un niezi var būt citas slimības pazīmes, piemēram, maksts piedēkļa iekaisuma vai bakteriālās vaginozes (ko izraisa, piemēram, mobiluncus vai gardnerellas nūjiņas).
Diagnozi iespējams noteikt, ginekologa vizītes laikā izmeklējot per speculum jeb apskatot spogulī, ar eksprestestu vai laboratoriski. Viens no izplatītākajiem iemesliem niezei un citām tipiskajām sēnītes izpausmēm ir alerģija – no biksīšu ieliktnīšiem, paketēm, veļas, kāda mazgājamā līdzekļa, dušas želejas. "Dzimumorgānus nevajag kopt ne ar ko krāsainu un aromatizētu, bet gan ar bērnu ziepēm vai jebko, kam nav piejaukumu," skaidro Aija Tula-Rijkure. Aptiekās nopērkami intīmās higiēnas līdzekļi – putas, želejas, krēmi, kas nerada iekaisuma draudus.
Sēnīte atrodas arī mazuļu gļotādā, tāpēc zīdaiņu māmiņām būtu bieži jāmazgā rokas, it īpaši pirms pieskaršanās saviem dzimumorgāniem, nevis tikai, kā ierasts, pēc.
Ko pamana vīrieši
Sēnīšu infekcija attiecas arī uz vīriešiem, un vīrieši to pamana kā baltas sēnīšu kolonijas vai aplikumus uz dzimumlocekļa galviņas. Tomēr vīrieši par to sūdzas retāk. Vīrietis var būt sēnītes nēsātājs, tā var atrasties uz dzimumorgāniem, aiz priekšādiņas vai uz dzimumlocekļa galviņas, un tāpēc šī vieta ir īpaši jākopj. Ginekoloģe atzīst, ka "nereti vīrieši izturas pavirši pret savu dzimumorgānu higiēnu. Tā ir vislabākā vieta, kur sēnītēm rasties, – tur ir mitrs, silts, un, ja netiek ievērota higiēna, izdalījumi sakalst; sēnīte var arī netraucēt, tomēr ar to vīrietis var padalīties ar sievieti". Var būt arī otrādi – ja sēnīte ir sievietei, viņa to var pārnest vīrietim. Ja vīrietis rūpīgi nekopj sevi, var rasties iekaisums, un tad šīs sēnīšu kolonijas ir ar aci redzamas.
Jo lielāks stress... jo smagāka sēnīte... jo lielāks stress...
Sēnītei labvēlīga vide izveidojas menstruālā cikla pēdējā nedēļā, kad krītas hormonu līmenis un maksts skābā vide kļūst sārmaina. Arī grūtniecības laiks tāpēc ir labvēlīgs sēnītes uzliesmojumam. pH līmenis mainās, ja daudz tiek ēsti saldumi vai piena produkti. Iemesls var būt arī klimata maiņa un pārmaiņas apkārtējā vidē – tā saucamā ceļojumu sēnīte var piemeklēt izbraukumu laikā. Citi iemesli – pieskaršanās dzimumorgāniem ar rokām, sabiedriskās tualetes apmeklējums, kopīgu higiēnas līdzekļu lietošana.
Sēnītes uzliesmojumu var radīt arī stress, piemēram, studentiem sesiju laikā, grāmatvežiem pirms atskaišu nodošanas utt. Jo lielāks stress, jo lielāks diskomforts, un, jo smagāka sēnīte, jo lielāks stress, un rezultātā sieviete nespēj ne mācīties, ne strādāt, ne domāt.
Sēnīte ir biežs antibakteriālās terapijas pavadonis. Iejaucoties baktēriju līdzsvarotajā vidē ar antibiotikām, mums nevēlamās baktērijas tiek nokautas, bet citas, piemēram, sēnīte, aktivizējas. Sēnīte var uzliesmot gan antibiotiku kursa laikā, gan arī ilgāku laiku pēc tā pabeigšanas. Aija Tula-Rijkure aicina ārstus, parakstot antibakteriālo terapiju, pievērst uzmanību pretsēnīšu līdzeklim. Šo jautājumu arī farmaceits var uzdot aptiekas apmeklētājai, kura sūdzas par sēnīšu infekciju, un līdzās antibiotikām piedāvāt vismaz probiotiku.
Vēl viens no sēnītes iemesliem var būt hormonālā terapija. Sievietes, kurām sēnīte rodas bieži, visdrīzāk piedzīvos sēnītes uzliesmojumu arī, sākot lietot hormonālo kontracepciju, it īpaši perorālos līdzekļus.
Sēnīšu infekciju var iegūt arī pēc dzimumakta. Ārste stāsta, ka daļa sieviešu regulāri sūdzas par diskomfortu seksa laikā vai pēc tā, dodas vizītēs pie urologiem, ginekologiem, bet bez panākumiem, lai gan patiesībā vainojama ir sēnīte. Īpaši sēnītes uzliesmojumu novēro sievietēm un vīriešiem, kuriem seksuālās attiecības ir reti. "Ja dzimumakts notiek reizi mēnesī vai gadā, katrs nāk ar savu baktēriju fronti, un satiekoties baktērijas karo savā starpā – no tā arī diskomforts," skaidro ginekoloģe. Piebildīsim, ka dažos gadījumos piena sēnītes izraisītā vaginīta attīstību ir veicinājis nonoksinols-9 – ķīmiska viela, ar ko apstrādāta atsevišķu prezervatīvu virsma.
Sēnītes dāvanas jāpacieš viņai un viņam
"Grūti saprast, kā to var ielaist, jo, rodoties iekaisumam, nav iespējams nosēdēt un kvalitatīvi dzīvot," saka ārste. Viņa iesaka ārstēšanās laikā palikt mājās, jo sieviete var būt pastiprināti nervoza darbā, viegli aizkaitināma. Komplikācijas rodas, ja sēnītes uzliesmojumi ir ilgstoši un/vai bieži, – tas var radīt iekaisumu makstī, kā arī hronisku dzemdes kakliņa iekaisumu. "Sastopami tādi iekaisuma paveidi, kad sēnīšu kolonija ir tik pamatīgi nostiprinājusies, ka to grūti dabūt nost, – tā kā plēvīte pārklāj dzemdes kaklu, un zem tās atklājas erozija – smags iekaisums. Tāda pati erozija vai hiperēmija var rasties uz maksts sienām," ārste skaidro, ka šādas komplikācijas ir obligāti jāārstē.
Agija Krasta, Aptiekāra Žurnāls
Raksts publicēts sadarbībā ar