Diskusijā meklēs labāko veidu sadarbībai jauniešu problēmu risināšanā
Piektdien, 31. maijā, no pulksten 11.00 līdz 13.20 Rīgas domes Labklājības departaments Vērmanes dārzā rīko paneļdiskusiju “Tie jau ir tikai bērni. Vai mūsējie?”. Tās mērķis ir konstatēt nozīmīgākās problēmas darbā ar jauniešiem un apzināt nepieciešamo sadarbību starp institūcijām.
Tiks analizēti bērnu un jauniešu uzvedības problēmu un atkarību izraisošu vielu lietošanas cēloņi un apspriestas iespējas, kā tos novērst, sadarbojoties iestādēm, institūcijām, arī ģimenei un sabiedrībai kopumā. Diskusijas laikā speciālisti un eksperti raksturos, kādi pakalpojumi pašlaik pieejami bērniem ar atkarību problēmām un uzvedības traucējumiem un kas tos nodrošina; vai pastāv sadarbība starp institūcijām un kā to pilnveidot; vai ģimene ir atbalsts bērnam grūtībās; kādu atbalstu jaunieši saņem, atrodoties bērnu uzturēšanās iestādēs; cik iedarbīgs būtu integrēts pakalpojums, kad ne tikai konstatētu problēmu, bet arī nekavējoties sāktu to risināt, iesaistot speciālistus.
Piedalīsies Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte, Labklājības departamenta Sociālās pārvaldes priekšnieks Mārtiņš Moors, biedrības “Resiliences centrs” valdes loceklis Kārlis Miesnieks, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Konstantinovs, Valsts kancelejas direktora vietnieks valsts attīstības jautājumos Pēteris Vilks, Rīgas 25. vidusskolas sociālā pedagoģe Irīda Morozova, Rīgas pašvaldības policijas Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas galvenais speciālists Artjoms Kalacs, Valsts probācijas dienesta Probācijas programmu nodaļas vadītāja Krista Skara, Bērnu, jauniešu un ģimeņu sociālā atbalsta centra vadītājs Kaspars Jasinkevičs, Latvijas SOS Bērnu ciematu aociācijas direktore Ilze Paleja, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Juris Staļģevics, krīzes psiholoģe Sanita Mende.
Diskusija veidota, atsaucoties uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumu ““Problēmbērni” - pieaugušo neizdarības spogulis”, kurā tika vērtēts, vai bērnam ar uzvedības problēmām vai to iestāšanās risku un viņa ģimenei ir iespēja saņemt nepieciešamo atbalstu. Revīzijā secināts: lai gan pēdējos gados atbildīgās institūcijas un arī sabiedrība apzinās, ka ir nepieciešams agrīni pamanīt izmaiņas bērna uzvedībā un iesaistīties to risināšanā, Latvijā nav skaidras sistēmas, kā palīdzēt bērniem ar uzvedības problēmām vai to iestāšanas risku, īpaši pusaudžiem, jo nav pieejami nepieciešamie atbalsta pakalpojumi.
Ar savu pieredzi dalīsies jaunieši, stāstot par to, kādēļ viņi kļūst par “ielas bērniem”, kas palīdz un motivē atgriezties sabiedrībā un kādu attieksmi un palīdzību vēlētos sagaidīt no pieaugušajiem.
Pasākuma gaitā būs apskatāma izstāde “Tie jau ir tikai bērni”. To pilnībā organizējuši biedrības “Resiliences centrs” jaunieši – viņi ir gan fotogrāfiju autori, gan sevi iemūžinājuši attēlos, kas ataino pašu piedzīvoto, un tā ir seksuāla, fiziska vardarbība, narkotiku un alkohola lietošana, prostitūcija, pamešana novārtā. Noskenējot kvadrātkodu pie fotogrāfijām, skanēs juristes un dzejnieces Aijas Rozenas dzejoļi. Viņa mudina iejusties un iedziļināties jauno cilvēku pārdzīvotajā un piedzīvotajā sāpīgajā un nereti psihoemocionāli graujošajā pieredzē.
Diskusijai varēs līdzsekot Rīgas domes mājaslapā www.riga.lv, sadaļā “Tiešraides un ieraksti” un Rīgas domes kontā sociālajā medijā “Facebook”.