Deputāti konceptuāli atbalsta kriminālatbildību par donoru vervēšanu orgānu nelikumīgai izņemšanai
Rīga, 13.dec., LETA. Saeima šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem paredzēts noteikt kriminālatbildību par nelikumīgi izņemtu audu un orgānu izmantošanu, kā arī par šo audu vai orgānu donora vai saņēmēja vervēšanu.
Par vervēšanu Krimināllikuma grozījumi paredz pārkāpēju sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Vainu pastiprinošos apstākļos maksimālais sods būtu brīvības atņemšana uz diviem gadiem.
Grozījumu anotācijā skaidrots, ka tie nepieciešami, lai pārņemtu atsevišķas "Eiropas Padomes Konvencijas pret cilvēku orgānu tirdzniecību" normas.
Saeima iepriekš decembra sākumā konceptuāli atbalstījusi arī saistītos grozījumus likumā "Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā" (Orgānu likums).
Šie likuma grozījumi paredz, ka katrai pilngadīgai personai ir tiesības savas dzīves laikā izteikt gribu aizliegt vai atļaut izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, izdarot atzīmi vienotajā veselības nozares informācijas sistēmā. Savukārt nepilngadīgo bērnu likumiskajiem pārstāvjiem ir tiesības izteikt šādu pašu atļauju vai aizliegumu attiecībā uz viņu atbildībā esošajiem nepilngadīgajiem.
Grozījumi arī novērš situāciju, ka dēļ neskaidrās orgānu iegūšanas kārtības, pēc būtības nav iespējams personas saukt pie kriminālatbildības par prettiesiskām darbībām ar cilvēku orgāniem un orgānu, audu un šūnu iegūšanas un izmantošanas kārtības pārkāpšanu.
Anotācijā arī skaidrots, ka ne Orgānu likums, ne citas Latvijas tiesību normas neparedz kārtību, kādā tuvākais piederīgais var īstenot savas Orgānu likumā paredzētās tiesības pirms uzsāktas jebkādas ķirurģiskas manipulācijas ar mirušā cilvēka ķermeni. Līdz ar to teorētiski var rasties gadījumi, kad ar mirušā cilvēka ķermeni var būt uzsāktas vai pabeigtas ķirurģiskas manipulācijas, nolūkā iegūt mirušā cilvēka ķermeņa audus vai orgānus, un tuvākais piederīgais par to, ka viņam bija tiesības rakstveidā informēt par mirušā cilvēka dzīves laikā izteikto gribu, ko viņš nav izmantojis, uzzina tikai pēc tam.
Pašlaik spēkā esošais regulējums ir pārāk neskaidrs un faktiski ir formulēts tā, ka Valsts policija nevar konstatēt Krimināllikuma attiecīgo sastāvu, jo nav skaidrs mehānisms, vai un kā personām tiek paziņots par Orgānu likumā noteiktajām tiesībām, kas var apgrūtināt šo tiesību izmantošanu, skaidrots anotācijā.
Krimināllikuma attiecīgā norma paredz atbildību par cilvēka audu vai orgānu nelikumīgu izņemšanu, proti, par tādu audu un orgānu izņemšanu, kas ir izdarīta ārpus nacionālās transplantācijas sistēmas, kas noteikta Orgānu likumā.
Grozījumi arī paredz papildus esošajam reklāmas aizliegumam, aizliegt arī jebkādu citu publisku informācijas izplatīšanu par orgānu izņemšanu un izmantošanu peļņas nolūkā. Tādējādi novēršot situācijas, kurās tiek izplatīts tāds komerciāla rakstura informatīvais saturs, kas neietilpst jēdziena "reklāma" legālajā definīcijā.