medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12742
Nozares raksti1341
Ekspertu atbildes20871
Disociatīvie traucējumi: Simptomi, cēloņi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Disociatīvie traucējumi: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Disociatīvie traucējumi ir psiholoģiska rakstura traucējumi, kas saistīti ar domu, atmiņu, apkārtējās vides, darbību un identitātes pārrāvumiem un to secības trūkumu. Cilvēki ar disociatīvajiem traucējumiem izbēg no realitātes tādos veidos, kas var radīt veselības problēmas, kā arī krietni sarežģīt ikdienas dzīvi. Šie traucējumi galvenokārt rodas kādas traumatiskas pieredzes rezultātā.

Disociatīvo traucējumu ārstēšana var ietvert sarunu terapiju (psihoterapiju), kā arī medikamentus; lai gan ārstēšanas process var būt sarežģīts, vairums cilvēku apgūst jaunus veidus, kā tikt ar traucējumiem galā un dzīvot veselīgu, produktīvu dzīvi.

Cēloņi

Agrāk disociatīvos traucējumus dēvēja par histēriskajiem traucējumiem, proti, cilvēkam subjektīvi kaut kas sāp, vai – tieši pretēji – parādās nejūtība, vai arī izpaužas kādi citi somatiski traucējumi. Visbiežāk izmeklēšanās pie ārstiem nekādas novirzes no normas netiek konstatētas. Tas nozīmē, ka cēlonis nav kādā ķermeņa zonā, vietā vai orgānā, bet gan centrālās nervu sistēmas funkcionēšanas traucējumu dēļ.

Disociatīvie traucējumi parasti attīstās kā paņēmiens, ar kura palīdzību psihe cenšas tikt galā ar traumām. Traucējumi visbiežāk rodas bērniem, kuri pakļauti ilgstošai fiziskai, seksuālai vai emocionālai vardarbībai; tāpat tos var izraisīt kara vai dabas katastrofas radīts stress.

Jāņem vērā, ka cilvēka personība veidojas un attīstās jau bērnībā; bērns spēj nošķirt savu personību (iziet “ārpus sevis”) un uzlūkot kādas konkrētas traumas tā, it kā tās būtu saistības ar citu cilvēku. Bērns, kurš iemācās norobežoties, lai izturētu traumatisku pieredzi, var izmantot šo pašu mehānismu, reaģējot uz dažādām situācijām visas dzīves garumā.

Simptomi

Disociatīvo traucējumu simptomi ir atkarīgi no šo traucējumu veida, bet tie var ietvert atmiņas zudumus (amnēziju) par noteiktiem laika periodiem, notikumiem, cilvēkiem un personisko informāciju; sajūtu, ka šis cilvēks ir atrauts no sevis un savām emocijām; sagrozītu un nereālu apkārtējo cilvēku un lietu uztveri; neskaidru identitātes sajūtu; pastiprinātu stresu vai problēmas personīgajās attiecībās, darbā vai citās dzīves jomās; nespēju tikt galā ar stresu gan sadzīvē, gan darbā; arī garīgās veselības problēmas, piemēram, depresiju, trauksmi un domas par pašnāvību.

Traucējumu rezultātā cilvēku piemeklē grūtības mācīties no savas pieredzes, kas var novest pie tā, ka var rasties domāšanas kļūdas vai pat neadaptīvi uzvedības modeļi.

Ārstēšana

Arī disociatīvo traucējumu ārstēšanas metodes var atšķirties atkarībā no traucējumu veida, bet parasti ietver psihoterapiju un medikamentu lietošanu.

Psihoterapija ir galvenais disociatīvo traucējumu ārstēšanas veids – tā var būt sarunu terapija, konsultācijas vai psihosociāla terapija pie garīgās veselības speciālista. Terapeits strādās, lai palīdzētu saprast šo traucējumu cēloni un radītu jaunus veidus, kā tikt galā ar stresu.

Lai gan nav specifisku medikamentu, kas paredzēti tieši disociatīvo traucējumu ārstēšanai, ārstējošais ārsts var izrakstīt antidepresantus, kā arī dažādas citas zāles, lai palīdzētu kontrolēt simptomus, kas saistīti ar šiem traucējumiem.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Video

Produktu testi

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt "LIVEO Kids" pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu ērti lietojamos pulverīšos, kas īpaši paredzēti bērniem.

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvāja testēt "Dr. Pakalns Select RELAXOLS Stress support" spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE. 

Uzņēmējs runā