Diskusijā par e-veselības progresu apšauba sistēmas turpmākas attīstīšanas nepieciešamību
Rīga, 5.marts, LETA. Diskusijā par e-veselības progresu atkal radušās bažas par sistēmas turpmākas attīstīšanas nepieciešamību, šodien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē pauda vairāku iestāžu un organizāciju pārstāvji, kā arī deputāti.
Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Āris Kasparāns norādīja, ka sistēmas ieviešanas gaitā bijušas dažādas problēmas, tomēr sistēma strādājot, un tāpēc netiek pieļauta iespēja, ka e-veselības projekta trešā kārta varētu nenotikt.
Tikmēr Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāves bažās par sistēmas darbību izteica aicinājumu izvērtēt tās darbību kopumā, kā arī tās tālākas attīstības lietderību.
Kā sēdē pauda LĀB prezidente Ilze Aizsilniece, e-veselības sistēma, pēc IT speciālistu paustā, ir caura, kā rezultātā tās uzlabošanai tiks turpināts "lipināt caurumiņus", bet, iespējams, uz sistēmu būtu jāskatās citādi. Aizsilniece uzsvēra, ka sistēma uzbūvēta bez klientu iesaistes, kā rezultātā tagad sistēma nav ērta no lietotāju viedokļa, un būtu jādomā, kā šo "milzīgo" sistēmu padarīt efektīvāku.
LĢĀA prezidente Sarmīte Veide savā vērtējumā bija vēl kritiskāka, norādot, ka sistēmai vajadzīgs neatkarīgs audits, jo visi uzlabojumi, kas līdz šim veikti nav uzlabojuši nedz sistēmas ātrumu, nedz ērtumu. "Sistēmā joprojām ir daudz problēmu, tāpēc jāsaprot, vai vispār var kaut ko darīt," sacīja Veide, kura pieļauj iespēju, ka nepieciešams veidot jaunu sistēmu.
Ģimenes ārstu pārstāve norādīja, ka e-veselības mērķis bija palīdzēt mediķiem ietaupīt laiku, bet pacientiem padarīt recepšu un darbnespējas lapu izrakstīšanu, kā arī citus pakalpojumus ērtākus, tomēr tagad no atbildīgajām institūcijām izskan tikai arguments, ka tiek uzlaboti statistikas dati. "Tādu sistēmu mums nevajag," uzsvēra Veide.
Arī Valsts kontroles pārstāve Inga Vārava uzskata, ka sistēma būtu jāpārskata, un piekrīt, ka būtu nepieciešams atkārots audits, lai saprastu, kur slēpjas e-veselības sistēmas fundamentālās problēmas - vai tās ir saistītas ar sistēmas infrastruktūru, veiktspēju un vai vispār sistēma var apkalpot noteikto klientu skaitu. Vārava pagaidām neuzskata, ka sistēma būtu iznīcināma, jo vispirms būtu jāsaprot, kas ir galvenās problēmas.
Pēc Vāravas paustā, ja problēmas ir infrastruktūrā, tad ar "ielāpiem" nevarēs iztikt, tomēr, ja problēma ir veiktspēja, ir jāsaprot, vai problēmas sakne ir Nacionālais veselības dienests vai ārstu sistēmas.
Kaut arī Vārava atzīst, ka ārsti e-veselības gadījumā zināmā mērā ir situācijas ķīlnieki, viņa uzskata, ka e-veselības sistēma arī devusi dažādus ieguvumus pacientiem.
Pārresoru koordinācijas centra vadītāja vietniece un Attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Rudīte Osvalde sacīja, ka viņus satrauc e-veselības sistēma spēja sadarboties ar citām valsts sistēmām. Arī Osvalde piekrīt, ka ir jāsaprot, vai šos sistēmu vispār var pilnveidot. "Iespējams, jāatzīst, ka pasākums nav izdevies," viņa teica.
Arī deputāts Ivars Zariņš (S) bija kritisks, runājot par e-veselību un tās lietderību, izsakoties, ka VM visādos veidos mēģina cilvēkus piespiest "jāt ar beigtu zirgu".
Kā ziņots, līdz ar daudzajām problēmām e-veselības sistēmā, šobrīd ir apturēta projekta trešās kārtas izsludināšana.
Veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) padomnieks Edgars Skvariks informēja, ka Viņķele uz laiku apturējusi e-veselības trešās kārtas sākšanu, lai konkretizētu tajā plānotās aktivitātes un prioritizētu to ieviešanas secību. Viņķele ir uzdevusi Veselības ministrijai un Nacionālās veselības dienestam (NVD) piesaistīt e-veselības lietotāju pārstāvjus, kas izvērtētu plānotos pasākumus no lietotāju aspekta.
Viņķele norādīja, ka vēlas saņemt precīzu informāciju par līdz šim paveiktajiem un plānotajiem darbiem. "Nepieciešama skaidra robeža, kas šajos projektos realizēts līdz manai apstiprināšanai ministres amatā, un kā šīs ieceres tiks realizētas mana darba laikā," uzsvēra ministre, norādot, ka NVD ir iesniedzis sarakstu ar līdz šim konstatētajām aptuveni 50 kļūdām e-veselības sistēmā.