Dr. Ilze Šveiduka: acs radzenes transplantācija Latvijas Amerikas acu centrā
Acs radzene pasargā aci no mehāniskiem bojājumiem un dažādām saslimšanām, kuras izraisa infekcijas. Diemžēl radzene nav pasargāta no bojājumiem. LAAC oftalmoloģe ķirurģe Ilze Šveiduka skaidro, ka visbiežāk tos izraisa keratīts - acs radzenes iekaisums, kura dēļ veidojas radzenes apduļķojums, kas nopietni pasliktina redzi, tādēļ ārsti kā risinājumu iesaka radzenes nomainīšanu. Ārsti ar tā saukto "avārijas metodi" cenšas veikt kontaktlēcu uzlikšanu, tomēr ne vienmēr tas palīdz. Sastopama arī ģenētiski noteikta audu distrofija, šādos gadījumos slimo radzeni ar zālēm parasti nevar izārstēt, un ir nepieciešama radzenes transplantācija. Latvijas Amerikas acu centra speciālistu pieredze vēsta, ka radzene var saduļķoties pēc kataraktas vai citām acs operācijām, īpaši, ja pacienta acs audi izrādījušies trausli un neizturīgi - jo katarakta duļķaināka, jo lielāks risks, ka, to operējot, varētu ciest radzene.
Radzenes transplantācija bijusi pirmā veiksmīgā transplantācija pasaulē. Pirmo reizi Latvijā to 1934. gadā veica profesors Kārlis Balodis Stradiņa slimnīcā. Neraugoties uz tik senu vēsturi un to, ka oftalmoloģija Latvijā ir viena no visstraujāk progresējošām medicīnas nozarēm, mūsdienās radzenes transplantēšanu veic salīdzinoši maz. To varētu būt vairāk, ja, tāpat kā citu orgānu un audu transplantācijas, donoru trūkums neierobežotu arī radzenes transplantācijas iespējas. Pacientu skaits, kas gaida šo operāciju, vienmēr ir lielāks par iegūstamo radzenes transplantātu skaitu.
Par augsto pieprasījumu pēc radzenes transplantācijām ir pārliecinājušies arī Latvijas Amerikas acu centra oftalmologi. Tādēļ centrā ieviestas acs optiskās jeb staru laušanas sistēmas - radzenes - transplantācija, turklāt divu veidu. Nepieciešamos transplantātus nodrošina sadarbība ar dzīvo audu banku Amerikas Savienotajās Valstīs, no kurienes donoru radzenes arī tiek atvestas.
Latvijas Amerikas acu centra oftalmoloģe ķirurģe Ilze Šveiduka gada laikā veic apmēram 300 dažādas acu operācijas, tajā skaitā jaunākās radzenes transplantācijas operācijas ar DMEK metodi. Latvijas Amerikas acu centrā var veikt pasaulē plaši izmantoto pilno radzenes pārstādīšanu, kura paredz transplantēt visus piecus radzenes slāņus, tos neatdalot, vai jauno - radzenes iekšējā slāņa DMEK, kas ir descimetra membrānas un endotēlija keratoplastija. DMEK izmanto radzenes iekšējā slāņa bojājuma gadījumos. DMEK operācijas ir jauns sasniegums pasaulē, tās 1998. gadā ieviesa ārsts Gerrits Melles, Nīderlandes Inovatīvo acs ķirurģiju institūta direktors, kaut arī centieni izdomāt veidu, lai nav jāpārstāda visa radzene, bijuši jau kopš 1950. gada.
I.Šveiduka ir veikusi vairākas DMEK operācijas ar labiem rezultāti, turklāt ar īsāku pacien¬tu rehabilitācijas periodu, salīdzinot ar pilnās radzenes transplantāciju, kad, piemēram, šuves var noņemt tikai gadu pēc operācijas. Veicot DMEK, pacientam nav šuvju, netiek izmainīta arī acs struktūra, un jau nedēļas laikā vērojams uzlabojums. Tā kā acs optiskā sistēma šīs operācijas laikā netiek skarta, cilvēka tuvredzība vai tālredzība tāda arī paliks. Svarīgi, ka, pārstādot tikai membrāniņu, tā tikpat kā nemaz netiek atgrūsta. Operācija notiek vietējā anestēzijā, un tā ilgst apmēram stundu. Ja pacientam vienlaikus veic arī kataraktas operāciju, tā ir ilgāka.
Zvani 26417275 un piesakies uz bezmaksas konsultāciju redzes korekcijai!
"Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Rīga, A.Deglava 12a
www.laac.lv
Foto: www.shutterstock.com