Diennakts tonometrija – jauna metode acs spiediena kontrolēšanai mājas apstākļos
Raksta autors: Sergejs Osinovecs, oftalmologs, VCA "Pulss 5"
Ar paaugstinātu acs iekšējo spiedienu jokot nedrīkst – atstāts bez ievērības, tas var tev laupīt acu gaismu. Taču spiediens mēdz lēkāt te augšā, te – lejā. Ērti, ka tā kontrolei tagad pieejams īpašs aparāts, ar kuru spiedienu acī tu vari mērīt pats.
Pasaulē un arī pie mums iespējams izmantot jaunu metodi acs spiediena kontrolēšanai – diennakts tonometriju. Pacients tagad var saņemt ierīci, nelielu aparātiņu, ar kuru mājas apstākļos izmēra sev acs spiedienu no rīta un vakarā.
Kāpēc tas ir svarīgi? Paaugstināts spiediens acī ir tieši nakts stundās un no rīta; vakarā tas parasti pazeminās. Bet pacienti visbiežāk ārstu apmeklē tieši pēcpusdienā un vakarpusē – laikā, kad spiediens kļūst mazāks. Tāpēc ārstam ir grūti saprast, kāds tad tas īsti ir pārējā laikā – zems vai augsts? Vai jāsāk acis ārstēt, vai ne? Lai ārsts varētu pieņemt pareizo lēmumu, pacientam iesaka nedēļas garumā pašam mērīt acs spiedienu no rīta un vakarā – tad iegūtie mērījumi ļaus izvērtēt, vai spiediens svārstās, vai stabili turas diezgan zems.
Tomēr nav tik vienkārši, jo acu iekšējais spiediens ir saistīts ar arteriālo asinsspiedienu. Ja asinsspiediens ir zems, zemāks ir arī acu spiediens. Tādējādi vienam acu spiediens 20 var būt labs, bet citam – slikts.
Protams, diagnozes noteikšanai ar spiediena mērījumu vien nepietiek, – jāveic arī padziļināta acs izmeklēšana (OCT), kas ļauj niansēti aplūkot redzes nervu. Jo var gadīties, ka tobrīd, kad ārsts mēra acs spiedienu, tas nav nemaz tik augsts, bet OCT jau atklāj redzes nerva padziļinājumu, un ar steigu jāuzsāk ārstēšana.
Taču ir gadījumi, kad diennakts tonometrija ļauj precīzi uzzināt, vai patiešām ir problēma ar šķidruma atteci no acs, kas jākoriģē ar zālēm vai lāzerterapiju. Vai arī jāveic novērošana, spiediena kontrole un periodiski – OCT.
Turklāt tas nav nepieciešams tikai pacientiem pēc 60 gadu vecuma, kā varētu domāt, – arī jaunākiem cilvēkiem vecumā ap 35 gadiem.
Ja radušies acs priekšējās daļas bojājumi, ekskavācija (padziļinājums redzes nerva diskā), tad skaidrs, ka pacientam ir glaukoma, un diennakts tonometrija ir nepieciešama, lai izvērtētu, vai ar sākto ārstniecības kursu ir pietiekami. Pacientam diemžēl nav iespējams pie ārsta nākt reizi nedēļā un pat ne reizi trijos mēnešos. Tāpēc nav iespējams procesu pienācīgi kontrolēt, redzes lauks var arvien samazināties, un pacients var pat zaudēt redzi.
Aparātiņš – mazāks par plaukstu
Kopā ar ierīci acs spiediena mērīšanai mājās pacients saņem sterilas adatiņas. Pirms tam medmāsa apmāca, kā ar to rīkoties. Tas tiešām nav sarežģīti, varbūt tikai pirmajā reizē mazliet nedroši. Ierīce jānovieto iepretim acu ābolam, atbalstot zem uzacs un virs vaigu kaula. Mērot spiedienu, adatiņa septiņas reizes it kā iesit pa aci. Spiediens jāmēra divreiz dienā – no rīta un vakarā.
Līdz šim visiem pacientiem izdevies veiksmīgi ar to darboties. Turklāt iegūtie mērījumi dažkārt ir objektīvāki nekā ārsta kabinetā, jo daudzi cilvēki, ejot pie ārsta, uztraucas, un tāpēc paaugstinās ne vien asinsspiediens, bet arī acs iekšējais spiediens.
Pacientam jāmaksā gan par vienreizējas lietošanas adatiņām, gan par ierīces izmantošanu.
Jo ātrāk, jo labāk
Jaunā metode krietni uzlabo glaukomas agrīnu diagnostiku un ārstēšanu – jo agrāk konstatē paaugstinātu acs spiedienu, jo labāki ārstēšanās rezultāti. Īpaši jauniem cilvēkiem, kad pastāv šaubas, vajag sāk ārstēt vai nevajag. Turklāt jebkurām zālēm ir blakusefekti.
Nelaime jau tā, ka pacients pats nemaz nenojauš, ka acs spiediens ir paaugstināts un tā dēļ pa drusciņai vien cieš redzes nervs. To nejūt līdz brīdim, kad bojāti jau 40% no nerva. Tas tāpēc, ka parasti glaukoma neveidojas tā sauktajā vadošajā acī. Līdzīgi kā stiprāka ir labā roka un kreisā tikai palīdz, ir arī vadošā acs un otra acs. Ja ir problēma ar kreiso roku, to ne sevišķi jūtam, jo vairāk darām ar labo roku. Tāpat ir ar acīm – viena vismaz kādu laiku kompensē otras problēmas. Pirmās sūdzības reāli parādās tikai tad, kad izjūt – redze sāk pasliktināties. Glaukomas gadījumā, lai nezaudētu redzi, ļoti svarīgi ir problēmu konstatēt un ārstēšanu sākt pēc iespējas agrīnāk.
Jaunā izmeklējumu metode ar īpašu ierīci – diennakts tonometrija – ļauj riskus diagnosticēt agrāk un precīzāk, tāpat kontrolēt, kā medikamentu lietošana ietekmē acs iekšējo spiedienu, vai ar zālēm tas tiek kompensēts vai ne. Kopumā – glābt redzi.
Raksta avots: Žurnāls "Veselības noslēpumi, nr. 42, https://www.vca.lv/veselibas-noslepumi.html