Deputāti turpinās diskutēt par ieceri noteikt obligātu konsultāciju sievietēm pirms aborta
Foto: LETA
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien vienojās aicināt Veselības ministriju sadarbībā ar nozares pārstāvjiem sagatavot redakciju iespējamām izmaiņām likumā, kas paredzētu konsultācijas sievietēm, kuras plāno mākslīgi pārtraukt pirmo grūtniecību.
Par šādu priekšlikumu komisija vienojās, vērtējot deputātu Ingas Bites, Gunāra Igauņa (RP), Elīnas Siliņas, Imanta Parādnieka (VL-TB/LNNK), Ingas Vanagas un Vinetas Poriņas (VL-TB/LNNK) ierosinājumu noteikt, ka pašvaldības nodrošina obligātu konsultāciju sievietēm, kuras izteikušas vēlēšanos mākslīgi pārtraukt pirmo grūtniecību.
Pašlaik Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā noteikts, ka krīzes situācijā nonākušām grūtniecēm un nedēļniecēm pašvaldība nodrošina sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus. Deputāti priekšlikumā likuma grozījumiem uz otro lasījumu rosināja papildināt šo punktu, paredzot obligātu konsultāciju pirms pirmās grūtniecības pārtraukšanas.
Parādnieks uzsvēra, ka šo konsultāciju nevajadzētu "reducēt tikai uz ārstniecības pakalpojumu", jo vajadzības gadījumā sievietei būtu jāsaņem sociāla palīdzība vai, piemēram, jurista vai psihologa palīdzība.
Savukārt Latvijas Ārstu biedrības pārstāve Liene Cipule pauda viedokli, ka valstij jāveido iespēja saņemt nepieciešamu konsultāciju un palīdzību, tomēr nevajadzētu to noteikt kā obligātu. Viņa arī piebilda, ka jau tagad notiek obligāta konsultācija ginekologa pirms aborta veikšanas, līdz ar deputātu piedāvātā likuma izmaiņu redakcija "realitātē neko nemainītu" un nepieciešams daudz plašāks regulējums.
Arī Saeimas komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) norādīja, ka deputātu piedāvātā redakcijā priekšlikums nav realizējams, tāpēc aicināja Veselības ministriju, Latvijas ārstu biedrību un nozares pārstāvjus kopīgiem spēkiem izstrādāt citu priekšlikumu, par kuru vēlāk arī lems komisija.
Kā ziņots, grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā paredz atcelt aizliegumu Latvijā importēt un eksportēt donoru dzimumšūnas.