Dismorfiskie traucējumi: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Ķermeņa dismorfiskie traucējumi ir garīgās veselības traucējumi, kuru iespaidā cilvēks nespēj pārtraukt domāt par vienu vai vairākiem sava ārējā izskata defektiem vai trūkumiem – tādiem, kas citiem cilvēkiem varētu šķist nenozīmīgi vai pat nemanāmi. Savukārt, ar dismorfiskajiem traucējumiem sirgstošais to dēļ var justies neērti, izjust kaunu un uztraukumu, vairoties iziet sabiedrībā.
Ķermeņa dismorfiskie traucējumi – intensīva koncentrēšanās uz savu ārējo izskatu un ķermeņa veidolu, atkārtoti ieskatoties spogulī, pievēršot uzmanību savam izskatam, kā arī veltījot uzmanību tā uzturēšanai vairākas stundas katru dienu. Pašuztvertie trūkumi, nepārejošā trauksmes sajūta un atkārtotā uzvedība, cenšoties trūkumus novērst vai paslēpt, var negatīvi ietekmēt darbspējas un ikdienas dzīvi.
Simptomi
Ķermeņa dismorfisko traucējumu pazīmes un simptomi ir dažādi. Tas var būt gan pastiprināts uztraukums un rūpes saistībā ar sava ķermeņa nepilnībām, kas citiem ir mazsvarīgas vai pat neredzamas. Cilvēks var būt pārliecināts, ka tam ir kāds ārējā izskata defekts, kas tā koptēlu padara neglītu vai deformētu, kā rezultātā var rasties iespaids, ka citi tam pievērš īpašu uzmanību, kā arī izsmej.
Tā var būt arī pastāvīga sava un apkārtējo cilvēku izskata salīdzināšana, pārāk izteikta kosmētikas lietošana, izvairīšanās no iziešanas sabiedrībā vai no socializēšanās, ar ārējo izskatu saistīts perfekcionisms, kas var kļūt grūti kontrolējams un tik laikietilpīgs, ka var izraisīt lielas grūtības vai problēmas sociālajā dzīvē, darbā, skolā vai citās dzīves jomās.
Pārmērīga koncentrēšanās var būt uz dažādām ķermeņa daļām vai zonām: seju, piemēram, degunu, sejas krāsu, grumbām, pūtītēm, tāpat arī matiem, ādas un vēnu izskatu, krūšu izmēru, muskuļu apjomu un uzbūvi. Cilvēki ar ar šo slimību daudz biežāk par citiem kļūst par pastāvīgiem plastisko ķirurgu klientiem.
Cēloņi
Nav īsti skaidrs, kas tieši izraisa ķermeņa dismorfiskos traucējumus. Tāpat kā daudzi citi garīgās veselības traucējumi, ķermeņa dismorfiskie traucējumi var rasties dažādu problēmu dēļ, piemēram, tie tiek nodoti ģenētiski (Pastāv teorija, ka šie traucējumi tiek nododas ģenētiski, jo biežāk novērojami cilvēkiem, kuru radu lokā jau kāds cietis no šīs kaites) vai tos var radīt kādas novirzes smadzenēs.
Ķermeņa dismorfiskie traucējumi parasti sākas jau pusaudža vecumā, un tie ietekmē gan vīriešus, gan sievietes. Šo traucējumu rašanās risku var izraisīt arī negatīva dzīves pieredze, piemēram, apsmiešana vai aizskaršana bērnībā, noteiktas personības iezīmes, piemēram, perfekcionisms, kā arī sabiedrības spiediens attiecībā pret ārējo izskatu.
Novēršana un ārstēšana
Nav zināma veida, kā novērst ķermeņa dismorfiskos traucējumus. Tomēr, tā kā tie bieži parādās tieši pusaudžu gados, agrīna slimības noteikšana un ārstēšanas uzsākšana var dot zināmus rezultātus. Slimības ārstēšanā ieteicama psihologa vai psihoterapeita palīdzība, kā arī dažāda veida psiholoģiskie treniņi.
Ķermeņa dismorfisko traucējumu ārstēšana var ietvert kognitīvi biheiviorālo terapiju, kā arī medikamentus un hipnozi.