Divas klīniskās universitāšu slimnīcas izstrādā vienotu sistēmu pacientu datu apmaiņai un nodrošina savstarpēju piekļuvi informācijai
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (Austrumu slimnīca) un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (Stradiņa slimnīca) izstrādājušas vienotu pacientu medicīnisko datu apmaiņas platformu, lai nodrošinātu operatīvu savstarpējo piekļuvi pacientu ambulatorajiem un stacionārajiem izrakstiem, kā arī konsīliju dokumentiem, uzlabojot pacientu ārstniecības kvalitāti, novēršot izmeklējumu dublēšanos un atvieglojot gan pacientu ikdienu, gan ārstu darbu. Jaunā platforma ir turpinājums abu slimnīcu veiksmīgajai sadarbībai, kas aizsākās ar savstarpējās radioloģijas datu apmaiņas sistēmas izveidi. Jauno sistēmu atzinīgi vērtē gan nozares vadība, gan speciālisti.
Jauno pacientu medicīnisko datu apmaiņas platformu saviem spēkiem un bez papildu izdevumiem valstij izstrādāja Stradiņa slimnīcas un Austrumu slimnīcas informācijas tehnoloģiju komandas. Šī platforma ir loģisks turpinājums abu slimnīcu iepriekšējam kopprojektam – savstarpējās radioloģijas datu apmaiņas sistēmas izveidei, kas jau ievērojami uzlabojusi ārstniecības procesu efektivitāti. Vienotā sistēma nodrošina abu klīnisko universitāšu slimnīcu ārstu operatīvu un ērtu piekļuvi pēdējo piecu gadu laikā sagatavotajiem pacientu izrakstiem un konsīliju lēmumiem, veicinot ātrāku un efektīvāku diagnozes noteikšanu un turpmākā ārstēšanas plāna izstrādi. Būtiski, ka slimnīcu pacientiem nebūs atkārtoti jāveic izmeklējumi, kas citkārt prasa ievērojamus finanšu un laika resursus, ja pacients izmeklējumus veicis jau iepriekš kādā no slimnīcām. Platforma arī uzlabo datu pieejamību un veicina sadarbību starp veselības nozares speciālistiem.
Latvijas Republikas veselības ministrs Hosams Abu Meri, vērtējot abu slimnīcu iniciatīvu, uzsver, ka tas ir apsveicams, uz pacientu interešu ievērošanu vērsts solis, ko pēc pašu iniciatīvas īstenojušas Latvijas lielākās slimnīcas: “No pirmajām dienām amatā esmu akcentējis sadarbību starp speciālistiem, ārstniecības iestādēm un ārstiem kā ļoti būtisku veselības aprūpes sistēmas uzlabošanā. Viena no prioritātēm kopējā slimnīcu ekosistēmā ir aktīvāka klīnisko universitātes slimnīcu sadarbība gan vienotas kvalitātes kritēriju pakalpojumiem noteikšanā, pacientu pieredzes ieviešanā un, kas ļoti svarīgi, veselības datu apmaiņā. Redzam lieliskas sadarbības pieredzes, kad klīnisko universitāšu slimnīcas apvieno spēkus sarežģītu pacientu ārstēšanā vai jaunu ārstniecības metožu ieviešanā un zināšanu pārnesē. Tādēļ esmu gandarīts, ka slimnīcas ir radušas sadarbību formu arī pacientu datu apmaiņai digitālā formātā. Šis ir sākums abu ārstniecības iestāžu aktīvākai iesaistei digitālās veselības datu telpas stiprināšanā Latvijā. Pacienti būs ieguvēji ne tikai no datu pieejamības un savu datu savlaicīgas apmaiņas starp ārstniecības iestādēm, bet ilgtermiņā savas veselības datu vēstures veidošanā.”
Kā skaidro Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs, jaunizveidotā pacientu medicīnisko datu apmaiņas platforma ir būtisks nākamais solis universitāšu slimnīcu uzsāktajā sadarbībā, kas iezīmējās ar radioloģijas datu apmaiņas sistēmas integrāciju un tiek mērķtiecīgi un secīgi turpināta ar nākamajiem projektiem, veidojot kvalitatīvu, modernu un uz sadarbību vērstu veselības aprūpes sistēmu.
“Vienotas datu apmaiņas platformas izveide ir svarīgs solis mūsu pacientu interesēs un mūsu slimnīcu attīstībā. Divas universitāšu slimnīcas pašas saviem spēkiem ir izveidojušas vienotu sistēmu, kas ļauj mūsu ārstiem nekavējoši piekļūt abu slimnīcu pacientu slimību vēsturēm, izrakstiem un izmeklējumiem. Šī iniciatīva novērš izmeklējumu dublēšanos, taupa resursus un paātrina ārstēšanas procesu, uzlabojot tās kvalitāti un pacienta drošību. Es teiktu, ka šī ir vēsturiska sadarbība, kas iezīmē jaunu posmu veselības aprūpes digitalizācijā Latvijā,” uzsver N. Staņēvičs.
