Disleksija: Kā atpazīt un ārstēt?
Disleksija ir neirobioloģiskas izcelsmes mācību traucējumi, kuru galvenā izpausme ir grūtības lasīt un uztvert tekstu. Disleksijas pamatā visbiežāk ir iedzimts fonoloģisko prasmju (spējas nošķirt valodas skaņas) trūkums, taču tā var attīstīties arī pēc insulta vai citām neiroloģiskām saslimšanām. Tiek uzskatīts, ka cilvēkiem, kas cieš no disleksijas, piemīt smadzeņu īpatnība, kas traucē simbolu uztveršanu un "atšifrēšanu". Jāuzsver, ka disleksija nav saistīta ar garīgās attīstības traucējumiem un visbiežāk tiek novērota indivīdiem ar vidēju vai augstu intelekta līmeni.
Tā kā mūsdienās lasītprasme ir nepieciešama it visās dzīves jomās, ir svarīgi, lai disleksija tiktu atpazīta pēc iespējas agrāk un bērns (vai pieaugušais) varētu saņemt nepieciešamo atbalstu.
Izplatītākie simptomi
Autors: burti
Disleksijas galvenā pazīme ir traucēta lasītprasme, kas parasti iet roku rokā ar traucētu rakstītprasmi jeb disgrāfiju. Cilvēki ar disleksiju mēdz sūdzēties, ka burti ņirb, kustas vai mainās vietām; viņiem ir grūti atšķirt burtus, kā "d" un "b", vai skaņas, kā "č" un "ķ". Tomēr pastāv arī vairāki citi simptomi, kas var pavadīt disleksiju.
• Grūtības izprast sakarību starp skaņām un burtiem;
• Problēmas izrunāt garus vārdus;
• Burtu vai zilbju jaukšana vietām rakstot vai runājot;
• Grūtības uztvert izlasītā teksta nozīmi;
• Grūtības veikt pamata līmeņa matemātiskās darbības (diskalkūlija);
• Problēmas iegaumēt kopas elementus un to secību (alfabētu, skaitļu virknes, nedēļas dienas utml.);
• Grūti salasāms rokraksts;
• Sīkās motorikas traucējumi.
Diagnostika
Disleksija nav medicīniski diagnosticējama slimība, bet gan pedagoģiski nosakāmi traucējumi. Parasti disleksijas diagnostiku veic logopēds vai psihologs. Disleksija lielākoties tiek konstatēta sākumskolas klasēs, un vidusskolā pie šīs diagnozes nonāk reti, turklāt, ja skolēna sekmes kopumā ir labas, speciālisti mēdz pāragri izslēgt disleksijas iespējamību. Protams, disleksija var skart arī pieaugušos.
Kaut arī Latvijā disleksijas noteikšanā joprojām trūkst vienotas prakses, lielākoties tiek izmantoti DIBELS, LMST utml. testi, kas galvenokārt pārbauda personas lasītprasmi.
Ārstēšana
Autors: rakstishana_datora
Par to, vai disleksiju iespējams izārstēt pilnībā, domas joprojām dalās, un ar jēdzienu "disleksijas ārstēšana" parasti saprot lasīšanas traucējumu izpausmes mazināšanu. Jo agrākā vecumā tiek konstatēta disleksija un uzsākta terapija, jo lielāka iespēja gūt vērā ņemamus panākumus, tomēr arī pieaugušajiem, uzsākot disleksijas ārstēšanu, ir iespējams iemācīties tekoši lasīt.
Disleksijas simptomu novēršanai paredzētie vingrinājumi ietver vārdu šķelšanu skaņās, mācīšanos sasaistīt attiecīgās skaņas ar burtiem, lasīšanas un rakstīšanas procesa apvienošanu ar klausīšanos un runāšanu, runāto un rakstīto vārdu sastāvdaļu apgūšanu, morfoloģijas mācīšanos, dažādus audio un vizuālos stimulus u.c. Ļoti svarīgi, lai lasītprasmes treniņi bērnam nestu patīkamas emocijas.
Mūsdienās cilvēkiem ar disleksiju ļoti daudz var palīdzēt modernās tehnoloģijas, piemēram, iespēja tekstu rakstīt datorā, pareizrakstības pārbaudes rīki un pat īpašas mobilās spēles un datorspēles, kas uzlabo lasītprasmi.