Diskutēs par riskiem veselības aprūpes finansējuma iesaldēšanas gadījumā
Otrdien, 27. maijā, norisināsies diskusija tiešraidē “Dzīvības cena: cik liela ir veselības finansējuma plaisa?”, kurā veselības nozares pārstāvji diskutēs par ilgtermiņa izaicinājumiem veselības aprūpei gadījumā, ja netiek piešķirts papildus finansējums.
Pašreizējo ģeopolitisko izaicinājumu un līdz ar to pieaugošo aizsardzības izdevumu kontekstā, uzsākot darbu pie 2026. gada valsts budžeta veidošanas, arvien biežāk izskan nepieciešamība pēc piešķirto līdzekļu “iesaldēšanas” vairākās jomās, tostarp veselības aprūpē.
Veselības aprūpe ir neatņemama valsts drošības sastāvdaļa. Ilgstoši zemais veselības nozares finansējums Latvijā ir radījis strukturālus izaicinājumus – gan cilvēkresursu piesaistei, gan pieejamības nodrošināšanai, gan sabiedrības kopējās veselības noturības stiprināšanai. Pašlaik veselības aprūpei atvēlētais finansējums joprojām ir starp zemākajiem Eiropas Savienībā un nesasniedz likumā noteikto 4% no iekšzemes kopprodukta. Tas ilgstošā periodā ir apgrūtinājis gan ikdienas vajadzību nodrošināšanu, gan ilgtermiņa attīstības plānošanu.
Finansējums veselības nozarei nav pretnostatāms nedz aizsardzības, nedz citu jomu prioritātēm – gluži pretēji, tie ir savstarpēji papildinoši virzieni. Noturīga veselības aprūpes sistēma ir neatņemama kopējās valsts noturībspējas sastāvdaļa. Tādēļ, plānojot nākamo gadu budžetus, ir svarīgi meklēt līdzsvarotus risinājumus, kas vienlaikus stiprina militāro aizsardzību un investē cilvēku veselībā – mūsu sabiedrības stabilitātes un izaugsmes pamatos. Valsts drošības pamatā ir vesela, izturīga un noturīga sabiedrība.
Ko, nepiešķirot papildu nozares finansējumu, zaudē ārsts, pacients, slimnīcas un industrija? Kā, stiprinot drošību, iespējams stiprināt veselības jomu? Un kādas mācībstundas esam aizguvuši no iepriekšējām veselības aprūpes sistēmas krīzēm? Šie un citi jautājumi tiks uzdoti veselības nozares pārstāvjiem – pacientiem, ārstiem, slimnīcu vadībai un industrijai. Kopīgi tiks identificēta problemātika un formulēti risinājumi, lai ne tikai saglabātu pašreizējo nozares finansējuma apmēru, bet arī veicinātu efektīvāku finansējuma apguvi.
Diskusiju moderēs žurnāliste Ilze Dobele, un tajā piedalīsies Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktore Vladislava Marāne, Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja Baiba Ziemele, Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Vētra un Veselības ministrijas Valsts sekretāre Agnese Vaļuliene
Diskusiju organizē Analītikas un vadības grupa “PowerHouse Latvia” sadarbībā ar Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociāciju.
Diskusija notiek 2025. gada 27. maijā un tiešraidē būs skatāma Delfi portālā, sākums plkst. 10.00.