Abu slimnīcu sadarbības rezultātā ieviestais risinājums ir praktisks piemērs tam, kā tehnoloģijas var uzlabot veselības nozares procesu efektivitāti. Platformā ir integrēti dati no esošajām slimnīcu medicīniskās dokumentācijas sistēmām, nodrošinot lietotājiem piekļuvi visai nepieciešamajai informācijai vienotā sistēmā. Tas ievērojami paātrinājis datu apmaiņu starp ārstiem un slimnīcām, uzlabojot savstarpējo sadarbību pacientu ārstēšanā.
Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis skaidro: “Datu apmaiņas sistēma ne tikai vienkāršo pacientu medicīniskās informācijas apstrādi starp divām universitāšu slimnīcām, bet arī ļauj mums nodrošināt saskaņotu ārstēšanu visos posmos. Ārstiem ir pieejama pilnīga un aktuāla informācija par pacientu, un tas nozīmē mazāk administratīvu šķēršļu un efektīvāku ārstniecības procesu. Pacienti saņem vienotu pieeju neatkarīgi no tā, kurā no abām slimnīcām viņi saņem ārstēšanu. Šī sadarbība ir būtisks pakāpiens mūsdienu medicīnas datu pārvaldībā un kvalitātes nodrošināšanā Latvijā."
Jauno platformu atzinīgi novērtē arī abu klīnisko universitāšu slimnīcu klīniku vadītāji un ārsti, kas ikdienā tieši izmanto platformas nodrošinātos datus.
Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs atzīst: “Vienotā datu apmaiņas sistēma starp abām slimnīcām ir būtisks uzlabojums ārstu ikdienas darbā. Jo vairāk informācijas ir pieejama par pacientu, jo precīzāku un kvalitatīvāku varam nodrošināt ārstēšanu. Operatīva piekļuve pacienta datiem atvieglo arī lēmumu pieņemšanas procesus kritiskos gadījumos. Sistēma ir intuitīva un lietotājam draudzīga – regulāri to izmantojam, un viss darbojas lieliski. Šis ir tikai sākums, lai uzlabotu līdzšinējo situāciju pacientu medicīnisko datu pieejamībai – būtu vērtīgi nodrošināt līdzīgas iespējas arī citās slimnīcās. Tas neapšaubāmi pozitīvi ietekmē visu ārstniecības procesu.”
Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs profesors Guntis Karelis: “Jaunizveidotā sistēma ir īpaši noderīga situācijās, kad pacients nav spējīgs sniegt vai atcerēties būtisku informāciju, piemēram, par iepriekš veiktiem izmeklējumiem Stradiņa slimnīcā. Tā ļauj mums ātri un ērti iegūt papildu informāciju visaptverošam priekšstatam par pacienta veselības stāvokli, un tas būtiski atvieglo lēmumu pieņemšanu un uzlabo pacientu ārstēšanas kvalitāti.”
Stradiņa slimnīcas Nefroloģijas centra virsārsts Kārlis Rācenis: “Vienotā datu apmaiņas sistēma būtiski atvieglo ārstu ikdienu, tā sniedz iespēju tiesiskā veidā uzzināt plašāku informāciju par pacientu – par viņam iepriekš veiktajiem izmeklējumiem, nozīmēto ārstniecību, izrakstītajiem medikamentiem –, ko bieži vien pacients pats neatceras vai nezina. Tādējādi speciālisti var pieņemt izsvērtākus lēmumus par turpmāko ārstniecības gaitu. Šis ir lielisks risinājums, ko regulāri izmantoju, un, manuprāt, tas būtu nepieciešams visās ārstniecības iestādēs Latvijā.”
Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa: “Šāda datu apmaiņas sistēma starp slimnīcām ir kritiski svarīga, jo no tā, cik daudz un detalizēta informācija par pacientu ir pieejama ārstam, var būt atkarīga ne tikai viņa veselība, bet arī dzīvība. Situācijās, kad pacients nevar izstāstīt savu slimības vēsturi, kad viņam nav līdzi iepriekšējie izraksti un citi dokumenti, šis ir vienīgais veids, kā varam uzzināt, kādi medikamenti ir lietoti, kādas manipulācijas ir veiktas utt. Sistēmu esam sākuši izmantot, tā strādā ļoti labi, protams, ir nepieciešami daži uzlabojumi, taču kopumā - tas ir ļoti vērtīgs instruments.”
Sadarbības attīstības ietvaros nākamie soļi paredz izstrādātās platformas attīstības turpināšanu, iekļaujot plašāku medicīnisko dokumentāciju un veicot uzlabojumus, kas atbilst ārstu vajadzībām.