Diskutēs par starpinstitucionālo sadarbību psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanā azartspēļu spēlētājiem
2019. gadā publicētajā Veselības ministrijas pētījumā konstatēts, ka azartspēļu atkarības riskam Latvijā varētu būt pakļauti vairāk nekā 16 000 cilvēku. Lai aizsargātu sabiedrības intereses un fizisko personu tiesības atturēties no pārmērīgas tieksmes uz azartspēļu un interaktīvo azartspēļu spēlēšanu vai piedalīšanos interaktīvajās izlozēs, Latvijā kopš 2020. gada Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas pārziņā darbojas visaptverošs Pašatteikušos personu reģistrs. Līdz šī gada 31. oktobrim iespēju brīvprātīgi liegt sev azartspēles kopumā izmantojusi 37 801 persona, šobrīd spēkā esošs aizliegums piedalīties azartspēlēs un interaktīvajās izlozēs ir 24 308 personām.
Tā kā azartspēļu atkarības mazināšana ir sistemātisks process, pieteikšanās Pašatteikušos personu reģistrā ir pirmais solis cīņā ar azartspēļu atkarību, ko var paveikt katrs pats, tomēr ir būtiski, lai šim solim sekotu nākamais – profesionāla psiholoģiskā atbalsta saņemšana gan personām, kurām pārmērīga azartspēļu vai interaktīvo izložu spēlēšana rada problēmas un riskus, gan viņu tuviniekiem.
Lai pārrunātu Latvijā pieejamo psiholoģisko atbalstu un rīkus, kas pasargā brīdī, kad azartspēļu spēlēšana no izklaides kļūst par atkarību, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija organizē ekspertu diskusiju par starpinstitucionālo sadarbību psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanā azartspēļu spēlētājiem. Diskusija notiks trešdien, 9. novembrī, pulksten 10.00 klātienē Inspekcijas jaunajās telpās Rīgā, Smilšu ielā 1, Portretu zālē (202. telpā).
Diskusijā tiks pārrunāts:
- Latvijas iedzīvotājiem pieejamais atbalsts azartspēļu atkarības mazināšanai,
- Pašatteikušos personu reģistra darbība un rezultāti,
- Starpinstitucionālā sadarbība un tās stiprināšana darbā ar azartspēļu atkarīgajām personām un viņu tuviniekiem,
- Izaicinājumi, ar ko saskaras psiholoģiskā atbalsta sniedzēji, nodrošinot atbalstu azartspēļu atkarīgajiem un viņu līdzcilvēkiem.
Diskusijas dalībnieki:
- Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniece Signe Birne,
- Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas psiholoģe Elīna Brila,
- Rīgas Sociālā dienesta Sociālā darba nodaļas Atkarību profilakses sektora vadītāja Tatjana Grigorjeva,
- krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" valdes locekle un atbalsta tālruņa azartspēļu spēlētājiem vadītāja Santa Laimiņa,
- slimnīcas "Ģintermuiža" Narkoloģiskās nodaļas vadītāja Lilita Caune,
- Valsts probācijas dienesta Uzraudzības daļas vadītājs Jānis Klūga,
- Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību centra vecākā inspektore Ginta Ozola,
- Liepājas Sociālā dienesta Atkarību profilakses centra pārstāvji un citi eksperti.